תוקרן גרסה לא מצונזרת של סרטה של מיכל בת אדם

"רגעים", הסרט הראשון שביימה מיכל בת אדם, יוקרן בשבוע הבא לראשונה בישראל בגרסתו הלא מצונזרת

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"רגעים", הסרט הראשון שביימה מיכל בת אדם, יוקרן בשבוע הבא לראשונה בישראל בגרסתו הלא מצונזרת. הסרט, שהעבודה עליו הושלמה ב-1979, הוקרן בזמנו בגרסה מצונזרת בלבד, בעקבות דרישת הצנזורה לקצץ ממנו קטע של כ-30 שניות. ביום שני בשבוע הבא יוקרן "רגעים" כסרט הפתיחה של הפסטיבל לסרטי נשים ברחובות, ושם יוצג לראשונה בארץ בגרסתו המלאה.

הסרט, קו פרודוקציה ישראלית צרפתית שבת אדם כתבה וביימה, עוקב אחר הקשר העז הנוצר בין שתי נשים הנפגשות ברכבת לירושלים: האחת סופרת ישראלית (בת אדם) והאחרת תיירת צרפתייה (ברידג'יט קאטיון). יולה הישראלית לוקחת את אן הצרפתייה יחד אתה לבית מלון ירושלמי, ובמשך כמה ימים מטיילת אתה בעיר ומניחה לידידות ביניהן להתהדק יותר ויותר. כעבור כמה ימים, כשהחבר של יולה (אסי דיין), אבי, מגיע לביקור, יוצאים השלושה לבילוי משולש. בשובם למלון, בהשפעת האלכוהול, נכנסים השלושה יחד למיטה. בתחילה מתעלס אבי עם יולה, ולאחר מכן הוא עובר להתעלס עם אן. אבל יולה, שיזמה את הסקס בשלישייה, מתקשה לקבל את המתרחש לנגד עיניה. למרות זאת, הקשר בין שתי הנשים נמשך, והסרט עוקב אחר מפגש מחודש בין השתיים המתרחש כמה שנים לאחר מכן.

"רגעים" הוקרן בתחילה בגרסתו המלאה בפסטיבל קאן, במסגרת "מבט מסוים", אך כשאמור היה לצאת להקרנות בבתי קולנוע בישראל, החליטה הצנזורה (המועצה לביקורת סרטים ומחזות) לדרוש את קיצוצה של הסצינה שבה מתעלסים השלושה באותה מיטה. המועצה, בראשות העיתונאי יהושע יוסטמן, דרשה מבת אדם לקצץ כ-30 שניות מהסצינה הזאת, אך הבמאית סירבה.

"הדרישה שלהם היתה מגוחכת בעיני, אבל הסירוב שלי לשתף אתם פעולה היה עקרוני, כי אמרתי היום הם רוצים לקצץ חלק מהסרט הזה, ומחר ירצו לקצץ במשהו אחר", אומרת בת אדם. "לכן פניתי לבג"ץ, והודעתי שאני לא מוכנה לקצץ את הסרט בעצמי, ושאם הם רוצים – שיחליטו הם בעצמם היכן ומה לחתוך".

בת אדם הגישה עתירה לבג"ץ בבקשה שיורה על ביטול ההחלטה של המועצה לביקורת סרטים. "אבל אני זוכרת שבדיון בבג"ץ אמר 'יש לנו דברים יותר חשובים לעסוק בהם היום', ומכיוון שנקבע לאותו יום דיון בהפקעת קרקעות מערבים בגליל, לא ממש יכולתי להתווכח אתו". בג"ץ הותיר את החלטת הצנזורה על כנה, ובסופו של דבר אכן קוצץ קטע של כחצי דקה מהסצינה מעוררת המחלוקת.

"בסופו של דבר הם חתכו דווקא את הקטע שבו אסי ובריז'יט שוכבים, ובו רואים שאני מתרחקת מהם, ומתקשה להשלים עם מה שקורה שם. בסצינה הזאת, בעיני, יולה לא יכולה לעמוד במה שקורה לנגד עיניה בגלל איזה מקום עתיק, קמאי, שמתעורר בה ברגע שהיא רואה את החבר שלה שוכב עם מישהי אחרת. לכן, הצחיק אותי שהצנזורה החליטה לחתוך דווקא את הקטע הזה, כי דווקא הם הרי היו צריכים לשמוח בו – כי הנה, אני עצמי מודה שם שהשלישייה הזאת בעייתית".

"רגעים" יהיה כאמור סרט הפתיחה של פסטיבל סרטי הנשים, ויוקרן בו בעותק שעבר שימור מיוחד. מיכל בת אדם תקבל בפסטיבל פרס מפעל חיים על פועלה, והפסטיבל יערוך מחווה ליצירתה ויקרין כמה מסרטיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ