נירית אנדרמן

מחווה חגיגית לתוכנית הסאטירה הטלוויזיונית "ניקוי ראש", במלאות לה 40 שנה, תהיה אחד האירועים המרכזיים בפסטיבל אנימיקס הקרוב — כך הודיעה היום (שני, 30 ביוני) הנהלת הפסטיבל הבינלאומי לאנימציה, קומיקס וקריקטורה, שייפתח בסינמטק תל אביב ב–6 באוגוסט ויימשך ארבעה ימים. באירוע המחווה יתכנס צוות היוצרים המקורי של "ניקוי ראש" — מוטי קירשנבאום, טוביה צפיר, יוסי אבולעפיה, יוחנן לקיצביץ ואפרים סידון — בהנחייתו של דני קרמן, ויוקרנו מיטב קטעי האנימציה שהופיעו בתוכנית. כמו כן תוצג במקום תערוכה חדשה שבה יוצגו עבודות חדשות על התוכנית הסאטירית הזאת.

אורח הכבוד של הפסטיבל יהיה בארי פורבס, אנימטור ובמאי אנימציה בריטי, המתמחה באנימציית בובות בסטופ מושן. פורבס החל את דרכו כאיש תיאטרון, מנהל במה ושחקן, ולאחר שנהפך לאנימטור יצר פרסומות, סדרות וסרטים קצרים שזיכו אותו בעשרות פרסים, כולל מועמדות לפרס האוסקר האמריקאי (על סרטו הקצר "Screen Play" מ–1993). בפסטיבל הוא יערוך מפגש עם הקהל שבו יקרין קטעים מסרטיו וישוחח על המפגש בין טכניקות אנימציה קלאסיות ובין הטכנולוגיות הדיגיטליות.

טוביה צפיר. ישתתף במחווה ל"ניקוי ראש"צילום: ליאור מזרחי/באובא

בין היתר יוקרן בפסטיבל "הילד והעולם", סרט ברזילאי עטור פרסים, שזכה באחרונה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל אנסי היוקרתי לאנימציה. זה סרט מצויר נטול דיאלוגים, המביא את סיפורו של ילד החי בכפר ונאלץ להיפרד מאביו היוצא לחפש פרנסה. הילד יוצא במסע דמיוני בעקבות אביו ומנסה בכוחו הדל לסייע לו בעולם הדורסני שבו הוא משוטט.

אות יקיר הפסטיבל יוענק השנה לקומיקסאי והמאייר נעם נדב, שבמשך השנים אייר ספרי ילדים, ספרים למבוגרים, ספרי לימוד, עיתונים וסרטי פרסומת, וכן צייר וכתב סיפורי קומיקס שהתפרסמו בעיתונים. בפסטיבל גם יוצגו תערוכות קריקטורות שיוקדשו לדמויותיהם של ראובן ריבלין, הנשיא החדש של מדינת ישראל, ושל הזמר אריק איינשטיין.

עוד בפסטיבל: הקומיקסאי אסף חנוכה יספר על תהליך העבודה על ספר הקומיקס "חמש שנים בקואנלום" שעליו הוא עובד עם אחיו תומר ועם בועז לביא; וסרט אנימציה ישראלי שיוצג בבכורה — "ענפים שבורים" של היוצרת אילה שרוט, המשלב אנימציה וצילום חי ומבוסס על סיפור חייה של סבתה של היוצרת שעלתה לארץ ישראל לפני השואה.

תוכנית האנימציה העשירה של הפסטיבל תכלול בין היתר סרטים המתייחסים בהומור למערב הפרוע ולז'אנר המערבונים, סרטים העוסקים בחוויית המלחמה מזוויות שונות, סרטי תעודה מאוירים, מבחר סרטים שזכו באוסקר או היו מועמדים לפרס היוקרתי (ביניהם גם הזוכה האחרון בפרס האוסקר לסרט אנימציה קצר, "מר הובלוט"), וכבכל שנה תחרות "אסיף" ובה יוקרנו מיטב סרטי האנימציה שנוצרו בארץ בשנה האחרונה. כמו כן, יוקרנו שניים מהסרטים הוותיקים של דיסני, "במבי" ו "ספר הג'ונגל", בהקרנה חגיגית בפילם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ