בוטל הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים ברחובות

עיריית רחובות החליטה שלא לקיים יותר את הפסטיבל, שחגג השנה את שנתו העשירית, ובמקומו להשקיע בפסטיבל קולנוע חדש לבני נוער וילדים

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

על פי החלטתה של עיריית רחובות, הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים, מיסודה של עמותת נשים בתמונה, לא יתקיים יותר בעיר. יוספה חליבה, מנכ"לית החברה העירונית לתרבות ברחובות, מסרה כי "במשך עשור קיימנו את הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים. מדי שנה הרחיבה והגדילה העירייה את הפסטיבל ויש לה תרומה מכרעת בקידום נשים יוצרות בקולנוע ובמאות סרטים שבוימו על ידי נשים, אשר גם זכו במענקי פיתוח כספיים. ההשקעה נאמדה בכמיליון שקל בשנה. השנה הוחלט להציע לתושבי העיר פסטיבל קולנוע חדש לבני נוער וילדים, פרי יוזמתה של ענת שפרלינג (מנהלת הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים, ש.ל) ובניהולה האמנותי. העירייה פותחת השנה היכל תרבות עירוני ובמסגרתו תתקיים תוכנית מיוחדת לקידום סרטי נשים ולפסטיבל תהיה המשכיות במסגרת זו. אנו מודים לעמותת נשים בתמונה על שותפות וקידום נשים בקולנוע במשך העשור האחרון".

בעירייה סירבו להרחיב בנוגע למניעים שהביאו להחלטה לבטל את הפסטיבל ברחובות, שחגג השנה את שנתו העשירית. גורמים בעירייה אמרו שהוחלט לחלק אחרת את עוגת התקציב, ולקדם פרויקטים הקשורים בילדים ובבני נוער. הפסטיבל לסרטי ילדים ונוער לא יהיה פסטיבל בינלאומי, והוא יתקיים בחודש נובמבר, במשך שלושה ימים. לא ברור עדיין באיזו מתכונת בדיוק, אולם בעירייה הדגישו כי יהיה זה "אירוע שמחובר לקהילה". בעירייה אמרו עוד שברחובות מתקיימים אירועי תרבות רבים, שמקדמים תחומי אמנות שהיו מוזנחים, ומופנים אליהם "תקציבים אדירים", כמו למשל הפסטיבל הבינלאומי לפסלים חיים – כלומר אירוע בידורי חינמי שבמהלכו מוצבים בעיר אמני רחוב המחופשים לפסלים. באירועים מסוג זה רואה העירייה, ככל הנראה, משקל דומה לזה של פסטיבל בינלאומי לקולנוע, שהציג מדי שנה יצירות חשובות של קולנועניות מרחבי העולם, קיים רטרוספקטיבות לבמאיות ושחקניות ישראליות וזרות והביא לעיר יוצרי קולנוע מהעולם. בעירייה הוסיפו עוד כי פסטיבל סרטי הנשים "השיג את מטרותיו".

מתוך הסרט "רגעים" של מיכל בת אדםצילום: מתוך הסרט

ענת שפרלינג, מנהלת הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים, אמרה כי הפרויקט החדש שבו היא מעורבת ברחובות אינו פסטיבל קולנוע ואינו קשור לעמותת נשים בתמונה. "יחד עם סיגל ואנונו גדיש הצענו לעיריית רחובות פרויקט קולנוע קהילתי לזכרה של מעין ספיר (נערה תושבת רחובות שנרצחה לפני כעשר שנים, ש.ל). מדובר על שני דברים שונים בתכלית, זה לא פרויקט שקשור לקידום נשים. עמותת נשים בתמונה רצתה להמשיך לקיים את פסטיבל סרטי הנשים ברחובות, והיא מצרה על כך שהפסטיבל לא יתקיים עוד בעיר. יש לנו עוד הרבה עבודה בקידום נשים יוצרות בישראל. לעיר רחובות היתה תרומה משמעותית לכך, ולעובדה שהעיר תמכה בפסטיבל היה חלק בלתי מבוטל בשינוי הייצוג של נשים בתעשיית הקולנוע בישראל, ולכן זה חבל כפליים".

חברת פורום הקולנועניות בישראל וממקימות אתר ביקורת הקולנוע "המבקרות", ליאור אלפנט, מסרה כי "פורום הקולנועניות מאוד מזוהה עם הפסטיבל ברחובות וזה מאוד עצוב שהפסטיבל כבר לא יתקיים שם. הפסטיבל לסרטי נשים ברחובות הוא אחד הדברים היותר טובים שקרו לקולנוע הישראלי והוא הקפיץ את הנראות של העשייה הנשית. אני מאמינה שיש נשים שעושות קולנוע היום שלא בטוח שהיו עושות אותו אילולא היה את הפסטיבל הזה, כי נראות של נשים דוחפת נשים לעשייה והפסטיבל הזה תרם לכך. אני מאוד אשמח אם עיר אחרת בישראל תחליט לקחת על עצמה להמשיך את המפעל החשוב הזה".

ענת שפרלינגצילום: מירב היימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ