סערה סביב הענקת פרס הוקרה למל גיבסון

פרס ה"קריסטל גלוב" מטעם פסטיבל קרלובי וארי הוענק לגיבסון על תרומה אמנותית יוצאת דופן לעולם הקולנוע. זאת למרות שגורמים שונים הביעו באחרונה מחאה על ההחלטה להעניק את הפרס למי שהשמיע בעבר אמירות אנטישמיות שונות

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

פסטיבל הסרטים של קרלובי וארי נפתח ביום שישי בהענקת פרס הוקרה שנוי במחלוקת לכוכב ההוליוודי מל גיבסון. פרס ה"קריסטל גלוב" מטעם הפסטיבל הוענק לו בטקס הפתיחה החגיגי על תרומה אמנותית יוצאת דופן לעולם הקולנוע. זאת, למרות שגורמים שונים הביעו באחרונה מחאה על ההחלטה להעניק את הפרס למי שהשמיע בעבר אמירות אנטישמיות שונות.

"זה בדיוק מה שרציתי. הפנטזיה שתמיד היתה לי. אשה עירומה אוחזת בכדור. זה נפלא", התבדח גיבסון כשקיבל את הפרס, בהתייחסו לפסל המוזהב שהחזיק בידו. הוא הודה למארחיו על קבלת הפנים החמה שזכה לה ועל הכבוד שהעניקו לו במתן הפרס, אך לא התייחס במלה לסערה שחוללה ההחלטה להעניק לו את אות ההוקרה.

גיבסון. אמירות אנטישמיותצילום: REUTERS

בשבוע שעבר שלחה הפדרציה של הקהילות היהודיות בצ'כיה מכתב חריף להנהלת הפסטיבל הצ'כי היוקרתי, ובו הביעה מחאה על הענקת הפרס לגיבסון. במכתב נטען בין היתר כי סרטו של גיבסון מ 2004 "הפסיון של ישו" הציג את היהודים כ"רשעים וצמאי דם". "באמצעות הענקת הפרס פסטיבל הסרטים של קרלובי וארי הופך לפלטפורמה נוספת שמשנה באופן הדרגתי את האווירה במדינתנו מחברה מסורתית וסובלנית יחסית" לכזו "המעניקה מקום לעוינות, שנאת זרים, ורעיונות אנטישמים", כתבו נציגי הקהילות היהודיות בצ'כיה.

בתגובה מסרה דוברת הפסטיבל כי הפרס מוענק לגיבסון כהכרה בכישוריו הקולנועיים ובקריירה הקולנועית שלו. "איננו חשים כי אנו רשאים להגיב על יתר הטענות. והסרט 'הפסיון של ישו' לא יוקרן בפסטיבל", ציינה הדוברת.

גיבסון התפרסם לראשונה בזכות הופעותיו בסדרות הסרטים "מקס הלוחם בדרכים" ו"נשק קטלני", וב 1955 סרטו "לב אמיץ" זכה באוסקר לסרט הטוב ביותר וזיכה גם את גיבסון עצמו באוסקר לבמאי הטוב ביותר. ב 2006 הוא נעצר על ידי שוטרים בלוס אנג'לס לאחר שנהג במהירות מופרזת. עד מהרה התברר כי היה שיכור, ולאחר שנעצר על ידי השוטרים סינן כמה הערות אנטישמיות, ובין היתר האשים כי יהודים הם האחראים לכל המלחמות בעולם.

אירוע זה התוסף לטענות שעלו שנתיים קודם לכן נגד סרטו "הפסיון של ישו", שהציג את שעותיו האחרונות של ישו ואת הייסורים שגרמו לו היהודים. לאחר צאת הסרט טענו רבים נגד הצגתם המעוותת של היהודים בסרט.

בראיון למגזין התעשיית הקולנוע האמריקאי "הוליווד ריפורטר" התייחס בסוף השבוע גיבסון להערות האנטישמיות שהשמיע בזמנו. "זה מאחורי, זה סיפור שהיה לפני שמונה שנים, זה בכל פעם צץ ועולה מחדש, אבל אני גמרתי עם זה. מבחינתי, טיפלתי בזה באופן האחראי ביותר ועבדתי על עצמי בעניין הזה ככל יכולתי", אמר. "צר לי שהם חשים כך, אבל אני עשיתי את מה שהיה עלי לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ