נירית אנדרמן

הסרט הראשון שביימה אשה בישראל - "לפני מחר" מ-1969 בבימויה של אלידע גרא – נבחר להיות סרט הנעילה של הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים ברחובות. הפסטיבל שיחגוג השנה עשור להיווסדו ייפתח ב-21 בחודש ויימשך שבעה ימים. עיריית תל אביב־יפו תקיים השנה, לראשונה, אירוע מחווה לפסטיבל בסינמטק תל אביב. אירוע זה יחל ביום נעילת הפסטיבל ב-27 בחודש ויימשך שלושה ימים.

"לפני מחר", שעבר לקראת הפסטיבל תהליך של שימור, יוקרן בפסטיבל בנוכחות הבמאית, ואת ההקרנה תלווה הרצאה מפיה של תרצה ישראלה שאער מעודד, החוקרת היסטוריה קולנועית של נשים בישראל. גרא כתבה את התסריט עם יורם קניוק ובסרטה משחקים ישראל (פולי) פוליאקוב, רינה גנור, רות האריס ואריה אליאס.

הסרט בנוי משני פרקים הדנים במהות האהבה: האביב, שבו שני צעירים מתאהבים, חוגגים את אהבתם, וכשסופה מגיע הם מתקשים להבין מהי הפרידה. והסתיו, שבו קשיש בעל דוכן פלאפל מצית את סקרנותה של שכנתו, הם מתקרבים, ואילו היו צעירים, היו קוראים לזה אהבה. צילמו את הסרט אמנון סלומון המנוח ואדם גרינברג.

מתוך "לפני מחר"צילום: הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים ברחובות

כן תוצג בו רשימת עשר הבמאיות מהעולם שפרצו לתודעה בעשור האחרון ויוקרן מבחר מסרטיהן. שתיים מהן יבואו כאורחות הפסטיבל: אורסולה מאייר הצרפתייה־שווייצית, שסרטה העלילתי הארוך הראשון "בית" (2009), בכיכובה של איזבל הופר, זכה בפרסים רבים, וסרטה השני "אחות" זכה בין היתר בפרס מיוחד מטעם חבר השופטים בתחרות הרשמית בפסטיבל ברלין 2012; הבמאית הפולנייה מלגושה שומובסקה שביימה בין היתר את הסרטים "זר" (2005) ו"בשם" (2013), שזכה בפרס טדי בפסטיבל ברלין האחרון.

בפסטיבל יוקרנו השנה כ-90 סרטים שביימו נשים, מתוכם 55 של יוצרות ישראליות, ולצד ההקרנות יתקיימו בו שיחות על קולנוע, כיתות אמן, אירועי רחוב וירידים. התחרות הישראלית תכלול השנה 25 סרטים מז'אנרים שונים ובהם שלושה באורך מלא: "אנשים כתומים" שביימה חנה אזולאי הספרי, "ההיא שחוזרת הביתה" בבימוי מיה דרייפוס ו"פלסטלינה" של וידי בילו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ