שירות הארץ

החוק השנוי במחלוקת האוסר על ניבולי פה ושפה גסה באמנויות ובתקשורת ברוסיה נכנס לתוקפו אתמול (שלישי), כחלק מגל החקיקה ביוזמת הקרמלין, שנועד לקדם ערכים שמרניים במדינה. לפי החוק, שעליו חתם הנשיא ולדימיר פוטין במאי האחרון, יוטלו קנסות כבדים על "העבריינים" – 2,500 רובל לאזרח פרטי (כ-70 דולרים) ועד 50 אלף רובל לעסקים (כ-1,500 דולרים) שיפרו את החוק.

סרטים שבהם שפה גסה לא יקבלו רישיון הפצה, ואילו בעלי עסקים יידרשו להזהיר את לקוחותיהם מפני ניבולי פה בספרים או ביצירות שונות שנמכרות בבתי העסק שלהם.

החוק השנוי במחלוקת אינו מגדיר באופן ברור מה הם ניבולי פה, אבל הוא נתפש כניסיון לחסל את הסלנג הרוסי הרווח, העשיר בקללות. לטענת התומכים בחוק, הקללות הרווחות בתרבות הרוסית הן פוגעניות מאוד ויש לרסן את השימוש בהן, ואילו המתנגדים לו טוענים כי השימוש בקללות בשפה הרוסית כבר הפך לאמנות של ממש.

רבים ברוסיה בזו לחקיקה הזו, וטענו שהיא נידונה להיכשל. כמה מהמשוררים הבולטים ביותר בתרבות הרוסית, כגון אלכסנדר פושקין ומיכאיל לרמונטוב, היו מנבלי פה ידועים. במאי הקולנוע הרוסי אנדריי זביאגינצב, שסרטו "לוויתן" זכה לשבחי המבקרים בפסטיבל קאן האחרון, אמר כי עתידו של סרטו אינו ידוע בעקבות החוק החדש, בשל השימוש בקללות בסרט.

מאז שזכה בכהונתו השלישית כנשיא בשנת 2012, ולדימיר פוטין מחזר אחר הקהל השמרני והדתי ברוסיה. האיסור על קללות באמנות ובמדיה הוא החוק האחרון בסדרת חוקים שמקדמים ערכים שמרניים ברוסיה, ותוקעים טריז בינה לבין המערב.

צילום: Bloomberg

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ