מת הצלם והמורה לקולנוע אמיל (מילק) קנבל

קנבל, ממייסדי החוג לקולנוע באוניברסיטת ת"א ומעמודי התווך שלו, לימד גם ב"בית צבי" ו"סם שפיגל". עבד עם הבמאי דוד פרלוב וסרט שצילם עם הבמאי האמריקאי ליונל רוגוזין זכה בפרס הראשון בפסיטבל ונציה

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

פרופ' אמריטוס אמיל (מילק) קנבל, צלם ובמאי קולנוע וממייסדי החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, מת היום (רביעי) בצהריים ממחלת הסרטן.

קנבל נולד בפולין ב-1934 ועלה לישראל כנער. אחרי שהשתחרר מהצבא, בו שירת כעוזר צלם ביחידת ההסרטה, התחיל לעבוד כצלם באולפני גבע בגבעתיים, יחד עם הצלמים יכין הירש ואדם גרינברג. הוא לימד קולנוע בבית הספר בית צבי, סם שפיגל בירושלים ובחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. הוא כיהן גם כראש החוג בתל אביב בין השנים 1997-2001.

בשנת 1960 צילם את סרטו של הבמאי האמריקאי ליונל רוגוזין, Come" "Back Africa, שזכה בפרס הראשון בפסטיבל ונציה. בעקבות העבודה על הסרט התגורר כמה שנים בניו יורק ועבד בקולנוע העצמאי.

קנבל. עוקב בסקרנות אחר המוות המתקרבצילום: דודו בכר

בשנת 1976 צילם את הסרט הניסיוני "הבננה השחורה" של הבמאי בנימין חיים, אחד מהסרטים הראשונים והחשובים בז'אנר הניסיוני בישראל. הוא עבד כצלם בשני סרטים של הבמאי דוד פרלוב, וביים יחד עם פרלוב שניים נוספים. עבור שירות הסרטים הישראלי הוא ביים כמה סרטים, בהם "לכיש", "בנהלל" ו"קיץ באמסטרדם". הוא צילם עשרות סרטים והיה אחד מצוות הצלמים שתיעדו את משפט אייכמן.

בשנת 1972 נמנה עם צוות ההקמה של החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. חברו ליביו כרמלי, מנהל הארכיון של החוג לקולנוע, הגדיר אותו כאחד מעמודי התווך של החוג לקולנוע, שגידל דורות של יוצרים.

מרט פרחומובסקי, שהיה תלמידו של קנבל ועוסק בתיעוד ההיסטוריה של הקולנוע הישראלי, אמר כי קנבל היה אדם חריף ודעתן מאוד, וכי מרכז פעילותו היה ההוראה. "העיסוק שלו בקולנוע מעשי היה במשך תקופה קצרה יחסית. הוא רצה לביים ולא קיבל מספיק הזדמנויות ופנה להוראה, ומצא שם את ייעודו. זה היה הפרק המשמעותי עבורו". כרמלי מסכים כי החוג לקולנוע היתה אהבתו הגדולה של קנבל. "הוא היה נשוי לקולנוע. לא התנצל על זה. מה שהוא הכי אהב זה ללמד ואהב את הסטודנטים כמו את ילדיו".

כרמלי סיפר על התמודדותו של קנבל עם המחלה, בדרך כלל עם חיוך רחב על השפתיים. "לפני חודשיים הוא אמר לי שהוא יודע שהוא הולך למות, ושזה מרתק אותו. הוא אמר שהוא עוקב אחרי התהליך הזה בסקרנות. הוא הפך את התהליך הזה למעניין והיה שלם עם עצמו. היה לו רק קשה עם זה שהוא הרגיש ונראה חיצונית כאדם צעיר שעוד יכול לחיות הרבה שנים, ופתאום המוות נכפה עליו".

קנבל. נשוי לקולנועצילום: דודו בכר

קנבל הותיר אחריו אישה, בן ובת, ונכדים. הלווייתו תתקיים מחר בשעה 14:00 בקרית שאול.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ