סרט של ארגון "בצלם" יוקרן בפסטיבל ברלין

הסרט הקצר "אם תחייך העולם יחייך אליך", שיוקרן בפסטיבל ברלין, לוכד בדרך ייחודית את התמצית של סיטואציית הכיבוש

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סרט ישראלי שיוקרן בברלין בתחרות הרשמית של הסרטים הקצרים הוא "אם תחייך העולם יחייך אליך", סרט יוצא דופן שהופק על ידי ארגון בצלם במסגרת פרויקט "חמושים במצלמות", וחתומים עליו במשותף משפחת אל־חדאד מחברון, ואיהאב טרביה ויואב גרוס, אנשי מחלקת הווידיאו של "בצלם".

הסרט מתעד לילה אחד בחיי משפחת אל־חדאד, שבו הגיעה לביתה קבוצת חיילים לערוך חיפוש לילי שגרתי. דיאא ושדא, אח ואחות, הפעילו את המצלמה הביתית ותיעדו את הלילה לכל אורכו. לאחר שהחיפוש לא הניב שום ממצאים מעניינים, העמידו החיילים את דיאא מול הקיר מחוץ לבית, ואמרו שלא ילכו עד שלא יפסיק לחייך. את הסרט צילמו ארבעה מבני המשפחה, ולאחר מכן ערכו אותו גרוס וטרביה, כך שאין לו למעשה במאי.

מתוך "אם תחייך העולם יחייך אליך"

גרוס מסביר כי המצלמות שמחלק ארגון בצלם לתושבי השטחים לא נועדות בדרך כלל ליצירת סרטים שיישלחו לפסטיבלים, אבל הפעם היה ברור שקרה משהו יוצא דופן. "בדרך כלל החומרים שאנחנו מפרסמים מתעדים רגעים אלימים, רגעים דרמטיים יותר שמראים הפרה של זכויות אדם", מסביר גרוס. "יש לנו 4,000 שעות שצילמו הפלסטינים מהשטחים בשנים האחרונות, ולעתים נדירות מגיעות פיסות מציאות כאלה, שבאמת לוכדות אמת עמוקה או תמצית של המציאות הזאת. וזה היה אחד מהם.

"כשזה הגיע, די מהר גם איהאב וגם אני אמרנו, יש כאן קולנוע. לא רק כיבוש ולא רק קונפליקט בין חיילים לאזרחים, אלא גם סיטואציה קולנועית. אני חושב שמה שעניין אותנו בחומר הזה היה שאין שם אלימות או סבל, אלא רגע שמצליח ללכוד את השגרה האבסורדית וחסרת התוחלת של הכיבוש. יש אירוניה שעוברת לכל אורך הסרט. החיוך של דיאא הוא חיוך של אירוניה. במובן מסוים נראה שגם החיילים וגם הפלסטינים מודעים לאירוניה ולחוסר התוחלת של הסיטואציה".

מעניין שבשום שלב בסרט החיילים לא ניסו לגרום לבני המשפחה להפסיק לצלם.
"בשטחים ובישראל מותר לצלם חיילים ועובדי ציבור. החוק אומר זאת במפורש. וכמו שרואים בסרט, חיילים בדרך כלל מודעים לכך ומאפשרים את זה. ובעיני זה דבר מאוד חיובי, העובדה שצילום הפך לאלמנט כל כך אורגני במציאות הזאת. הצבא בעצמו הקים יחידת תיעוד מבצעי, שהיא מקבילה לפרויקט שלנו, וגם המתנחלים הקימו יחידת תיעוד משלהם והם אומרים שהקימו אותה כתגובה לפרויקט של בצלם. כל סיטואציה היום מתועדת גם מנקודת המבט של הצבא, גם של המתנחלים וגם של הפלסטינים. זה בפירוש מוריד את האלימות ויוצר מודעות של המשתתפים לעין הציבורית, וזה גם מאפשר לנו לראות מה קורה שם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ