הסרט "5 מצלמות שבורות" מועמד לאמי הבינלאומי

הסרט התיעודי יירשם בתחרות כנציג צרפת. לצדו מועמדת לאמי הבינלאומי, בקטגוריית תוכניות בידור לא־מתוסרטות, הסדרה "בת השכן" של קשת ופוקסיה־הפקות

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"5 מצלמות שבורות", סרטם של עימאד בורנאט וגיא דוידי, שבתחילת השנה היה אחד מחמשת המועמדים הסופיים לפרס האוסקר לסרט התעודה הטוב ביותר (לצד "שומרי הסף"), ממשיך את שרשרת ההצלחות שלו ומועמד כעת לפרס האמי הבינלאומי לסרט התיעודי הטוב ביותר. לצדו, גם הסדרה "בת השכן" של קשת ופוקסיה הפקות מועמדת לפרס האמי הבינלאומי, בקטגוריה המוקדשת לתוכניות בידור בז'אנר לא מתוסרט (Non-Scripted Entertainment).

"5 מצלמות שבורות" מבוסס על חומרים שצילם עימאד בורנאט, תושב הכפר בילעין, לאורך כמה שנים. החל ב-2005 הוא הנציח את התבגרותו של בנו התינוק לצד המאבק הלא אלים וארוך השנים שנקטו תושבי כפרו נגד הקמת חומת ההפרדה על אדמותיהם. לאורך הצילומים ראה בורנאט את חבריו הטובים וקרובי משפחתו נורים ונפצעים במאבק עם חיילי צה"ל, ואת מצלמותיו מנותצות בזו אחר זו. הסרט זכה בשנה שעברה בפרס סרט התעודה הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים ובפרס הבימוי בתחרות סרטי התעודה של פסטיבל סאנדנס, והוקרן בפסטיבלים רבים.

מתוך "5 מצלמות שבורות"צילום: עימאד בורנאט

לקראת חלוקת פרסי האוסקר בתחילת השנה, עורר סרטם של בורנאט הפלסטיני ודוידי הישראלי סערה תקשורתית, לאחר שיוצריו התקוממו על הצגתו בתקשורת המקומית כ"נציג ישראל". כעת, בתחרות האמי הבינלאומית, הוא נרשם כנציג צרפת, אבל גיא דוידי מסביר כי הסיבה לכך היא טכנית, ולא אידיאולוגית. "כדי להתקבל לתחרות הזאת, מי שצריך להגיש את הסרט זה הגוף המשדר", מבהיר דוידי. "במקרה שלנו, הטלוויזיה הצרפתית היתה שותפה של ערוץ 8. אבל מכיוון שערוץ 8 עבר שינויים רבים מאז עשיית הסרט, וכבר לא מנוהל על ידי חברת נגה תקשורת, לא יכולנו להגיש את המועמדות דרכם. לכן השותפים הצרפתיים היו אלה שהגישו את הסרט לתחרות".

"5 מצלמות שבורות" יתמודד על האמי הבינלאומי מול שלושה סרטי תעודה: הסרט "The Golden Hour" מניו זילנד, הסרט "My Mother, Lady Bondong" מדרום קוריאה והסרט "5 de Mayo, Un Dia de Gloria" ממקסיקו.

עימאד בורנאט (מימין) וגיא דוידיצילום: AP

"בת השכן" הוא פורמט דוקו־קומי מקורי של קשת בהפקת "פוקסיה הפקות", ובו זוג הורים פונה לעזרת הקהילה, השכנים, החברים ואנשי העיר שבה הם מתגוררים, בבקשה שיעזרו להם למצוא כמה בני זוג פוטנציאליים לבתם – בני זוג שאתם היא תצא לדייט שבו יצפו כולם. שמו הבינלאומי של הפורמט, שפותח במיוחד לחו"ל, הוא "Dear Neighbors Help Our Daughter Find Love", והוא יתמודד על פרס האמי מול תוכניות מאוסטרליה, דרום אפריקה וקולומביה.

עד כה נמכר הפורמט לשמונה מדינות: צרפת, אוסטרליה, אוקראינה, הולנד, איטליה, ספרד, טורקיה והודו. פיילוט של "בת השכן" שודר בקשת במאי 2012, ופרקים נוספים שהופקו בעקבותיו מיועדים לשידור בעתיד.

פרס האמי הבינלאומי מוענק מדי שנה על ידי האקדמיה הבינלאומית לטלוויזיה, גוף שבו חברים גורמי מדיה ובידור מרכזיים מיותר מ-50 מדינות ויותר מ 500 חברות וגופי שידור. טקס הענקת פרסי האקדמיה ה-41 במספר יתקיים בניו יורק ב25 בנובמבר. לפני שלוש שנים זכתה באמי הבינלאומי הסדרה הישראלית "רמזור", שיצר אדיר מילר, בקטגוריית הסדרה הקומית הטובה ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ