שובן של קלטות הסקס

מה הקשר בין קים קרדשיאן, פריס הילטון ובנימין נתניהו? קומדיה הוליוודית חדשה, שבה מגלמת קמרון דיאז אשה שמעלה בטעות סרטון סקס לאינטרנט, מזכירה שזוהי שעתה הגדולה והמסוכנת ביותר של הקלטת הלוהטת

אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליחי וידל

אחרי פאריס הילטון, קים קרדשיאן ופארה אברהם - עכשיו גם לשחקנית קמרון דיאז יש קלטת סקס ביתית. מדובר בשלוש שעות שבהן היא ובעלה צילמו את עצמם מתרגלים מול אייפד את כל התנוחות המומלצות בספר "חדוות המין". הווידיאו הועלה בטעות לענן הנתונים של ספקית האינטרנט וכל המידע הוויזואלית שלו יהיה זמין לכל דורש בקיץ הקרוב. כמו הילטון קרדשיאן ואברהם, המנוסות בתיעוד וידיאו מהסוג הזה, גם דיאז תעשה בחודשים הקרובים הכל כדי שהמידע על הקלטת הזאת יתפרסם בכל פלטפורמה תקשורתית אפשרית. וככל שהמידע יופץ בצורה יעילה יותר - כך הרווח שלה ממנו יהיה גדול יותר. אבל כאן בדיוק מסתיימת ההקבלה בין דיאז לשלוש עמיתותיה הידועניות.

בחודשים הקרובים סביר להניח שדיאז תישאל בכל תוכניות האירוח אם היא אי פעם צילמה את עצמה בעירום, בתנוחות אינטימיות, עם או בלי בן/בת זוג. סביר להניח שהיא תצחקק במבוכה (או בתעוזה) ותספר על מקרה כזה, או על נדר שכפתה על עצמה לא לעשות מעשה נמהר שכזה לעולם. כך או כך, לצופים זה לא ממש ישנה, מאחר שכל מה שיעבור בראשם תהיה המחשבה שבכל זאת אפשרות כזאת קיימת וייתכן שמתישהו אכן יצוץ לו ברחבי הרשת סרטון שכזה. גם לדיאז לא ממש ישנה שאין באמת כזאת קלטת - העיקר שהדמיון של הצופים יעבוד שעות נוספות ויוביל אותם בסופו של דבר לבתי הקולנוע לצפות בקומדיה ההוליוודית "קלטת סקס" שבה היא מככבת.

בשבוע שעבר הופץ הקדימון הראשון של הסרט שיעלה בעוד שלושה חודשים ובו אנני (דיאז) ובעלה ג'יי (ג'ייסון סיגל), מנהלים מרדף אחר קובץ וידיאו שבו מתועד לילה סוער בכיכובם. הווידיאו שצילמו השניים כדי לתבל מעט את חיי הנישואים שלהם, במקום להימחק למחרת בבוקר, נשלח בטעות לגיבוי אוטומטי על הענן. מהאייפד שלהם, עם כל גלריית התמונות, הוא עלול להשתלב בזרם המדיה של כמה מבני משפחתם וחבריהם (כולל הדוור השכונתי) ומשם - לעולם כולו. בניסיון להתחקות אחר המסלול הדיגיטלי שאותו עובר קובץ הווידיאו מגלים השניים כמה דברים שלא ידעו על טכנולוגיה וגם על הזוגיות שלהם.

קמרון דיאז וג'ייסון סיגל ב"קלטת סקס". לתבל מעט את חיי הנישואיםצילום: Claire Folger

אף ששם הסרט כולל את המלה חסרת השימוש, "קלטת" (גם בשם המקורי "Sex Tape"), הקונצפט שלו רלוונטי היום יותר מאי פעם. עם סמארטפון בכל כיס, חיבור לרשת בכל מקום, טונות של מידע אישי שמועלה לרשתות החברתיות והתלות ההולכת וגוברת במערכות מסחר מקוונת - הפרטיות של האמריקאים (אבל לא רק שלהם) הולכת ומתכרסמת בקצב מואץ. הטכנולוגיה שמחללת את הזכות לפרטיות ומאיימת לפגוע באורח החיים האמריקאי היא הנבל התורן של הוליווד. אחרי שהרוסים הפשירו את המלחמה הקרה, החייזרים הוכרעו שוב ושוב בסרטים, התאגידים הגדולים הורידו פרופיל ואוסאמה בין לאדן הושמד במבצע הרואי, הוליווד מצאה נבל חדש בחייה ובסרט "קלטת סקס", מגלם את הרשע חסר הפשרות ענן הנתונים, או כפי שהוא מכונה "הענן".

"הווידיאו עלה למעלה, אל הענן", אומר ג'יי בהיסטריה.

"ואתה לא יכול להוריד אותו מהענן?" שואלת אנני.

"אף אחד לא מבין את הענן! זו תעלומה מחורבנת!"' עונה לה ג'יי בחוסר אונים.

אף אחד לא יכול להכניע את "הענן", שמשבש את חייהם השלווים והרגועים של הזוג מהבית השכן. עכשיו כל העולם יכול לקבל הצצה לחדר המיטות של הזוג ולצפות בהם עושים ה־כ־ל במשך שלוש שעות רצופות. היום הענן יכבוש את האייפדים של ההורים, החברים, האחיין, הכומר בכנסייה ומחר הוא יפיץ את הווידיאו לעולם כולו.

האיום בהפצת סרטוני סקס לא נולד באינטרנט, אף שבעשור האחרון הוא כבש לעצמו מעמד־על בזכות הרשת. בנימין נתניהו היה, ללא ספק, הראשון לזהות את הפוטנציאל האדיר שטמון בכלי הזה. כבר בשנת 1993, שנים רבות לפני השתלטות האינטרנט על מרחב האישי ושנים רבות עוד יותר לפני המצאת הסמארטפון, נתניהו הצליח למנף קלטת ניאופים, כביכול, לקידום הקריירה הפוליטית שלו. נתניהו לקח סיכון כשבחר לחשוף בעצמו את דבר קיומה של "קלטת לוהטת", אבל בחוכמה שלאחר מעשה התברר שההימור שלקח השתלם ביותר. הווידוי על בגידה באשתו, ההודאה בקיום תיעוד של הבגידה וההאשמות כלפי הגורמים שכביכול איימו להפיץ אותה - לא רק שלא הזיקו לו, אלא ייתכן שאף סייעו לו לנצח בבחירות לראשות המפלגה ומשם כעבור שלוש שנים אל כיסא ראש הממשלה.

נתניהו מדבר על "הקלטת הלוהטת", 1993

האם היתה קלטת או לא היתה - זה כלל לא משנה. אז, לפני יותר מ-20 שנה, הציבור כלל לא ציפה שמישהו (שלא לומר ערוץ 1) יפרסם, תמונות (שלא לומר וידיאו) ממפגשים אינטימיים של המתמודד הצעיר על ראשות הליכוד עם המאהבת שלו. המנוף התקשורתי היחיד שהיה בידיו של נתניהו באותם ימים מוצה על ידו בצורה האופטימלית ביותר: וידוי בשידור חי בפריים־טיים, בערוץ הטלוויזיה היחיד. היום זה לא היה עובר כל כך בקלות ולא רק בגלל שיש יותר מערוץ אחד שמשדר חדשות ברצועת צפיית השיא. היום קלטת כזאת היתה צפה ועולה היכנשהו - באתר חדשות שתומך במועמד אחר, בבלוג של בלוגר עצמאי ונמרץ, ברשת חברתית, בווטסאפ. ואם לא היתה כלל קלטת - גם העובדה הזאת היתה מתבררת מהר מאד ומתפזרת במהירות ויראלית.

אבן דרך חשובה בתולדות קלטות הסקס המתוקשרות - וככל הנראה גם המפורסמת מכולן - היתה של הכוכבנית פמלה אנדרסון ובעלה המתופף טומי לי, בשנת 1995. ההיסטוריה מתייקת את השערורייה הזאת במעבר שבין התקשורת המסורתית למדיה החדשה: הסרטון עצמו הוקלט אומנם על גבי קלטת וידיאוטייפ - אבל ההפצה שלו והדיווח על קיומו התאפשרו בעיקר בזכות רשת האינטרנט שצמחה באותן שנים בקצב היסטרי. אחרי הזעזוע של אנדרסון והניסיונות לחסום את ההפצה נראה שאנדרסון זכתה לפיצוי נאות (מעבר ל-10 מיליון דולר שקיבלה מהמפיצים שהניחו ידם על הקלטת) והקריירה המקצועית שלה נסקה. במשך שנים רבות לאחר מכן השם "פמלה אנדרסון" היה צמד המלים המחופש והמבוקש ביותר באינטרנט.

מתוך קלטת הסקס של פמלה אנדרסוןצילום: צילום מסך אתר celebji

ההצלחה המפוקפקת של אנדרסון בעקבות פרשת הקלטת היתה מקור השראה עשור לאחר מכן לכמה כוכבניות וסלבריטאיות שביקשו להתפרסם בדרך דומה בן לילה. אלא שבעוד שהפצת הסרטון נכפתה על אנדרסון (לאחר שהקלטת הפרטית נגנבה מביתה הפרטי) - נערות פותות ורודפות פרסום מהיר כמו פאריס הילטון, קים קרדשיאן או פארה אברהם - הצטלמו מרצונן לסרטוני סקס ביתיים ועשו הכל כדי להפיץ אותם באינטרנט. גם במקרים האלה ההצלחה לא איחרה לבוא והתעלול השיווקי הזול שלהן הזניק אותן לתודעה הציבורית ומשם למדורי הרכילות ולמינוף הכלכלי המיוחל.

מתוך קלטת הסקס של קים קרדשיאןצילום: צילום מסך אתר celebji

אחד הגימיקים בסרט "קלטת סקס" הוא ליהוק השחקן רוב לאו לתפקיד הבוס של דיאז. לאו היה אחד הקורבנות המוקדמים ביותר של דליפת קלטת סקס, לאחר שבשנת 1988 התפרסמה קלטת שבה הוא צולם מקיים יחסי מין עם שתי נשים - אחת מהן בת 16. התקרית הזאת קטעה בן לילה את תנופת הקריירה שלו והוא שקע בדיכאון ועבר טיפולי גמילה מאלכוהול וסמים. רק שנתיים לאחר מכן, כאשר השתתף במערכון בתוכנית "מוצאי שבת בשידור חי", שבו התייחס בהומור לתקרית הקלטת (לאחר שהתברר שבת ה-16 שיקרה לו באשר לגיל שלה) - הצליח לאו להשתחרר מהטראומה וחזר למשחק.

מתוך קלטת הסקס של פאריס הילטוןצילום: צילום מסך אתר celebji

שמה של דיאז לא נקשר אמנם בשערוריות סקס, אבל מתפקידים של נערה מבולבלת ומאוהבת בקומדיות רומנטיות בתחילת הקריירה שלה, היא נעה בשנים האחרונות בין דמות של אשה פוחזת וחסרת עכבות מיניות בסרטים כמו "המלאכיות של צ'ארלי" ו"מורה רעה", לבין דמות האשה המשפחתית בקומדיות כמו "למה לצפות כשאתם מצפים" או בתפקיד הנסיכה פיונה בסדרת סרטי "שרק". אף שבשנה שעברה היא לא נכנסה לרשימת השחקנים העשירים ביותר של המגזין "פורבס", היא נחשבת לאחת השחקניות המבוקשות ביותר בהוליווד. בשנת 2012 כיכבה בסרט "מורה רעה" שהופק בתקציב קטן יחסית של 20 מיליון דולר, אבל הכניס 216 מיליון דולר. דיאז שהימרה על הצלחת הסרט ויתרה על שכר גבוה, תמורת השתתפות ברווחים, והכנסותיה הסתכמו ב-34 מיליון דולר באותה שנה.

דיאז יודעת לעשות פרובוקציות תקשורתיות - צילומי פפראצי שלה בחזה חשוף, שיחות גלויות לב בתוכניות אירוח על בעיות מעיים, או על חשיבות שיער הערווה לגוף האדם - אבל ככלל היא נחשבת להשקעה טובה בשביל האולפנים. חישוב ההכנסות של כ-30 הסרטים שבהם השתתפה אי פעם (כפי שמפרסם האתר boxofficemojo.com) מלמד כי עד היום הם הניבו 6.5 מיליארד דולר בקופות בתי הקולנוע, שהם יותר מ-200 מיליון דולר בממוצע לסרט. בצמרת הסרטים המכניסים שלה נמצאת רביעיית סרטי האנימציה מסדרת "שרק" ומיד אחריהם "משתגעים על מרי" (1998) ו"המסיכה" (1994), שהיה סרט הקולנוע הראשון שבו השתתפה כאשר עדיין התפרנסה מדוגמנות. ה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ