פסטיבל סרטי נשים

פרסים לסרטה של חנה אזולאי הספרי ולסרט הצרפתי "אוגוסטין"

פרס חבר השופטות בפסטיבל סרטי הנשים הבינלאומי ברחובות הוענק לסרטה הראשון באורך מלא של חנה אזולאי הספרי, "אנשים כתומים". בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית זכה הסרט "אוגוסטין"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"אוגוסטין" (צרפת 2012), סרטה של אליס וינוקור, זכה אמש בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית של פסטיבל הבינלאומי לסרטי הנשים ברחובות. בתחרות הישראלית הוענק פרס חבר השופטות לסרטה הראשון באורך מלא של חנה אזולאי הספרי, "אנשים כתומים".

עלילת "אוגוסטין" מתרחשת ב1885- ומספרת על פרופסור לנוירולוגיה המוצא עניין רב במטופלת שמחלתה תואמת את מחקרו על תופעה חדשה ששמה "היסטריה", שיוחסה לנשים בסוף המאה ה19- ותחילת המאה ה-20. "מאבק אפוף מסתורין בין רופא סמכותי לאשה צעירה מסתיים בפעולה של התרסה", כתבו שופטי התחרות על הסרט. "בעוד הוא מודע להתחזות שלה, הנערה מעמידה פנים של חולה ובהצגה פומבית מעניקה לרופא את התהילה שכל כך שאף להשיג. אחר כך היא מעוררת בו את התשוקה אליה, כובשת אותו ומיד גם נוטשת אותו". השופטים - ראידה אדון, ג'אד נאמן, איילת מנחמי – ציינו כי הם מעניקים לסרט את הפרס בזכות האסתטיקה הקולנועית, הסיפור, הדמויות המרתקות והתובנה המטלטלת שבו. במקום השני בתחרות הבינלאומית זכה הסרט "מלבלבות" (גאורגיה־גרמניה־צרפת, 2013) שביימו ננה אקווטימישווילי וסימון גרוס.

חנה אזולאי הספרי. פרס בתחרות הישראליתצילום: אמיל סלמן

פרס חבר השופטות ליוצרת הסרט העלילתי הארוך בתחרות הישראלית הוענק לחנה אזולאי הספרי שכתבה וביימה את "אנשים כתומים". הסרט מספר על אשה יפואית ממוצא מרוקאי המתפרנסת מעצות שהיא נותנת לאנשים בהתבסס על חלומות שהיא חולמת. היא מחפשת לעצמה יורשת, אך בתה מסרבת להחליפה ומתעקשת להמשיך ולנהל מסעדה קטנה. העניינים מסתבכים כשבתה האחרת, שנעלמה לפני 16 שנה, חוזרת מפאריס כדי לעזור לאחותה.

שופטות/י התחרות הישראלית – אווה פרוולוביץ', נורית קידר, רן טל – כתבו בנימוקיהם כי סרטה של אזולאי הספרי הוא "הפקה עם מעוף ותעוזה, סרט מרהיב מבחינה קולנועית. יצירה מעולה של זיכרון היסטורי רווי זיכרונות כואבים. שיחזור מרשים של תקופה תוך הפלגה אל מחוזות עבר רדומים. ליהוק יוצא דופן, צילום יפהפה, אנסמבל של שחקניות בליהוק מדויק עם הפגנת משחק מהפנטת של השחקנית ריטה שוקרון בתפקיד כובש לב".

פרס הסרט התיעודי ניתן לסרט "החלוצות" של מיכל אביעד, ופרס חבר השופטות לסרט התיעודי הוענק ל"סופרוומן" שביימו יעל קיפר ורונן זרצקי; פרס לסרט הקצר הוענק ל"חופש גדול" של טל גרניט ושרון מימון וכן ל"סיפור פעוט" של מזמור וייצמן; בפרס חביב הקהל זכה הסרט "מהשחור עושים צבע" שביימה ג'ודי מלץ (כתבת המהדורה האנגלית של "הארץ"); פרס ליוצרת המבטיחה הוענק לגן דה לנגה על סרטה "בבגה" וכן לטל שפי על סרטה " לא החיים שלך", ואילו פרס הצילום הוענק לנעמה בונימוביץ על הסרט "רעל". שני מענקי פיתוח הוענקו ל"אם תרצה אני שם" של גיתית כבירי ול"ניושה" של לירן קפל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ