אוסקר כבוד לאנגלינה גולי על פעילותה ההומניטרית

עוד הודיעה האקדמיה האמריקאית לקולנוע, כי אוסקר כבוד על מפעל חיים יוענק לשחקנים אנגלה לנסברי וסטיב מרטין, ולמעצב התלבושות האיטלקי פיירו טוסי

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

אנג'לינה ג'ולי תקבל השנה פרס אוסקר מיוחד מטעם האקדמיה האמריקאית לקולנוע על פעילותה ההומניטרית, ואילו אוסקר של כבוד על מפעל חיים יוענק לשחקנית הבריטית אנג'לה לנסברי ("רצח במשיכת קולמוס"), לקומיקאי האמריקאי הוותיק סטיב מרטין ולמעצב התלבושות האיטלקי פיירו טוסי ("מוות בווציה", "לה טראוויאטה"). כך הודיעה בסוף השבוע האקדמיה האמריקאית.

הפרסים הללו יוענקו לזוכים לא בטקס חלוקת פרסי האוסקר המרכזי המתקיים בפברואר, אלא בטקס מקדים הנקרא " Governors Awards " שיתקיים ב-16 בנובמבר. טקס זה, שיתקיים השנה בפעם החמישית, נועד לכבד אנשים מתעשיית הסרטים שהרימו תרומה משמעותית בתחומים שונים.

ג'ולי, שכבר זכתה בפרס אוסקר לשחקנית־המשנה הטובה ביותר על הופעתה בסרט "נערה בהפרעה" (1999), "פעלה במסירות למען מטרות הומניטריות, נדדה ברחבי העולם כדי לקדם ארגונים וצדק חברתי, ובין היתר פעלה למניעת אלימות מינית", נכתב בנימוקי האקדמיה האמריקאית להענקת הפרס לכוכבת ההוליוודית. עוד צוין בהודעה לעיתונות, כי ג'ולי טוותה קשרים בין עולם הבידור לפילנתרופיה, ופעלה במשך שנים ארוכות לטובת כמה גופים בינלאומיים , וביניהם גוף מטעם האו"ם המטפל בפליטים (UNHCR).

ג'ולי. "פעלה במסירות למען מטרות הומניטריות, ובין היתר למניעת אלימות מינית"צילום: AP

"המסירות שלה למטרות הללו השפיעה גם על פעילותה בסרטים, הנוגעים לא פעם בנושאים הומניטריים גלובאליים, וביניהם 'בכוח הלב' והסרט הראשון שביימה בעצמה, 'בארץ של דם ודבש'", נכתב עוד בנימוקי האקדמיה.

לנסברי, שתקבל פרס של כבוד על פעילותה רבת השנים בתחום הקולנוע, זכתה לאורך השנים בשלוש מועמדויות לפרס האוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר, על דמויות שגילמה בסרטים "Gaslight" מ-1944, "תמונתו של דוריאן גריי" (1945) ו"השליח ממנצ'וריה" (1962). כמו כן, כיכבה בסדרת הטלוויזיה "רצח במשיכת קולמוס" שבה גילמה סופרת ספרי מתח המפענחת תעלומות רצח, ברוח גיבוריה של של הסופרת אגתה כריסטי.

ואילו מרטין , למרות פעילותו ארוכת השנים בהוליווד, לא זכה מעולם במועמדות לפרס האוסקר. נוסף על משחק ותפקידים קומיים שעמם הוא מזוהה יותר מכל, הוא שלח יד לאורך השנים גם בכתיבה והלחנת מוסיקה. בין היתר היה שותף בכתיבת סרטים רבים, ובהם סדרת סרטי "הפנתר הוורוד", שיחק בעשרות סרטים (ובהם "אבי הכלה" ו"זה מסובך"), והנחה שלוש פעמים את טקס חלוקת פרסי האוסקר.

טוסי, בן 86, זכה בהכרה בזכות שיתוף הפעולה שלו עם הבמאי האיטלקי לוקינו ויסקונטי, והיה מועמד לפרס האוסקר לעיצוב התלבושות הטוב ביותר חמש פעמים, אך לא זכה בו מעולם. בין היתר היה מועמד לפרסים על תרומתו לסרטים "הברדלס", "מוות בוונציה" ו"לודוויג" של ויסקונטי, וכן על "לה טראוויאטה" של פרנקו זפירלי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ