רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה תתוקצב השנה רק בתחום סרטי התעודה

לאחר עיכוב ממושך בהגשת ההמלצות של מועצת הקולנוע ושינוי קריטריוני התמיכה, הוחלט במועצת הקולנוע שלא לתקצב את הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה בתחום הסרטים העלילתיים

תגובות

לאחר עיכוב של חודשים ארוכים, הודיעה בשבוע שעבר מועצת הקולנוע לגופים הנתמכים בענף, כולל קרנות הקולנוע, על האופן שבו המליצה לחלק ביניהן את תקציב הקולנוע לשנת 2014. לפי המלצות המועצה, הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה תתוקצב השנה רק בתחום סרטי התעודה (וסרטי הסטודנטים), ולא בתחום הסרטים העלילתיים, כפי שביקשה. אם ההמלצות הללו יאושרו על ידי ועדת התמיכות של משרד התרבות, תספוג הקרן החדשה פגיעה קשה בהיקף פעילותה.

העיכוב הממושך בהגשת המלצותיה של המועצה גרם לכך שקרנות הקולנוע לא ידעו עד כה מה יהיה תקציבן לשנת 2014, ועקב כך החלו באחרונה לעכב חתימת חוזים עם יוצרים. כתוצאה מכך הוקפאה העבודה על פרויקטים קולנועיים שונים, וכרגיל מי שנפגעו מכך בסופו של דבר היו היוצרים.

אייל טואג

גורם מרכזי לעיכוב בהגשת המלצותיה של מועצת הקולנוע היתה עתירה לבג"ץ שהגישה בתחילת השנה הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, בעקבות השינוי בקריטריוני התמיכה שהובילה מועצת הקולנוע. באחד מהם נקבע כי מעתה תוכל כל קרן לפעול בשני תחומים בלבד (תחום סרטי הסטודנטים אינו נספר). עקב כך בקרן החדשה, שעד אז פעלה בחמישה תחומים - סרטי תעודה, דרמות, סרטים ניסיוניים, סרטים ייעודיים ושיווק - החליטו להמשיך ולפעול בתחום סרטי התעודה, ובנוסף ביקשו להתחיל ולתמוך בסרטים עלילתיים ארוכים.

ואולם, עדכון מאוחר של כמה סעיפים במסמך הקריטריונים, מנע מהקרן החדשה את האפשרות לפעול בתחום הסרטים העלילתיים. בעקבות זאת, עתרה הקרן בינואר לבג"ץ, וביקשה להורות על ביטול הסעיפים הללו. בעתירה נטען כי תיקון הסעיפים הללו נעשה במחטף, נתפר לפי מידותיה של הקרן החדשה והונע משיקולים זרים ופסולים. בג"ץ סירב להיענות לבקשת הקרן ולהוציא צו ביניים שיעצור את חלוקת התקציב לקרנות, ובהחלטה מחודש מארס הבהיר שרק לאחר שחלוקת הכסף תאושר בוועדת התמיכות של משרד התרבות, תוכל הקרן החדשה להגיש עתירה מתוקנת.

במועצת הקולנוע נאלצו להמתין עד שיסתיימו הדיונים המשפטיים, ולאחר מכן חויבו להניח לכל הגופים הנתמכים לתקן את בקשות התמיכה שלהם. רק לאחר מכן החלו לגבש את המלצותיהם לחלוקת התקציב בין הקרנות. אבל גם המלאכה הזאת התמשכה יותר מהרגיל. "חלק לא מבוטל מהעיכוב נבע מצורך בעיון משפטי מדוקדק בכל הקשור לתחום העלילתי, וזה היה תהליך ארוך שנדרש להרבה דיונים ופרשנויות", אמר לפני כשבועיים יו"ר המועצה, דוד אלכסנדר, ל"הארץ".

בשבוע שעבר, כאמור, העבירה המועצה לגופים הנתמכים את המלצותיה באשר לסכום התמיכה שיקבל כל אחד מהם. בקרן החדשה גילו שלמרות העתירה לבג"ץ, החליטו במועצה שהקרן אינה עומדת בקריטריונים הדרושים כדי לקבל תמיכה בתחום סרטי העלילה. מנכ"לית הקרן, דורית ענבר, אמרה היום כי בכוונת הקרן להגיש ערעור על המלצות הוועדה.

המועד האחרון להגשת ערעורים על ההמלצות הוא 14.7. לאחר מכן יועבר החומר לוועדת התמיכות של משרד התרבות, והיא תקבל את ההכרעה הסופית בעניין. לאחר הכרעתה, יחליטו בקרן החדשה אם לחזור לפתחו של בג"ץ עם העתירה.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "בהמלצת מועצת הקולנוע הישראלי אושרה לקרן הקולנוע החדשה תמיכה שנתית ל-2014 בהיקף של כ–7.2 מיליון שקלים בשני תחומים: תחום התעודה (7 מיליון שקלים בקירוב) ותחום סרטי גמר סטודנטים (200 אלף שקלים). מאחר שהקרן החדשה לא עמדה בתנאי הסף שנקבעו במבחן התמיכה בתחום הקולנוע לקבלת הקצבה בתחום הסרטים העלילתיים, מועצת הקולנוע לא יכלה להמליץ על תמיכה בקרן בתחום זה. מועצת הקולנוע העבירה להנהלת הקרן מסמך הכולל את מלוא הנימוקים המשפטיים בעניין הזה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות