ראיון עם עמוס גיתאי ומאמר של קלוד לנצמן בגיליון החדש של תקריב

הגיליון השישי של כתב העת המקוון, המוקדש לדיון וביקורת של הקולנוע התיעודי הישראלי, מוקדש לנושא הגג "מקום"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

גיליון שישי של כתב העת המקוון "תקריב", המוקדש לדיון וביקורת של הקולנוע התיעודי הישראלי, עלה השבוע לרשת ומוקדש כולו לנושא הגג "מקום". בין היתר הוא כולל ראיונות שקיימו עורכי כתב העת, רן טל וענת אבן, עם הבמאי עמוס גיתאי, שהמקום תופס מקום נכבד בסרטיו, ועם אבנר פיינגלרנט שעומד בראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, יוזם מקומות ומרכזי קולנוע בדרום וגם עוסק בנושא זה בסרטיו.

"הקולנוע נדרש לייצוג המקום מראשיתו. בצד קולנוע המבוסס על דמויות, עלילה או תזה, נוצר גם קולנוע השם את חקירת המקום בראש מעייניו", כתבו אבן וטל בפתח הגיליון. "החקירה יכולה כמובן להשתמש במגוון קונבנציות קולנועיות, אבל היא חותרת לגילוי ולהבנת המקום בין שהוא נפשי ובין שהוא פיזי, תרבותי, חברתי או פוליטי. באופן תמוה (ואולי לא), "ז'אנר" סרטי המקום לא התפתח בקולנוע ובטלוויזיה הישראליים והוא זר לו, אפשר למצוא רק כמה סרטים בודדים שנעשו פה במשך השנים".

עוד בגיליון (http://www.takriv.net) בין היתר, מאמרים על הבמאים כריס מרקר, קלוד לנצמן וסוזן זונטג, שהגיעו לישראל בשנות ה-60 וה-70 כדי להתבונן ולתעד; על גן עדן, גיהנום והאשה שביניהם בסרט “Gray Gardens” של האחים מייזלס מ1975-,; על המקום שממנו מדברים הראשים המדברים בקולנוע, דרך סרטים של קלוד לנצמן, ארול מוריס ורענן אלכסנדרוביץ'. על תיבת פנדורה שנפתחה בדירת הסבים של ארנון גולדפינגר בסרטו "הדירה"; על הסדרה של אורי רוזנווקס ואייל בלחסן, "לוד – בין ייאוש לתקווה " כיצירה פוליטית ויזואלית, המהווה משל לישראל כולה כמרחב הנוצר על בסיס הפנטזיה הקולוניאלית של המרחב הריק; ועוד.

עמוס גיתאיצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ