הסרט התיעודי הישראלי כך ראינו נפסל מלהשתתף בתחרות בינלאומית כי היא מתקיימת בדובאי

הסרט העפיל לגמר בתחרות שנתית לסרטים המבוססים על חומרי ארכיון. לאחרונה קיבל מפיק הסרט הודעה, כי מכיוון שחלוקת הפרסים תתקיים השנה בדובאי, ומכיוון שהסרט עוסק בהיסטוריה של ישראל, לא יוכלו המארגנים להקרין שם את הסרט, לא יוכלו לארח שם את יוצריו, לא יעניקו לו פרס ואפילו לא יזכירו את שמו בטקס

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

יוצרי הסרט התיעודי הישראלי "כך ראינו", שהעפיל לשלב הגמר בתחרות שנתית לסרטים המבוססים על חומרי ארכיון מטעם ארגון FIAT/IFTA (פדרציה בינלאומית של ארכיונים בתחנות טלוויזיה; קישור לאתר הפדרציה שבו עדיין מופיע הסרט), קיבלו באחרונה הודעה כי הוחלט להוציא את סרטם מהתחרות משיקולים פוליטיים. לדברי מפיק הסרט, אריק ברנשטיין, בהודעה שהתקבלה מטעם יו"ר הארגון הוסבר שמכיוון שטקס חלוקת הפרסים יתקיים השנה במדינה הערבית דובאי, ומכיוון שהסרט עוסק בהיסטוריה של מדינת ישראל, לא יוכלו המארגנים להקרין שם את הסרט, לא יוכלו לארח שם את יוצריו, לא יעניקו לו פרס ואפילו לא יזכירו את שמו בטקס.

לפני כחודשיים קיבל ברנשטיין הודעה רשמית ולפיה הסרט "כך ראינו", שביים אליאב לילטי, עלה לגמר התחרות השנתית של FIAT/IFTA, וחבר השופטים של התחרות בחר בו כאחד מתשעת הסרטים הטובים ביותר שהוגשו. נכתב שם כי הסרט מועמד לפרס בקטגוריית שימור ושימוש מיוחד בחומרים ארכיוניים, לצד שני מתמודדים נוספים. באותיות מודגשות צוין כי הנהלת התחרות מזמינה את אחד מיוצרי הסרט, או נציג מטעמם, לטקס חלוקת הפרסים שיתקיים ב-26 באוקטובר בדובאי (טקס חלוקת הפרסים של הארגון מתקיים מדי שנה במדינה אחרת).

מתוך "כך ראינו"צילום: Alma Films
מתוך "כך ראינו"צילום: Alma Films

ואולם לפני כשבועיים התבשר כאמור ברנשטיין, כי ההזמנה לטקס בוטלה וכך גם מועמדותו של הסרט לפרס. "מדובר בארגון בינלאומי שישראל (דרך ערוץ 1) חברה בו", אמר היום ברנשטיין. "הפסילה הטוטלית של הסרט התקבלה עקב לחץ של שלטונות דובאי שמארחים את הכנס ומממנים אותו. כנסים ופסטיבלים מסוג זה נועדו כדי לפתח ולקדם דיאלוג, ובעיני זו שערורייה שארגון בינלאומי נכנע לחרם על אחת מחברותיו מסיבות שאין להן שום קשר למהות הכנס".

"כך ראינו", שהופק בתמיכת הרשות השנייה, מביא את סיפורה של מדינת ישראל במאה שעברה דרך עיניהם של אנשים מוכרים ואנונימיים כאחד, שחיו בה משנות ה-30 ועד סוף שנות ה-70. הסרט מבוסס על סרטי חובבים שצילמו האנשים האלה במצלמות 8 מ"מ בתקופה זו, משלב רגעים אישיים לצד רגעים לאומיים, ולצד זאת מציג פסקול המורכב מקולותיהם של הצלמים, המצולמים ובני משפחותיהם. הסרט ישודר בשלושה חלקים בערוץ 10 החל במוצאי שבת הקרובה.

מפיק הסרט אריק ברנשטיין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ