הבמאית לינה צפלין תקבל פרס על מפעל חיים

הפרס יינתן לה מטעם פורום היוצרים הדוקומנטריים בטקס פרסי הקולנוע התיעודי שיתקיים ב-5 בנובמבר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הבמאית לינה צ'פלין תקבל פרס על מפעל חיים מטעם פורום היוצרים הדוקומנטריים. הפרס יוענק לה בטקס פרסי הקולנוע התיעודי שיתקיים ב-5 בנובמבר.

צ'פלין, בת 79, נולדה בברית המועצות, למדה לתואר שני בבית הספר הגבוה לקולנוע במוסקבה, ולאורך השנים ביימה עשרות סרטי תעודה בברית המועצות, בישראל ובאירופה, וחלק מהסרטים זיכו אותה בפרסים שונים. במוסקבה היא נישאה לסטניסלב (סלאבה) צ'פלין, ורבות מיצירותיהם הקולנועיות של בני הזוג נוצרו בשיתוף פעולה, עד למותו של צ'פלין באפריל האחרון והוא בן 81.

בישראל ביימה צ'פלין בין היתר סרטי תעודה לערוץ 1, לשירות הסרטים ולמשרדי ממשלה שונים, ועם סלבה צ'פלין ביימה שלושה סרטים עלילתיים. בין היצירות שביימה לאורך השנים נכללים הסרטים התיעודיים "יואל, ישראל ופשקווילים" (2006), שזכה בפרסים בפסטיבלים בוורשה וברומא, ו"נוף עם מאיר פיצ'חדזה" (2000), סדרת הטלוויזיה "סוזנה הבוכייה" (2009) והסרטים "חצוצרה בוואדי" (2001) ו"מוקי בוערה" (2010) שאת שלושתם ביימה עם סלבה צ'פלין. לצד אלה, לימדה צ'פלין קולנוע במשך עשרות שנים והעמידה כמה דורות של במאים ויוצרים.

"סלבה ולינה צ'פלין יצרו זרם חדש בקולנוע הישראלי, שחיבר בין הישראליות לבין התרבות הרוסית על כל היופי והייסורים שבה, ובצד זה גם עם המון אירוניה עצמית" , ציין ד"ר אבנר פיינגלרנט. "כל מי שפגש בה או עבד לצדה במשך השנים, לא היה יכול שלא להתרשם מאהבת הקולנוע והיצירה שלה, ומעבר לכך, מאהבת האדם, הסקרנות והכבוד אותו היא רוחשת ליוצרים אחרים, שלפעמים צעירים ממנה בשנות דור - פרגון וקולגיאליות שכל כך נדירים במקומותינו", כתב יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אורי רוזנווקס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ