אנשי קולנוע בולטים בעצומה נגד פיטורי אבינועם חרפק מסינמטק ירושלים

גילה אלמגור, יעל אבקסיס, מוני מושונוב, אבי נשר ואלון גרבוז הם בין המוחים על הדחתו של חרפק, מנהל התוכנייה הבינ"ל של הסינמטק ופסטיבל הקולנוע שלו. הסינמטק בתגובה: חרפק לא הגיב להצעותינו לשילובו בתוכנית ההבראה

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

עשרות מהדמויות הבולטות בקולנוע הישראלי חתומות על עצומה שנשלחה ביום רביעי האחרון לסינמטק ירושלים, במחאה על פיטוריו של מנהל התוכנייה הבינלאומית של הסינמטק ופסטיבל הקולנוע שלו, אבינועם חרפק. בעצומה, שנשלחה לוועד המנהל של הסינמטק, נכתב כי "אנו חשים רתיעה מחוסר המוסריות הכרוכה בשיגורו של עובד כה ותיק, יעיל, בעל ידע עצום וניסיון שלא יסולא בפז. זאת תוך ערעור ערכי ההגינות החברתית של מוסד שלאורך שנים חרת על דגלו מושגים כמו שלום, חרות, אהבה וצדק חברתי. לא פחות תמוה הוא עצם המעשה ובעיטתו החוצה של מי שנחשב בעיני רבים כציר המרכזי בדרך של הסינמטק להבראה".

את העצומה יזם מנהל סינמטק תל אביב, אלון גרבוז, וחתומים עליה בין היתר במאים כמו אבי מוגרבי, אבי נשר, אורי רוזנווקס, שחקנים בהם גילה אלמגור, מוני מושונוב, יעל אבקסיס, יבגניה דודינה, וכן מפיקים, מפיצים, עובדי הסינמטקים, צלמים ועיתונאים.

חרפק. בסינמטק אומרים כי ישמחו להמשיך בשיתוף הפעולה

פרשת העסקתו של חרפק בסינמטק ירושלים עדיין לא הסתיימה, וקשה אפילו לומר שהוא פוטר באופן רשמי. תחילתה עוד בחודש אפריל השנה, אז הודיעה המנהלת הקודמת של הסינמטק, אליסיה ווסטון, על התפטרותה לאחר פחות משנה בתפקיד. ווסטון התפטרה לאחר שהתברר שהגרעונות של הסינמטק גדולים בהרבה מכפי שהיה ידוע לפני שנכנסה לתפקיד. לפי גורמים שונים, הגרעון של הסינמטק עומד על כ-11 מיליון שקל. בספטמבר נבחרה נועה רגב, לשעבר מנהלת סינמטק חולון, להחליף את ווסטון, והיא נכנסה לתפקידה כמנהלת הסינמטק לפני כחודש.

עוד בספטמבר החלה חברת בי־די־או, שמונתה על ידי הוועד המנהל של הסינמטק, להוציא לפועל תוכנית הבראה לסינמטק, שאמורה לסייע בחילוצו מהמשבר הפיננסי העמוק שבו הוא נתון, ובמסגרתה הוחלט על רף חדש למשכורות עובדי הסינמטק, שכלל, לדברי גורמים המעורים בפרשה, הפחתה במשכורות הגבוהות של מנהלי המוסד.

אבי נשר. מחותמי העצומהצילום: גיל כהן-מגן

חרפק, המשמש בתפקידו מאז 1982, נחשב לאחד ממעצבי דמותו של הפסטיבל הירושלמי ומאנשי המקצוע המנוסים והידענים. לדברי מקורביו, הוא זומן באמצע נובמבר לפגישה עם נציג חברת הניהול בי־או־די, ניצן ויסמן, בה הובהר לו ששירותיו אינם עוד נחוצים בסינמטק. מכאן החל משא ומתן בין עורך דינו של חרפק לבין הנהלת הסינמטק, על תנאי הפרישה או לחילופין המשך העסקתו.

אבל הפגישה הזו, לדברי המקורבים, היתה רק שלב מאוחר בתקופה שבה היה ברור שחרפק מועמד לפיטורין. בתקופת הפסטיבל ביולי השנה דווקא הוצע לו להיות מנכ"ל שותף, לאחר שווסטון הודיעה על פרישתה. כשבועיים אחר כך בוטל הרעיון ונמסר לחרפק שהוא ימונה למנהל התוכנית של הפסטיבל בלבד ולא של הסינמטק, ושכרו יקוצץ בשליש. שבוע לאחר מכן קיבל מכתב שהוציא אותו לחופשה. בתחילת ספטמבר התבקש לנסוע כבכל שנה לפסטיבל טורונטו, שבו הוא נוהג לבחור סרטים לפסטיבל בירושלים. לאחר מכן ביקש לנצל ימי חופשה לצורך ביקור משפחתי בארה"ב, חופשה שהתארכה בגלל ענייני בריאות. בסוף אוקטובר חזר לעבודה אך בשלב זה כבר ידע כי מונה לו מחליף – אלעד סמורזיק.

יעל אבקסיס. מחותמי העצומהצילום: טאסף עיני

נועה רגב, מנהלת סינמטק ירושלים, מסרה בתגובה: "המקום היה על סף פשיטת רגל ועבר תוכנית הבראה מאסיבית. אבינועם קיבל הצעה לנצל את תוכנית ההבראה ולקבל שכר שעומד בסדרי הגודל החדשים. עד היום הוא לא השיב על ההצעה הזאת, שכללה קיצוץ בשכרו".

רגב מתעקשת כי לא היתה כל כוונה לפטר את חרפק. "הוא דמות חשובה. היתה כוונה להעסיק אותו בתנאים אחרים בשכר יותר נמוך. הוא לא היחיד. כל המשכורות במקום הזה, בוודאי של ההנהלה, היו צריכות לעבור קיצוץ". לדברי רגב, לאחר שחרפק לא הגיב כמה חודשים להצעה לעבוד בשכר מקוצץ, גויס אלעד סמורזיק לא כמחליפו, אלא כאוצר התוכנייה הבינלאומית של הפסטיבל, בעוד שחרפק היה המנהל האמנותי של הסינמטק וגם של הפסטיבל. "אלעד סמורזיק ניהל את ערוצי הסרטים של הוט והיה מעורב בפרויקטים גם בחיפה וגם בירושלים".

רגב הוסיפה כי המו"מ עם חרפק נמצא עדיין בעיצומו, והיא מקווה שתימצא דרך לבנות אתו מערכת יחסים מקצועית שתהיה מקובלת עליו.

אבינועם חרפק סירב להתייחס לדברים, וביקש רק לומר כי "היקף ההתגייסות של אנשי הקולנוע למעני ריגש אותי עד דמעות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ