תל"י: המלצת הממונה על ההגבלים העסקיים היא אבסורד

הממונה ממליץ לאשר חלק מפעילותה של חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים, בכפוף לתנאים שאותם הוא מפרט בחוות הדעת

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, מסר היום לבית הדין להגבלים עסקיים את חוות דעתו בעניין הסדרת פעילותה של חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים בישראל, תל"י. הממונה ממליץ לאשר חלק מפעילותה של תל"י בכפוף לתנאים שאותם הוא מפרט בחוות הדעת. הממונה ממליץ להתיר ליוצרים לשתף פעולה במעקב אחר שימושים הנעשים ביצירותיהם, באכיפת זכויות יוצרים, ובגבייה של סכומי כסף שהם זכאים להם בהתאם לרישיונות שהעניקו לשימוש ביצירותיהם. הנימוק לכך הוא שבהיעדר שיתוף פעולה בהקשרים אלה, העלויות שצפויות להיות מושתות על היוצר היחיד עלולות למנוע ממנו להגשים את זכויותיו. עוד ממליץ הממונה לאפשר לתל"י להתקשר בשם כל היוצרים עם בתי עסק שבהם מוקרנות יצירות אורקוליות (כגון מכוני כושר, מקומות בילוי וכיו"ב).

עם זאת, הממונה סבור כי אין לאשר לתל"י לנהל מו"מ משותף בשם כל היוצרים עם גופי השידור או משתמשים אחרים. החשש כתוצאה מהתאגדות זו הוא שהסדר ניהול זכויות בין חלק הארי של היוצרים בענף, שיכולים היו להתחרות בינם לבין עצמם, מאפשר לגוף הפועל בשמם להפעיל כוח שוק כלפי המשתמשים בשירותים המסופקים על ידי היוצרים.

היוצרים מפגינים נגד קשת ורשתצילום: דודו בכר

מתל"י נמסר בתגובה כי עמדת הממונה יוצרת "אבסורד מערכתי". "הממונה 'ממליץ' לא להתיר לתל"י לנהל מו"מ עם ענקי התקשורת והשידור בארץ – שולח אותה לנהל מו"מ עם המספרה, המרפאה והרשות המקומית", נכתב בתגובתה של תל"י. אבי שמש, מנכ"ל תל"י, הוסיף עוד כי "זהו יום עצוב לכל מי שחרד לתרבות המקורית בישראל, ולא רק ל-1,600 התסריטאים והבמאים החברים בתל"י. זאת מכיוון שמשמעות ההחלטה, אם תתקבל לבסוף, היא שבפועל לא יהיו עוד תמלוגים לתסריטאים ולבמאים. הממונה שולח כל תסריטאי וכל במאי לנהל באופן פרטני מו"מ על התמלוגים שלו מול הגופים הגדולים והחזקים בעולם השידורים: קשת, רשת ו-HOT, yes,פרטנר או פלאפון – כשברור לכל הדיוט שמו"מ לא ינוהל לעולם, שכן הגופים הללו יעשו מה שעשו חלקם משך שנים – יתנערו מכל חובה לשלם תמלוגים ו'יחתימו' כל יוצר אצלם על 'טופס ויתור'. זו בדיוק המציאות ששררה לפני שתלי היתה קיימת, זה מה שהיה כאשר גופי שידור החליטו בעבר שלא לאפשר לתסריטאים ולבמאים לשמור זכויות לתמלוגים. התסריטאים והבמאים תמיד ניגפו מול גופים אלה בבואם לשמור זכויותיהם".

מנכ"ל תלי הוסיף עוד כי "הממונה בהמלצתו חותר לפטור את גופי השידור, חברות הסלולר והאינטרנט מהחובה לקבל מתלי רישיונות ולשלם תמלוגים בגינם, בעולם שבו היצירות הולכות ומשודרות שוב ושוב כ"מוצר מדף" בכל אתר של כל גוף תקשורת. במקום לסייע ליוצרים להתגבר על כשל שוק – קיבלנו המלצה לעושק של ציבור שלם בישראל מהזכות המשפטית והמוסרית הבסיסית שניתנה לו בחוק והכנסת כל שוק המשתמשים לאנדרלמוסיה".

בתל"י הביעו תחושות קשות בשם התסריטאים והבמאים לאור מה שנחשב בעיניהם כאפליה, בהשוואה למוסיקאים באקו"ם ולחברות התקליטים של הפדרציות שהרשות להגבלים אישרה את פעילותן וכמו כן למבצעים (זמרים, שחקנים ונגנים) המקבלים תמלוגים באמצעות חברת אשכולות.

אבי שמש הוסיף כי תל"י מאמינה בהליך מול בית הדין להגבלים עסקיים ומקווה כי בית הדין יהיה קשוב לטענות תל"י ויחליט בסופו של יום לאפשר לתל"י, כפי שמקובל ברחבי העולם, לנהל באופן קולקטיבי את הזכויות לתמלוגים של התסריטאים והבמאים ובכלל זה לקיים מו"מ קולקטיבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ