הסרט "בית לחם" - הזוכה הגדול בתחרות פרסי אופיר

סרט הביכורים של יובל אדלר גרף שישה פרסים - הסרט הטוב ביותר, הבימוי, התסריט, שחקן המשנה, העריכה והליהוק. בעקבות זאת הוא גם ייצג את ישראל בתחרות האוסקר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

יומיים אחרי שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל חיפה, גרף הערב (שבת) הסרט "בית לחם" את מספר הפרסים הגדול ביותר בתחרות פרסי אופיר. בטקס חלוקת הפרסים, שהתקיים בתיאטרון חיפה, העניקו חברי האקדמיה הישראלית לקולנוע לסרט הביכורים של יובל אדלר שישה פרסים: פרסי הסרט הטוב ביותר, הבימוי, התסריט (אדלר ועלי ואקד), שחקן המשנה (צחי הלוי), העריכה (רון עומר) והליהוק (לירון זוהר ונעמה זלצמן). בעקבות זאת יישלח "בית לחם" לייצג את ישראל בתחרות על פרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

"בית לחם", שהוקרן בבכורה בפסטיבל ונציה, עוקב אחר מערכת היחסים הסבוכה בין איש שב"כ ישראלי לבין נער פלסטיני, אחיו של מפקד גדודי חללי אל אקצה בבית לחם, המשמש כמודיע שלו.

הענקת פרס הסרט הטוב ביותר ל"בית לחם" בתחרות אופירצילום: רמי שלוש

הסרט שזכה במספר הפרסים הגדול ביותר לאחר "בית לחם" הוא המותחן "מי מפחד מהזאב הרע", סרטם של אהרן קשלס ונבות פפושדו, שזכה בחמישה פרסים (הצילום, האיפור, העיצוב האמנותי, המוסיקה והפסקול).

את פרס השחקנית הטובה ביותר העניקו חברי האקדמיה לשחקנית הצעירה סיון לוי, על הופעתה בסרט "שש פעמים", המספר על נערה שעוברת ללמוד בבית ספר תיכון חדש ומנסה לפלס את מעמדה בחברה באמצעות מפגשים מיניים עם כמה נערים. "הסרט הזה היה תפנית גדולה בחיים שלי, התחלתי להסתכל על דברים אחרת, לא רק על הטורפים או הנטרפים, אלא על כמה יכולה הנוחות שלנו לשתף פעולה עם ניצול ואיפה אנחנו חייבים לשים גבולות. אני מאחלת לנו שהאהבה החמלה והאמון יגברו על הכוחניות ההשפלה והניצול", אמרה לוי עם קבלת הפרס. את פרס השחקן הטוב ביותר קיבל מכרם חורי על תפקידו בסרט "הבן של אלוהים", ואילו את פרס שחקנית המשנה קטפה לאורה ריבלין על תפקידה בסרט "ההיא שחוזרת הביתה".

פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר הוענק ל"שומרי הסף", סרטו של הבמאי דרור מורה (שגבר בין היתר על "גן עדן" של רן טל ועל "חמש מצלמות שבורות", שהתמודד לצדו על פרס האוסקר לסרט התעודה הטוב ביותר), ואילו בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר, שהוענק השנה לראשונה, זכה "איה" שביימו עודד בן נון ומיכל ברזיס.

פרס אופיר על מפעל חיים הוענק בטקס לשלישיית הגשש החיוור, לכבוד 50 שנה להיווסדו של ההרכב. "תודה רבה לאבינו שבשמים, פשנל הגדול, שידע להחזיק אותנו ונתן לנו מרחב חופשי מדאגות", אמר שייקה לוי מעל הבמה. לוי הודה לשלושת במאי הקולנוע שעמם עבד ההרכב – אורי זהר, אפרים קישון ואסי דיין - וכן הזכיר את געגועיו לחבר הגשש שמת לפני שש שנים, ישראל (פולי) פוליאקוב. "הוא היה קומיקאי בחסד אלוהי, לכן אולי הוא לקח אותו לעצמו", אמר לוי.

רשימת פרסי אופיר המלאה:

הסרט העלילתי הטוב ביותר – “בית לחם”

בימוי – יובל אדלר (“בית לחם”)

תסריט – יובל אדלר ועלי ואקד (“בית לחם”)

שחקן ראשי – מכרם חורי (“הבן של אלוהים”)

שחקנית ראשית – סיון לוי (“שש פעמים”)

שחקן משנה – צחי הלוי (“בית לחם”)

שחקנית משנה – לאורה ריבלין (“ההיא שחוזרת הביתה”)

צילום – גיורא ביח (“מי מפחד מהזאב הרע”)

עריכה – רון עומר (“בית לחם”)

ליהוק – לירון זוהר ונעמה זלצמן (“בית לחם”)

עיצוב אמנותי - ערד שאואט (“מי מפחד מהזאב הרע”)

עיצוב תלבושות – לי אלמביק (“מפריח היונים”)

איפור - אלינור גיגי אדוני ודקלה שרעבי – (“מי מפחד מהזאב הרע”)

מוסיקה – חיים פרנק אילפמן (“מי מפחד מהזאב הרע”)

פסקול – דניאל שטרית, רונן נגל ולי זוהר (“מי מפחד מהזאב הרע”)

הסרט התיעודי הטוב ביותר – "שומרי הסף", בבימוי דרור מורה

הסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר – "איה", בבימוי עודד בן נון ומיכל ברזיס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ