מת השחקן מקסימיליאן של

השחקן האוסטרי, שזכה באוסקר על תפקידו בסרט "משפטי נירנברג", מת אתמול במרפאה באינסברוק עקב מחלה והוא בן 83

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

שחקן הקולנוע האוסטרי מקסימילאן של מת אתמול במרפאה באינסברוק, אוסטריה, עקב מחלה. של התפרסם בזכות תפקידו כפרקליט ההגנה הגרמני בסרט "משפטי נירנברג" ב-1961, שעליו זכה בפרס האוסקר.

של נולד בווינה ב-1930, ועבר עם משפחתו לציריך שבשווייץ אחרי סיפוח אוסטריה לגרמניה הנאצית, ב-1938. הוא החל את הקריירה הקולנועית שלו במערב גרמניה בשנות ה-50, וב-1958 עבר לחיות בארה"ב בעקבות אחותו, השחקנית מריה של, שכבר שיחקה בהוליווד.

על תפקידו ב"משפטי נירנברג" זכה של גם בפרס גלובוס הזהב ובפרס חוג מבקרי הקולנוע של ניו יורק. לאחר ההפקה הקולנועית של הסרט, נעשתה גם גרסה טלוויזיונית של המחזה. הסרט, שביים סטנלי קרמר, התבסס על המשפטים שנערכו לפושעי המלחמה הנאצים בגרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה. הוא התמקד בבית משפט בינלאומי, שניהלו האמריקאים, ובו התנהלו משפטיהם של ארבעה שופטים גרמנים שהואשמו בשיתוף פעולה עם הנאצים ובכך שדנו ביודעין אנשים חפים מפשע למוות. בזכות תפקידו כפרקליט ההגנה הנס רולף, זכה של להכרה בינלאומית רחבה. יחד אתו שיחקו בסרט ספנסר טרייסי, ברט לנקסטר, מרלן דיטריך, מונטגומרי קליפט, ריצ'רד וידמארק וג'ודי גארלנד. ספנסר טרייסי היה מועמד גם הוא לאוסקר על תפקידו בסרט, אך הפסיד לשל.

של היה מועמד לאוסקר עוד פעמיים, לפרס השחקן הטוב ביותר על תפקידו ב"האיש בתא הזכוכית" ב-1976, סרט שסיפר על סוכני מוסד ישראלים שחוטפים יהודי ניו־יורקי ומביאים אותו למשפט בישראל בטענה שהוא למעשה נאצי שמתחזה ליהודי, וכן היה מועמד לאוסקר לשחקן המשנה על תפקידו בסרט "ג'וליה" ב-1978.

הוא זכה גם בגלובוס הזהב ב-1993 לשחקן משנה על תפקידו כוולדימיר לנין בסרט הטלוויזיה "סטאלין", בו כיכב לצידו של רוברט דובאל. בנוסף לקריירה שלו כשחקן, של היה גם במאי סרטים, וביים ושיחק בסרט "הולך הרגל" ב-1973, שהיה מועמד לפרס האוסקר לסרט הזר, וביים גם סרט תיעודי שהיה מועמד לאוסקר – "מרלנה", ב-1984, שעסק בדמותה של השחקנית הגרמנייה מרלן דיטריך. בנוסף היה של גם פסנתרן ובמאי אופרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ