אליחי וידל

בראשית ברא אלוהים את ג'יין אוסטן ואת "גאווה ודעה קדומה", אחר כך באה הוליווד ומיחזרה את הז'אנר עם עשרות וריאציות שונות ומוזרות, שהקו המשותף להן הוא, אם לומר זאת במלים עדינות: זלזול בוטה ב-50% מהלקוחות הפוטנציאליים. הז'אנר הזה - סרטי בנות, קומדיות רומנטיות, או איך שלא מתייגים סרטים שמתיימרים למשוך נשים לאולמות הקולנוע - דווקא ייצר שוברי קופות בעשורים האחרונים. תחת ההגדרה הרחבה שלו יצאו אפילו כמה להיטים רגישים וסוחטי דמעות, כמו "טיטאניק" המונומנטלי, "יומניה של ברידג'ט ג'ונס", "אשה יפה" האייקוני, או אפילו "כשהארי פגש את סאלי" המתוחכם. אלא שבשורה התחתונה גם בתעשיית הקולנוע תקרת הזכוכית עבור הנשים נמצאת עדיין במקום נמוך מאוד. הכנסות ששוברי קופות עתירי טסטוסטרון מצליחים לגרוף בסוף שבוע אחד, סרטי בנות לא מצליחים לייצר בשנה שלמה (כולל רכישת תקליטורי DVD, קרטוני גלידה וקופסאות טישיו).

אבל בסוף שבוע אביבי אחד בשנת 2012, סרט אחד עם שחקנית צעירה אחת, הצליח לפרוץ את המחסום המנטלי ולהפתיע את התעשייה. "משחקי הרעב" בכיכובה של ג'ניפר לורנס גרף בשבוע הראשון להקרנתו 190 מיליון דולר, סכום שהיה עד אז נחלתם הבלעדית של סרטי אקשן כמו "באטמן" ו"שודדי הקאריבים". לראשונה זה שנים רבות, הצליח אולפן קטן ועצמאי בשם "קולור פורס" לפצח נוסחה שהאולפנים הגדולים עמלו על פתרונה במשך שנים: לרתק לאולמות בו־זמנית גם נערים צעירים וגם נערות צעירות - וזאת, למרות שהדמות הראשית בסרט היא של נערה.

ג'ניפר לורנס ב"משחקי רעב". פיצחה את הנוסחהצילום: מורי קלוז

"משחקי הרעב", שההכנסות שלו בקולנוע מסתכמות עד היום ב-691 מיליון דולר, פתח סוג חדש של ז'אנר שפונה לקהל של בנות צעירות. עלילת הסרט מתרחשת במציאות עתידית ומתארת תוכנית ריאליטי שבה רק הזוכה נותר בחיים - שילוב של תחומים שקלע בול לקהל המטרה של בני־עשרה החיים בעולם של ריאליטי ואונליין. הסרט הפך את לורנס בן־לילה משחקנית משנה בסרטים עם תקציבים בינוניים לכוכבת שהיא מודל חיקוי לצופות הצעירות ומושא אהבה לצופים הצעירים.

הוליווד יודעת להוציא מאולפניה להיטי מדע־בדיוני שבהם הגיבורה היא אשה לוחמת. כך היה בסדרת "הנוסע השמיני" שבה גילמה סיגורני וויבר את אלן ריפלי קוטלת החייזרים, וכך היתה גם אנג'לינה ג'ולי בתפקיד לארה קרופט בסדרת "טומב ריידר", אלא ש"הנוסע השמיני" פנה לקהל מבוגר ואף הוגבל לצפייה לבני נוער, ואילו "טומב ריידר" היה מיועד לנערי מחשבים מתבגרים ושטופי הורמונים.

לורנס לאחר זכייתה כשחקנית השנה באוסקר 2012 על תפקידה ב"אופטימיות היא שם המשחק" צילום: REUTERS

גם דמויות כמו אליס שמגלמת מילה ג'ובוביץ' בסדרת סרטי "האויב שבפנים", או קייט בקינסייל בתפקיד הערפדית בסרטי "מלחמות האופל", כוונו על ידי האולפנים לקהל גברי יותר שעולם הדימויים שלו שאוב ממשחקי מחשב אלימים. בנוסף, השחקניות שמגלמות את הדמות הראשית הן בוגרות וסקסיות ומתמודדות עם צרות של מבוגרים. לורנס, בתפקיד קטניס אוורדין ב"משחקי הרעב", הביאה גישה חדשה לצופות הצעירות: דמות נשית צעירה, לוחמת מוכשרת וכזאת שלא מתבטלת בפני הגבר המיועד לה.

מצילה את הבחור

עם אוסקר בקטגוריה היוקרתית של שחקנית השנה ב-2012 על תפקידה בסרט "אופטימיות היא שם המשחק" ועם אחד משוברי הקופות הגדולים והמעניינים ביותר בשנים האחרונות, ג'ניפר לורנס היא הדבר החם ביותר בהוליווד היום. בגיל 23 היא כבר מדורגת במקום השני בטבלת השחקניות בעלות השכר השנתי הגבוה ביותר - עם תג מחיר של 26 מיליון דולר בשנה. לפניה ברשימה נמצאת אנג'לינה ג'ולי שהמגזין "פורבס" מעריך את שכרה השנתי ב-33 מיליון דולר.

לורנס צפויה להישאר במקום גבוה ברשימה גם בשנה הקרובה, בזכות "משחקי הרעב" שייצא בסוף השבוע, וגם בשנה שלאחר מכן בזכות הסרט השלישי בסדרה שמתוכנן לסוף 2014. שכרה של לורנס עבור הסרט הראשון של "משחקי הרעב" עמד על בין חצי מיליון למיליון דולר. הצלחת הסרט בקופות והאוסקר בו זכתה הפכו אותה לכוכבת־על.

את הקרקע להצלחה המסחררת של "משחקי הרעב" הכשירו למעשה שתי סדרות אחרות של סרטים מצליחים ביותר: "הארי פוטר" על שלל ההפקות שלו, ו"דמדומים" בכיכובה של קירסטן סטוארט. "הארי פוטר" הביא לזירה את הגישה המסחרית ההוליסטית שלפיה החבילה כוללת ספרים שממנפים את הסרטים ולהיפך, ומוצרים המזוהים עם הסדרה ממותגים בכל קטגוריה אפשרית - ממשחקי לגו ועד יומנים ועפרונות. "דמדומים" הכשירה את דעתם של מנהלי האולפנים לכך שנערות בנות עשרה זקוקות לתשומת לב קולנועית מיוחדת וכשהן מקבלות אותה - הן מתמסרות אליה בכל מאודן. בין השנים 2012-2008 גרפו חמישה סרטי "דמדומים" בקופות הקולנוע סכום פנטסטי של 3.3 מיליארד דולר.

קירסטן סטיוארט ב"דמדומים: שחר מפתיע 2". הז'אנר הרומנטי הקלאסי בשילוב ערפדים

ההשוואה בין "דמדומים" ל"משחקי הרעב" היא בלתי נמנעת: שתי הסדרות מבוססות על סדרת ספרי־נעורים שנכתבו על ידי סופרות, התפקיד הראשי בשתיהן הופקד בידי כוכבת אלמונית יחסית שתרמה לפריצה הגדולה שלהן, וכמובן, שתי סדרות הסרטים הופקו במיוחד כדי להגיע לקהל קשה יחסית לפיצוח.

אלא שמבחינת התפקידים שמגלמות סטוארט ולורנס הפער גדול: בעוד בלה סוואן ניצבת במרכזו של רומן רומנטי קלאסי, שנלקח מספרות הערפדים של המאה ה-19 (עם קורטוב של רומיאו ויוליה) - דמותה של לורנס ב"משחקי הרעב" קרובה יותר לעולמם של בני הנוער בשנת 2013. קטניס אוורדין משתתפת בריאליטי אכזרי ובשם הרייטינג מסכימה לזייף מערכת יחסים עם בחור אחד, בעוד לבה נתון לאחר. בעוד הגיבורה של "דמדומים" הולכת שבי אחרי אהוב לבה (הערפד) ואף מוכנה להיהרג על מזבח האהבה, הגיבורה החזקה של "משחקי הרעב" נלחמת על חייה, מנצחת ואף מצילה את חייו של הבחור.

"משחקי הרעב" (מימין), "דמדומים", וטבלה השוואתית

הדמות החזקה שמגלמת לורנס הפכה אותה למודל חיקוי נשי, למרות (ואולי על אף) שהמראה החיצוני שלה אינו מייצג את המודל ההוליוודי הקלאסי והצפוי. "במונחים הוליוודיים אני נחשבת לשמנה", היא אמרה בראיון למגזין האופנה "אל", שבו הצהירה גם שלעולם לא תסכים לעשות דיאטה כדי לקבל תפקיד בסרט. "אני נחשבת לשחקנית שמנה, ואני לא ארעיב את עצמי בשביל תפקיד. אני לא רוצה שנערות וילדות יאמרו: 'אני רוצה להיראות כמו קטניס, אז אני אוותר על ארוחת ערב'. אני עובדת קשה כדי להיות בכושר טוב, אבל לא מתכוונת לרזות עד למצב של תת־תזונה. אני אוכלת כמו איש מערות", היא סיכמה את העניין, "ואני מתכוונת להיות השחקנית היחידה בהוליווד שלא יתרוצצו סביבה שמועות שהיא אנורקסית".

לורנס במראה החדש, הקצוץ. שנייה בשכר השנתי לשחקניות רק לאנג'לינה ג'וליצילום: AFP

אחרי "משחקי הרעב: התלקחות", שיוקרן מסוף השבוע גם בישראל, צפויים עוד שני סרטים נוספים בסדרה שיופצו עד שנת 2015. אוסקר אחד כבר יש לה, הכנסה שנתית של כ-20 מיליון דולר מובטחת לה גם בשנים הקרובות ולכן נראה שהגישה הבריאה והמתריסה של לורנס לחיים בכלל ולהוליווד בפרט הולכת ללוות את תעשיית הקולנוע לפחות כמה שנים נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ