נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

עיטור המסדר הלאומי הצרפתי של ליגיון הכבוד, בדרגת קצין, יוענק ביום שישי השבוע במעון שגרירות צרפת ביפו לליה ון ליר, מייסדת הסינמטקים בחיפה ובירושלים ומייסדת פסטיבל הסרטים הבינלאומי ירושלים. את העיטור, שהוא עיטור הכבוד הצרפתי הגבוה ביותר, יעניק לוון ליר שגריר צרפת בישראל, פטריק מזונאב, בשם נשיא הרפובליקה הצרפתית. האירוע יתקיים בנוכחותו של סרז' טוביאנה, נשיא הסינמטק הצרפתי.

ון ליר, ילידת 1924, נולדה בסרביה כליה גרינברג והגיעה לארץ ישראל ב-1940. בירושלים פגשה את וים ון ליר, מהנדס, טייס, עיתונאי, מחזאי ומפיק, ונישאה לו ב-1952. הזוג השתקע בחיפה, פיתח עניין מיוחד בתעשיית הקולנוע, אירח בביתו הקרנות פרטיות של סרטים שלא הוצגו בישראל וגיבש במשך השנים אוסף סרטים מרשים. שלוש שנים לאחר נישואיהם הקימה ון ליר בחיפה את מועדון הסרט הטוב, שלימים נהפך לסינמטק הראשון במדינה.

ון ליר עם רוברט דה נירו בוועידת הנשיאצילום: דודי ועקנין

ב-1961, הפיקו ליה ווים ון ליר את סרטו של הבמאי הצרפתי כריס מרקר "הצד השלישי למטבע", ששירטט באופן פואטי את ישראל המתהווה, 13 שנה לאחר הכרזת העצמאות. ב-1973 השתקעה ון ליר בירושלים ונרתמה, בעזרתם של איש העסקים ג'ורג' אוסטרובסקי וראש העירייה אז טדי קולק, להקמת סינמטק עירוני. עם הקמתו ב-1981 היא מונתה לעמוד בראשו, והקימה לצדו את פסטיבל הקולנוע השנתי בירושלים. ון ליר ניהלה את הסינמטק והפסטיבל עד 2008, והפכה אותם לשניים ממוסדות הקולנוע המובילים בישראל. כיום היא מכהנת כנשיאת הסינמטק הירושלמי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ