בראשונה בתולדות פסטיבל ונציה: פרס אריה הזהב ניתן לסרט תיעודי

הסרט, שביים ג'יאנפרנקו רוסי האיטלקי, נקרא "Sacro Gra" ועוקב אחר שגרת החיים בכביש הטבעתי המקיף את רומא. צל לבן של הבמאי הישראלי נועז דשא זכה בפרס אריה העתיד

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הפתעה נרשמה אתמול בערב בטקס חלוקת הפרסים בפסטיבל הסרטים של ונציה: חבר השופטים החליט להעניק את פרס אריה הזהב, הפרס הגדול של התחרות הרשמית בפסטיבל האיטלקי, לסרט תיעודי איטלקי הנקרא "Sacro Gra". הסרט, שביים ג'יאנפרנקו רוסי, עוקב אחר שגרת החיים בכביש הטבעתי המהיר המקיף את רומא.

זו הפעם הראשונה מאז 1998 שסרט איטלקי זוכה בפרס אריה הזהב היוקרתי (אז היה זה "צחקנו כל כך" של ג'אני אמליו), וזו הפעם הראשונה בהיסטוריה של הפסטיבל שהפרס הגדול מוענק לסרט תיעודי, ולא בכדי: רק השנה החליטה הנהלת הפסטיבל להתיר גם לסרטים שאינם עלילתיים להתמודד בתחרות הרשמית. סרט תיעודי רשמי נוסף שהשתתף בתחרות השנה היה סרטו החדש של ארול מוריס, "The Unknown Known".

צילום: רויטרס

סרט ישראלי שהתמודד השנה בתחרות הרשמית של הפסטיבל היה "אנה ערבייה", סרטו החדש של עמוס גיתאי, שצולם כולו בשוט אחד. הסרט אמנם לא זכה בפרס, אבל גיתאי עצמו קיבל ביום שני שעבר בפסטיבל את פרס רובר ברסון על מכלול יצירתו הקולנועית.

סרט ישראלי אחר שהשתתף בפסטיבל האיטלקי היוקרתי, "בית לחם", זכה ביום שישי בפרס לסרט הטוב ביותר במסגרת "Venice Days" שבה הוקרן. הפרס הוענק לסרט הביכורים של הבמאי יובל אדלר מטעם איגוד המבקרים "פדאורה".

סרט של יוצר ישראלי אחר יצא מעוטר מהטקס: "צל לבן" של הבמאי נועז דשא, שהוקרן במסגרת "שבוע המבקרים", זכה בפרס אריה העתיד, המוענק ליוצר שהציג בפסטיבל את סרט הביכורים שלו. דשא הוא בנו של המפיק הישראלי המנוח אברהם (דשא) פשנל. סרטו אינו ישראלי, אלא קו־פרודוקציה טנזנית־גרמנית־איטלקית, והוא מספר על גבר לבקן הנרדף על ידי רופאי אליל המאמינים שבאיברי הלבקנים טמון כוח מאגי.

לצדו של "Sacro Gra", סרט נוסף שהתמודד בתחרות הרשמית ויצא כמנצח מטקס חלוקת הפרסים הוא סרטו של הבמאי היווני אלכסנדרוס אווראנאס, "Miss Violence", שקטף שני פרסים מרכזיים: הוא זיכה את יוצרו בפרס אריה הכסף לבמאי הטוב ביותר, ואת השחקן תמיס פאנו בפרס השחקן הטוב ביותר. הפרס הגדול של חבר השופטים ניתן לסרט הסיני־צרפתי “Jiaoyou”בבימויו של טסאי מינג טיאנג, ואילו פרס השחקנית הטובה ביותר הוענק לאלנה קוטה על הופעתה בסרט האיטלקי־שווייצריVia Castellana  Bandiera" " בבימוי אמה דנטה.

את פרס התסריט קיבלו סטיב קוגן וג'ף פופ שכתבו את התסריט של " "Philomena- סרטו החדש של הבמאי הבריטי סטיבן פרירס, ואילו פרס מיוחד מטעם חבר השופטים הוענק לסרט הגרמני "אשת השוטר"

(Die Frau des Polizisten) שביים פילים גרונינג. יו"ר חבר השופטים בפסטיבל ונציה, שנערך השנה זו הפעם ה-70, היה הבמאי האיטלקי ברנרדו ברטולוצ'י.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ