בית הספר "מנשר" הגיש עתירה
 נגד השרה לימור לבנת

לטענת בית הספר התל אביבי לאמנות וקולנוע יש קיפוח בחלוקת התמיכות של משרד התרבות לעומת בתי הספר הירושלמים "סם שפיגל" ו"מעלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

בית הספר לאמנות וקולנוע "מנשר" בתל אביב הגיש לפני כשבוע וחצי עתירה לבית המשפט העליון נגד השרה לימור לבנת, משרד התרבות והספורט והיועץ המשפטי לממשלה. לטענת מנשר באמצעות עו"ד אמנון דה־הרטוך, זה שנים שחל קיפוח בחלוקת התמיכות של משרד התרבות ללימודי הקולנוע במנשר, לעומת שני בתי ספר הנוספים במעמדו: "סם שפיגל" ו"מעלה", שבאחריות משרד התרבות (להבדיל ממסלול הקולנוע באוניברסיטת תל אביב שזוכה לתקצוב של המל"ג). זאת למרות שמספר התלמידים בלימודי הקולנוע במנשר גבוה ממספר התלמידים בשני בתי הספר. קיפוח זה, לפי העתירה, נובע בין היתר מכפל תמיכה במוסדות אלה על חשבון "מנשר", הנובע ממיקומם בירושלים (תקנת ירושלים). לכן מתבקש בית המשפט העליון לבטל את כפל התמיכה.

מנשר קם ב-2005 על חורבותיו של בית הספר "קמרה אובסקורה" שפשט את הרגל. כיום לומדים בו כ-600 תלמידים. מתוכם ב-2012 למדו קולנוע 215 תלמידים, לעומת 47 במעלה ו-117 ב"סם שפיגל". מהעתירה עולה שלמרות שמספר התלמידים במנשר עולה על יותר ממחצית התלמידים (56% ליתר דיוק) בכלל בתי הספר בנדון, מ-2010-2013, התמיכה שהתקבלה במנשר בהתאם לקריטריונים שנקבעו, עמדה על פחות מ-10 אחוזים מסך התמיכה הכוללת. כך למשל, ב-2013 קיבל מנשר 233,625 שקלים מסך התמיכה הכוללת בבתי הספר לקולנוע שבאותה שנה הסתכמה ב-4,284,810 שקלים. סך הכל 5.5 % בלבד.

לבנת. כפל תמיכה במוסדות הירושלמיים צילום: מוטי מילרוד

מהעתירה עולה שהעיכוב בהגשת העתירה עד עתה, על אף שהטענה היא לקיפוח כמעט מראשית הקמתו של בית הספר, היא סירובו של משרד התרבות לספק את המידע לגבי חלוקת התמיכות. מה שסלל את הדרך לעתירה הנוכחית היא עתירה קודמת בהתאם להוראות חוק חופש המידע, שרק בעקבותיה אפשר היה לראות את הנתונים.

את אי הצדק בחלוקת כספי התמיכה תולה העתירה בעובדה ששני בתי הספר הללו זוכים להעדפה תקציבית. ל"מעלה" ול"סם שפיגל" מוענק כל שנה כפל תמיכות מיוחדות, רק בשל מיקומם בירושלים. פעם אחת התמיכה המיוחדת נובעת מ"תקנת ירושלים", עצם מיקומם בירושלים – עניין ש"מנשר" אינו מלין עליו, אלא על הפעם שניה. בקריטריונים נקבע שכאשר בית ספר לקולנוע מגייס תמיכה מ"רשות ציבורית אחרת" – ובמקרה זה לטענת "מנשר" הפרשנות לכך היא אותה תקנת ירושלים - יזכה בתמיכה נוספת בערך של שקל מול שני שקלים.

ואולם לדברי גורמים בתחום, התמיכה הנמוכה ל"מנשר" נובעת גם מהקנס שהוא מקבל על שכר הלימוד הגבוה שהוא גובה, קנס המגיע לכ-5,000 שקלים לתלמיד. על כך טוען עודד ידעיה מנהל מנשר כי אם היה מקבל את הכספים המגיעים לו מלכתחילה לא היה נדרש לגבייה של שכר לימוד גבוה.

העתירה כללה גם בקשה למתן צו על תנאי וצו ביניים, לפיה משרד התרבות נדרש להקפיא 19% מכספי התמיכה לשנת 2014 המיועדים לפעילות מוסדות תרבות המתפקדים כבתי ספר לקולנוע, עד למתן החלטה בעתירה, אך היא נדחתה בדיון. העתירה הצליחה לעורר סערה בין בתי הספר בגלל השמיכה הקצרה ממילא של התמיכות למוסדות. לדברי רנן שור מנהל בית הספר סם שפיגל, העתירה התקבלה והיא תידון בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ