הוכרז כתב עת חדש לקולנוע

ההכרזה נעשתה הערב, לרגל הוצאה מחודשת של גיליון כתב העת "קשת" מ-1968, שהוקדש לקולנוע. כתב העת המתוכנן אמור לפעול ברוח הגיליון ההוא, ייקרא "קשת קולנוע" ועורכיו יהיו רנן שור ודרור משעני

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

בבית הספר לקולנוע סם שפיגל, שהוציא בימים אלה מהדורה מחודשת של גיליון כתב העת "קשת" שיצא לאור בשנת 1968 והוקדש לקולנוע, הוחלט להוציא מעתה בכל שנה גיליון חדש של "קשת קולנוע". את הגיליונות החדשים יערכו מנהל סם שפיגל, רנן שור, והסופר והעורך דרור משעני, במטרה ליצור במה עברית לכתיבה עיונית על קולנוע. כך הוכרז הערב (חמישי) באירוע ההשקה של הגיליון בבית ביאליק בתל אביב. הגיליונות החדשים של כתב העת יכללו ראיונות עם יוצרי קולנוע וכן רשימות ומאמרים מאת יוצרי קולנוע, סופרים, אמנים ועוד.

"קשת" היה רבעון לספרות עיון וביקורת שערך אהרן אמיר החל ב-1958, ועם חברי המערכת שלו נמנו א.ב. יהושע, בועז עברון ויהושע קנז. ב-1968, בתקופה שבה הקולנוע עוד נחשב בישראל לבידור נחות, הוחלט במערכת להקדיש גיליון שלם למדיום הזה, ומלאכת העריכה הופקדה בידיו של משה נתן. הגיליון, שכלל ראיון ארוך בין נתן לדוד פרלוב וכן מאמרים מקוריים ומתורגמים של אנשי קולנוע ואנשי רוח מהארץ ומחו"ל, נחשב עד היום לאבן דרך בתולדות ביקורת הקולנוע והכתיבה על קולנוע בישראל.

גיליון "קשת" שהוקדש לקולנוע, 1968

הגיליון הראשון של "קשת קולנוע" המחודש ייצא לאור בנובמבר 2014, כחלק מאירועי 25 שנה להקמת בית הספר סם שפיגל, ובימים אלה החל תהליך גיוס המימון ואיתור היוצרים שייקחו חלק בפרויקט.

"מרגש ומאתגר לקבל את מקל השליחים של אהרן אמיר ומשה נתן, שלפני 45 שנה פרצו דרך לשיח קולנועי מעמיק", אמר שור באירוע בבית ביאליק. "זו לא נוסטלגיה, אלא נקודת שיגור. אנו מאמינים כי הרנסנס של הקולנוע הישראלי מחייב העמדת שיח חדש על קולנוע שיפנה לא רק לקהילת הקולנוע הישראלי אלא לציבור רחב של שוחרי קולנוע ותרבות".

משעני ציין בדבריו כי "כל פריצות הדרך בתחום הקולנוע לוו בדרך כלל בכתיבה עיונית מרתקת על המדיום, ו'קשת קולנוע המחודש' יהיה הבמה הזאת, בעברית, שבה אפשר יהיה לחשוב על היצירה הקולנועית, בארץ ובכלל, וגם ליצור מפגשים מפרים בינה ובין ספרות ואמנויות אחרות, בדיוק כפי שנעשה בגיליון המקורי של 'קשת - קולנוע'".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ