בעקבות הפרסום בהארץ: הסרט כך ראינו הוחזר לתחרות שפרסיה יוענקו בדובאי

ארגון FIAT/IFTA, המקיים תחרות בינ"ל לסרטים מחומרי ארכיון, הודיע ליוצר אריק ברנשטיין כי חזר בו מהחלטתו הפוליטית להשעות את הסרט הישראלי, המועמד לזכות בפרס

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

ארגון FIAT/IFTA (פדרציה בינלאומית של ארכיונים בתחנות טלוויזיה), שהודיע באחרונה כי בגלל שיקולים פוליטיים הוחלט להוציא את הסרט הישראלי "כך ראינו" מתחרות מטעמו לסרטים המבוססים על חומרי ארכיון - חזר בו מההחלטה בעקבות הפרסום ב"הארץ" בשבוע שעבר, ובעקבות מכתב ששלח יוצר הסרט, אריק ברנשטיין, לתחנות טלוויזיה במדינות שונות. נשיא הארגון יצר בסוף השבוע קשר עם ברנשטיין, והודיע לו כי בעקבות מכתבי מחאה רבים שהגיעו לארגון לאחר הפרסום הוחלט לשנות את ההחלטה הראשונית, לאפשר לסרט להשתתף בתחרות ואף להקרינו בכנס שבו יתקיים טקס חלוקת הפרסים - אף שזה יתקיים בדובאי.

הפרשה החלה לפני כחודשיים, כאשר ברנשטיין קיבל הודעה רשמית ולפיה "כך ראינו", שביים אליאב לילטי, עלה לגמר התחרות השנתית של FIAT/IFTA, והוא אחד משלושת המועמדים הסופיים לפרס בקטגוריית שימור ושימוש מיוחד בחומרים ארכיוניים. באותיות מודגשות צוין, כי הנהלת התחרות מזמינה את אחד מיוצרי הסרט, או נציג מטעמם, לטקס חלוקת הפרסים שיתקיים ב-26 באוקטובר בדובאי (טקס חלוקת הפרסים של הארגון מתקיים מדי שנה במדינה אחרת).

מתוך "כך ראינו". מכתבי מחאה רביםצילום: Alma Films

אבל לפני כשלושה שבועות קיבל ברנשטיין הודעה שלפיה הוחלט להוציא את סרטו מן התחרות, בגלל שטקס חלוקת הפרסים יתקיים השנה בדובאי ומארגניו מסרבים לארח את יוצריו, מסרבים להקרין את הסרט שם ואף מסרבים להזכירו בטקס. בסוף השבוע האחרון, בעקבות הפרסום ב"הארץ", התקשר לברנשטיין נשיא הארגון, יאן מולר, והבהיר לו כי קיבל מכתבי מחאה רבים על ההחלטה, וכי בעקבות שיחות שקיים עם מארגני הטקס בדובאי נאותו אלה לשנות את ההחלטה.

"היתה לי שיחה טובה עם מארחי הטקס, MBC דובאי, ויחד החלטנו שלא אסיר את מועמדות הסרט מאתר האינטרנט שלנו, שנזכיר ונציג את הסרט בדובאי, ושנעלה הצהרה בעניין לאתר האינטרנט שלנו", כתב מולר לברנשטיין. "אני מצטער מאוד שהעניינים התגלגלו בצורה כזאת, אבל אני בטוח שנצליח לפתור את כל הבעיות".

ברנשטיין. מכתב התנצלות

בהצהרה שמופיעה כעת באתר הארגון נכתב, כי ויכוח פוליטי ער פרץ בעקבות החלטת הארגון הנוגעת לסרט “כך ראינו”, והתנהל ברשת ומחוצה לה. עוד מצוין, שהסרט “כך ראינו” יוזכר בטקס חלוקת הפרסים ויוקרן בו, אבל מכיוון שברנשטיין לא יוכל להשתתף בטקס המתקיים במדינה ערבית - אם יתברר כי סרטו הוא הזוכה בקטגוריה שבה התמודד, יוזמן ברנשטיין להשתתף בטקס של השנה הבאה ושם יוענק לו הפרס.

"בגלל המתיחות הפוליטית באזור, אחד המועמדים השנה, אריק ברנשטיין, שיצר בסיוע רשות השידור את הסרט ‘כך ראינו’, לא יוכל להשתתף בטקס", נכתב באתר. " FIAT/IFTA מצטערת על כך עמוקות. עם זאת, FIAT/IFTA רוצה להדגיש את עצמאות הארגון: זו פדרציה מקצועית, נטולת קשרים לפוליטיקה או לדת, ולכן אין זה מתפקידה לקבל החלטות פוליטיות".

מתוך "כך ראינו". הבמאי בכל מקרה לא יגיע לדובאיצילום: Alma Films

"כך ראינו", מביא את סיפורה של מדינת ישראל במאה שעברה דרך עיניהם של אנשים מוכרים ואנונימיים כאחד, שחיו בה משנות ה-30 ועד סוף שנות ה-70. הסרט מבוסס על סרטי חובבים שצילמו האנשים האלה במצלמות 8 מ"מ בתקופה זו, משלב רגעים אישיים לצד רגעים לאומיים, ולצד זאת מציג פסקול המורכב מקולותיהם של הצלמים, המצולמים ובני משפחותיהם. הסרט משודר בשלושה חלקים בערוץ 10 ובמוצאי שבת הקרובה ישודר חלקו השני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ