הקולנוע נכנס להצעת חוק השידור הציבורי

לאחר מאבק של הרגע האחרון, הצליחו ראשי ענף הקולנוע לשכנע את השר גלעד ארדן להכניס להצעת חוק השידור הציבורי סעיף המתייחס לתמיכה בקולנוע ישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר מאבק של הרגע האחרון, הצליחו ראשי ענף הקולנוע לשכנע את השר גלעד ארדן להכניס להצעת חוק השידור הציבורי סעיף המתייחס לתמיכה בקולנוע ישראלי. עם זאת, הסעיף אינו מחייב את תאגיד השידור הציבורי שיקום להשקיע בקולנוע, אלא מותיר את ההחלטה על כך בידיו של מנכ"ל התאגיד, שיוכל להורות על השקעה של עד 6 מיליון שקל בסרטי קולנוע עלילתיים. כל זאת, מתוך תקציב בסך 90 מיליון שקל המוקצה ליצירה של ז'אנר עליון.

הסעיף האמור שונה ממש ברגע האחרון, ביום רביעי האחרון, בעקבות לחץ שהפעילו בימים שקדמו לכך בכירים בענף הקולנוע, וביניהם יו"ר איגוד המפיקים אסף אמיר ומנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי כתרי שחורי. ימים ספורים קודם לכן שלחו איגודי היוצרים מכתב ובו ביקשו שהשר וועדת אלהרר יקבעו כי שמונה אחוזים מהתקציב המוקצה ליצירה של תוכניות ז'אנר עליון – יופנו לתמיכה בסרטי קולנוע ישראליים עלילתיים.

שחורי, שהופיע לפני ועדת אלהרר לפני כשבועיים, הזהיר כי אם תאגיד השידור הציבורי לא יחויב להשקיע בסרטי קולנוע ישראליים, גם גופי השידור הפרטיים יתנערו מהמחויבות הזאת. "והיה ותאגיד השידור החדש לא יתחייב להשקעה בסרטים עלילתיים, גם רשת קשת וערוץ 10 יתחמקו", הסביר אז שחורי ל"הארץ". "הם ישאלו 'אם הערוץ הציבורי לא מחויב להשקיע, מה בכלל רוצים מאתנו, הגופים הפרטים?'", טוען שחורי. "וזה עלול לפגוע קשות בקולנוע הישראלי. לא ייתכן שכל ערוצי השידור הציבוריים בעולם משקיעים בקולנוע, ורק אצלנו זה לא יהיה כך". בהופעתו בוועדה אמר שחורי כי יש לחייב את התאגיד שיקום להשקיע בקולנוע ישראלי 12 מיליון שקל בשנה.

מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי כתרי שחוריצילום: מוטי קמחי

בעקבות שינוי החוק שגיבשה ועדת אלהרר ברגע האחרון, הביע הבוקר אסף אמיר קורת רוח מהעובדה שהנוסח המתוקן של החוק כולל כעת התייחסות להשקעה בקולנוע הישראלי. "אני חשבתי שאם חוק השידור הציבורי לא יתייחס לתמיכה בקולנוע זה יהיה כתם על החוק הזה כולו, כי לא ייתכן שידור ציבורי שלא משקיע בקולנוע", אמר אמיר. "חבל אמנם שמה שאושר זה תמיכה של עד שישה מיליון שקל, ולא חיוב של השקעה של שישה מיליון. זו בעיה, אבל אפשר לקוות שהמנכ"ל שימונה יבין את חשיבות העניין, וגם אנחנו נפעל כדי לשכנע אותו ולהסביר את החשיבות הגדולה של השקעה בסרטי קולנוע".

הצעת חוק השידור הציבור צפויה לעלות בקרוב לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ