סרט תיעודי של היצ'קוק על השואה יוקרן לראשונה במלואו

הסרט מ-1945, שצולם בברגן בלזן, נגנז מסיבות פוליטיות והוצג מאז רק בגרסה חלקית

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
רותה קופפר

סרט דוקומנטרי של על השואה, שלא הוקרן מטעמים פוליטיים, יוקרן לראשונה באופן שהבמאי התכוון אליו. כך דיווח העיתון הבריטי "אינדיפנדנט". הסרט יוקרן במוזיאון המלחמה האימפריאלית בלונדון.

היצ'קוק התבקש לערוך חומרים שצילמה יחידה ההסרטה הבריטית של שחרור מחנה הריכוז ב-1945. אך התוצאה, שנועדה ליידע את תושבי גרמניה על הזוועות שביצעו הנאצים בשמם, נגנזה.

רק ב-1984 הוצגו החומרים בפסטיבל הקולנוע בברלין, בגרסה לא סופית, ללא הגלגל השישי, בשל בעיות איכות. כך, בגרסה החלקית, גם הוקרן הסרט בערוץ הציבורי האמריקאי פי-בי-אס שנה לאחר מכן. כעת הסרט, ששמו "זיכרון המחנות", יוקרן בפורמט שהיצ'קוק אישר אותו בתחילה.

על פי הכתבה, היצ'קוק כה הזדעזע מהמראות שצולמו במחנה, שהוא לא הגיע לאולפני פיינווד במשך שבוע אחרי שצפה בהם.

היצ'קוק גויס לעבודה על הסרט ב-1945. הוא התבקש ליצור סרט תיעודי על זוועות המלחמה בהתבסס על חומרים שצילמו צוותי צילום צבאיים בריטיים וגם סובייטיים. ואולם, "הסרט נגנז בגלל שינוי במצב הפוליטי, במיוחד הבריטי", הסביר ד"ר טובי האגית, אוצר ראשי במחלקת המחקר של מוזיאון המלחמה האימפריאלית. "ברגע שגילו את המחנות, האמריקאים והבריטים רצו לשחרר את הסרט במהירות האפשרית, כדי לגרום לגרמנים לקבל אחריות על הזוועות שבוצעו שם". אך העבודה על הסרט נמשכה הרבה יותר זמן משנדמה היה מראש. בסוף 1945 הצורך בסרט שכזה פחת, כך לדברי "האינדיפנדנט". בעלות הברית החליטו כי הטחת האמת בפני הגרמנים והתבוססותם בייסורי מצפון לא יעזרו בבנייה המחודשת של אירופה שלאחר המלחמה, כך לפי הכתבה.

חמישה מתוך ששת גלגלי הסרט אוחסנו במוזיאון ושם נזנחו. בשנות ה-80 של המאה הקודמת מצא חוקר אמריקאי את החומרים בפחיות חלודה במוזיאון. הגרסה הלא סופית הוצגה כאמור בפסטיבל הסרטים בברלין ובערוץ האמריקאי, אך באיכות נמוכה. את דברי הקריינות, שכתב הפוליטיקאי ריצ'רד קרוסמן בשיתוף עם העיתונאי האוסטרי קולין ויס, קרא השחקן טרבור הווארד.

כעת, בעזרת טכנולוגיה דיגיטלית הצליח המוזיאון לשחזר את הסרט, לרבות הגלגל השישי שלו. בתחילת 2015 ישודר הסרט בטלוויזיה הבריטית, לציון מלאות 70 שנה לשחרור אירופה, בתוספת סרט דוקומנטרי חדש,Night Will Fall"  ", בבימויו של אנדרה סינגר, על מחנות הריכוז וההשמדה. עד אז יוקרן סרטו של היצ'קוק בבתי קולנוע ופסטיבלים שונים.

אלפרד היצ'קוק ואשתוצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ