השחקן סלאח בכרי: אפסיק להופיע בהצגות וסרטים ישראלים. המדינה פאשיסטית

השחקן שזכה בפרסים על הופעתו ב"ביקור התזמורת" מוחה על ניצול הסרט להפצת שקרים המציגים את ישראל כ"דמוקרטיה מלבלבת", ועל יחס הממשלה והעיתונות לאביו, מוחמד בכרי

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השחקן סאלח בכרי ("ביקור התזמורת"), בנו של הבמאי והשחקן מוחמד בכרי, מצהיר כי לא ישחק יותר בהצגות ובסרטים ישראליים, במחאה על מדיניות הממשלה. "הממשלה הישראלית משתמשת בסרטים כדי להפיץ את השקרים שלה", אמר בכרי בראיון סקייפ שנתן בסוף השבוע לתוכנית “Le Mur a des Oreilles” המשודרת בתחנת הרדיו הבלגית " RadioPanik".

ב-2007 זכה בכרי לפרסום בעקבות הופעתו בסרט "ביקור התזמורת", שביים ערן קולירין, אשר הוקרן בשלל פסטיבלים ברחבי העולם, זכה בעשרות פרסים ואף היה אמור לייצג את ישראל בתחרות האוסקר לסרט הזר, עד שנפסל בגלל שיעור האנגלית הגבוה שבו (במקומו נשלח לתחרות "בופור"). בעקבות הופעתו בסרט, זכה בכרי בפרס אופיר לשחקן־המשנה מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע, וכן בפרס השחקן המבטיח בפסטיבל ירושלים.

"כאשר הממשלה הישראלית השתמשה בסרט שלי כדי לגרום לישראל להיראות טוב, כדמוקרטיה מלבלבת, התנגדתי לכך", אמר בכרי בראיון. "לא ציפיתי שישראל תשתמש בסרט הזה ובדמות שלי כדי להפיץ את השקר הזה. ההתמודדות הזאת היתה שיעור חשוב מאוד עבורי. 'ביקור התזמורת' היה הסרט הישראלי הראשון שלי ומאז לא המשכתי למרות שההצעות זרמו אלי, כי הבנתי שזה בעייתי".

בכרי בחזרות להצגה "מקבת" ב-2008. אני יודע שיהיה לי קשהצילום: דודו בכר

בכרי ציין בראיון כי השנים הארוכות שנאלץ אביו, מוחמד בכרי, לבלות בבית המשפט בגלל עתירה שהגיש נגד פסילת סרטו "ג'נין ג'נין" ובגלל תביעת פיצויים שהגישו נגדו חיילי מילואים – חיזקו את החלטתו. "היה קשה לראות את אבי נרדף עשר שנים על ידי הממשלה הישראלית רק בגלל שהוא עשה סרט שהראה את הצד השני. ההחלטה שלי היא מחאה נגד הפאשיזם המתעצם בישראל", אמר.

בכרי האשים גם את התקשורת ברדיפה, בכך ש"הציגה אותו כשקרן וביצעה בו רצח אופי. הם עשו זאת כי אבי הפחיד אותם. הוא היה אחד האנשים המוכשרים ביותר בתעשיית הקולנוע. הוא הצליח לגעת בקהל ישראלי עם העברית שלו, עם צורת הדיבור הפואטית שלו, עם הכריזמה שלו, והם רצו לשים לזה סוף, להשתיק אותו. העובדה שאף אחד מהחברים הישראלים שלו כביכול לא הגיע לתמוך בו בבית המשפט, מלבד ג'וליאנו מר חמיס המנוח ואודי אלוני, היתה מאוד מאכזבת. זה גרם לי לחשוב על למה בעצם אני ממשיך להופיע כאן אם אינני יכול לסמוך על כך שהקולגות שלי יעמדו לצדי".

ואמנם, מאז "ביקור התזמורת" לא הופיע בכרי באף סרט ישראלי. הוא שיחק בשני סרטים של הבמאית הפלסטינית אנמארי ג'אסיר - "Salt of This Sea" (2008) ו"When I Saw You" (2012) –, בסרט "הזמן שנשאר" (2009) של הפלסטיני איליה סולימאן, שהשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן, בכמה סרטים אירופיים, ובסרט הקצר "טיפות עיניים" שביים אביו לפרויקט הישראלי־פלסטיני "קפה".

בכרי הבן אמר עוד בראיון כי הוא מודע לכך שלהחלטתו לפרוש מן הקולנוע והתיאטרון הישראלי עלולות להיות השלכות חמורות עליו. "חשבתי על כך רבות, אני יודע שזה יהיה קשה מאוד בשבילי, כפלסטינאי שחי בישראל, בחיפה. המצב שלנו בקולנוע ובתיאטרון בעייתי, אין הרבה עבודה, ולהיות שחקן מחייב להתאמן הרבה. אז הולך להיות לי קשה לפתח את המשחק וגם פשוט לחיות, לשכור בית, לשלם חשבונות. אבל אני רוצה לעזור לשנות דברים".

בין היתר נשאל בכרי בראיון אם הוא רואה עצמו שחקן פלסטיני או ישראלי. "נולדתי פלסטיני ואשאר פלסטיני", ענה. "אינני מרגיש קשר כלשהו לישראל. היא הרסה את חיי, את חייו של אבי, את החיים של העם שלי. והיא ממשיכה בהרס הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ