הממשלה אישרה תקציב נוסף לקידום תעשיית הקולנוע בירושלים

לרגל יום ירושלים החליטה הממשלה להקצות 33 מיליון שקל להשקעה בהפקות קולנוע וטלוויזיה זרות שיצולמו בירושלים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

בישיבת ממשלה מיוחדת שהתקיימה ביום רביעי (ׁ28 במאי) לרגל יום ירושלים אושר תקציב של 33 מיליון שקל לעידוד וקידום של תעשיית הקולנוע בירושלים. סכום זה מצטרף לתקציב קודם, בסך 22 מיליון שקל, שאישרה הממשלה לאותה מטרה לפני כחודשיים. סכומים אלה מיועדים להשקעה בהפקות קולנוע וטלוויזיה זרות (שאינן ישראליות ואינן קו־פרודוקציות של ישראל עם מדינות אחרות), במטרה לעודד הפקות אמריקאיות ואירופיות לבוא ולצלם בישראל, וכך להבטיח שהן יוציאו סכומים ניכרים בארץ, שיגיעו הן לקופת המדינה והן לנותני שירותים מקומיים. הכסף יועבר להפקות זרות באמצעות המיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים.

"אנחנו מפסידים שוק ענק שיכול לבוא לפה מארצות הברית ומאירופה", אמר ל"הארץ" יורם הוניג, מנכ"ל המיזם לקולנוע בירושלים, "ואנחנו ואיגוד המפיקים מנסים כבר שנים לארגן מסלול של הטבות מס שימשוך לכאן הפקות זרות. לפני שלושה חודשים נקרתה בדרכנו הזדמנות, כאשר שני פרויקטים זרים גדולים הביעו נכונות לבוא ולצלם בירושלים, בתנאי שהדבר יהיה כדאי להם מבחינה כלכלית. הממשלה נרתמה לעניין והסכימה להשקיע 22 מיליון שקל כדי להשקיע באחד הפרויקטים הללו, בתור פיילוט".

יורם הוניגצילום: אוליבייה פיטוסי

מבין שני הפרויקטים שעמדו על הפרק — הסדרה "Dig" של רשת אן־בי־סי וסדרת הטלוויזיה האירופית "Jerusalem" שמפיק הישראלי מוש דנון — הוחלט בסופו של דבר במיזם הירושלמי להשקיע את הסכום בסדרה של אן־בי־סי, וזו לדברי הוניג אכן תתחיל להצטלם כאן בחודש יוני. "Dig" ("חפירה") הוא מותחן ארכיאולוגי שעלילתו מתרחשת בירושלים, ויוצריו הם הישראלי גידי רף ("חטופים" ו"הומלנד") ושותפו זוכה פרס האמי, טים קריג.

המיזם אמנם השקיע בשנים האחרונות בכמה הפקות זרות, שאינן קו־פרודוקציות עם ישראל, אבל הוניג מסביר כי אלו היו הפקות בעלות תקציב צנוע, דוגמת "סיפור על אהבה וחושך", סרטה הראשון של נטלי פורטמן כבמאית, שצולם בחודש שעבר בירושלים. בכל אחת מההפקות צנועות התקציב הללו משקיע המיזם סכום של עד 1.5 מיליון שקל.

לעומת זאת, עשרות המיליונים שהחליטה הממשלה להשקיע השנה בהפקות זרות יופנו להפקות עתירות תקציב דוגמת "Dig". כעת יהיה על ראשי המיזם לבחון את ההצעות העומדות על הפרק ולהחליט באילו פרויקטים יושקעו 33 המיליון שהממשלה אישרה להעברה. אחת ההפקות המועמדות לקבל תמיכה היא "Jerusalem" שמפיק מוש דנון.

"ההחזר להשקעה שלנו הוא ברור. ההפקה של 'Dig' צפויה להוציא בישראל לפחות 50 מHליון שקל", מסר הוניג. "גם 'סיפור על אהבה וחושך' השאיר בירושלים לא מעט כסף. מעבר לכך, ההפקות הזרות יעלו את ירושלים על המסך הבינלאומי וימשכו לעיר תיירים, כפי שקרה עם הסרט 'שר הטבעות' למשל, שהכפיל את מספר התיירים לניו זילנד, או עם האי של ג'יימס בונד בתאילנד, שנהפך לאטרקציה לתיירים מכל העולם".

מהמיזם נמסר כי החלטת הממשלה התקבלה ביוזמת המשרד לירושלים והתפוצות, משרד האוצר, משרד הכלכלה ועיריית ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ