חשש בענף הקולנוע מפני הרפורמה ברשות השידור

בקרנות הקולנוע חוששים מכך שאין בחוק החדש אזכור להשקעה בסרטי קולנוע. יו"ר קרן הקולנוע הישראלי: "היה והתאגיד החדש לא יתחייב להשקעה בסרטים עלילתיים, גם ברשת, קשת וערוץ 10 ימהרו להתחמק מהמחויבויות שלהם להשקעה בקולנוע".

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

אם תאגיד השידור הציבורי שעתיד לקום על חורבותיה של רשות השידור לא יחויב להשקיע בסרטי קולנוע ישראליים, גם גופי השידור הפרטיים יתנערו מהמחויבות הזאת; כך התריע אתמול (שני) יו"ר קרן הקולנוע הישראלי, כתרי שחורי, בפני ועדת אלהרר הדנה בימים אלה בחוק השידור הציבורי. שחורי אמר לחברי הוועדה כי יש לחייב את התאגיד בחוק להשקיע מדי שנה 12 מיליון שקל בסרטי קולנוע. נציגי איגודי היוצרים מבטיחים כי יעלו את העניין בפגישתם הבאה עם שר התקשורת גלעד ארדן.

"בחוק החדש אין כל התייחסות לקולנוע", אמר הבוקר שחורי ל"הארץ". לאורך השנים, ועד לפני 14 שנה, השקיעה רשות השידור ב–24 סרטים ישראליים, שחלקם נהפכו לאבני דרך בקולנוע הישראלי, בהם 'החיים על פי אגפא', 'לילסדה' ו'החברים של יאנה'. היה והתאגיד החדש לא יתחייב להשקעה בסרטים עלילתיים, גם ברשת, קשת וערוץ 10 ימהרו להתחמק מהמחויבויות שלהם להשקעה בקולנוע".

נכון להיום מחויבים זכייני ערוץ 2 להשקיע מדי שנה 8 מיליון שקל בסרטי קולנוע (כל זכיינית — 4 מיליון), וגם ערוץ 10 מחויב להשקיע 8 מיליון בשנה בקולנוע. אף שהזכיינים לא תמיד עומדים במחויבויות הללו, מדובר באפיק השקעה חיוני וקריטי להפקות קולנוע מקומיות, מפני שבלעדיו סרטים רבים אינם מסוגלים לצאת אל הפועל. זאת משום שקרנות הקולנוע אינן רשאיות כיום לתת תמיכה תקציבית מלאה לסרט קולנוע, אלא תמיכה של עד 70 אחוז בלבד. את יתרת הכסף צריכים מפיקי הסרט לגייס ממקורות אחרים, ולצורך כך הם פונים ברוב המקרים לגופי השידור. יש לציין שרשות השידור מעולם לא היתה מחויבת להשקעה בסרטי קולנוע.

"והיה ותאגיד השידור החדש לא יתחייב להשקעה בסרטים עלילתיים, גם רשת קשת וערוץ 10 יתחמקו. הם ישאלו 'אם הערוץ הציבורי לא מחויב להשקיע, מה בכלל רוצים מאיתנו, הגופים הפרטים?'", טוען שחורי. "וזה עלול לפגוע קשות בקולנוע הישראלי. לא ייתכן שכל ערוצי השידור הציבוריים בעולם משקיעים בקולנוע, ורק אצלנו זה לא יהיה כך". לדבריו, צרפת, בריטניה, דנמרק, שבדיה, יוון ואירלנד הן רק כמה מהדוגמאות למדינות שבהן גופי השידור הציבוריים מחויבים להשקעה בקולנוע.

לפי הצעת חוק השידור הציבורי, ישקיע תאגיד השידור הציבורי כ–250 מיליון שקל בתוכן ישראלי בשנה. את הדרישה שהתאגיד ישקיע סכום של 12 מיליון שקל בשנה בסרטי קולנוע ישראליים מבסס שחורי על הסכומים שלהם מחויבים הזכיינים הפרטיים. "אם זכייני הערוצים הפרטיים מחויבים להשקיע 8 מיליון שקל בשנה, ראוי שהערוץ הציבורי ישקיע לפחות 12 מיליון, ואולי אפילו יותר".

כבר בכנס התמיכה בשר ארדן, שהתקיים ביום שישי בסינמטק תל אביב ביוזמת ארגוני היוצרים, העלה שחורי את סוגיית ההשקעה בקולנוע ישראלי. "בכנס שאלתי את רם לנדס (יו"ר הוועדה לבחינת השידור הציבורי, נ"א) למה אין בחוק החדש שום אזכור, שום התייחסות ושום שקל להשקעה בסרטי קולנוע ישראליים. הוא ענה לי שחוק השידור הציבורי אינו יכול לתת מענה לכולם, ושהמענה לסרטי הקולנוע ניתן בחוק אחר, חוק הקולנוע שבסמכותו של משרד התרבות. אבל חוק השידור הציבורי הרי מקצה 90 מיליון שקל לדרמה ודוקומנטרי, שגם הם תחומים הנתמכים במסגרת חוק הקולנוע. אז כביכול, אפשר לומר גם לתחומים האלה שילכו לחוק הקולנוע ולמשרד התרבות".

יו"ר איגוד הבמאים, יריב הורוביץ, מבטיח כי הוא ונציגי האיגודים האחרים יעלו את הנושא בפגישתם הקרובה עם השר ארדן, וכי הם נחושים לתקן את הטעות. "השר שמע את הדברים אתמול בישיבה, ואמר לנו שצריך לשבת ולדבר מהיכן מביאים את הכסף הזה", אומר הורוביץ. "כשהוועדה דנה בסעיף המימון הגשנו, כל נציגי היוצרים, את התנגדותנו לסעיף בגלל העדר התמיכה בקולנוע. גם כל נציגי הסיעות תמכו בעניין. עכשיו נשב עם השר ונראה מהיכן ניתן יהיה להביא את הכסף".

לדברי הורוביץ, הנושא עולה לדיון רק כעת, פחות משבועיים לפני ההצבעה הצפויה על החוק החדש, מפני שהעובדה שערוץ 1 לא השקיע ב–15 השנים האחרונות בסרטי קולנוע גרמה לכך שהעניין נשמט מהחוק החדש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ