במאי סרטים ישראלים במחאה חריפה נגד האלימות באזור

במאי הסרטים המתמודדים בתחרות הישראלית של פסטיבל ירושלים כינסו היום מסיבת עיתונאים כדי להשמיע מחאה חריפה נגד ההרג והאלימות המתרחשים בימים אלה. הבמאים קראו לממשלת ישראל להפסיק את האש

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

כל במאי הסרטים המתמודדים בתחרות הישראלית של פסטיבל ירושלים התאחדו היום כדי להשמיע מחאה חריפה נגד ההרג והאלימות המתרחשים בימים אלה. במסיבת עיתונאים שכינסו היום אחר הצהריים קראו הבמאים לממשלת ישראל להפסיק את האש, לא לצאת למבצע צבאי חסר תוחלת, ולקיים דיאלוג עם הפלסטינים.

קרן ידעיה, שירה גפן, שלומי אלקבץ, נדב לפיד, אפרת כורם וטלי שלום עזר התכנסו אחר הצהריים בסינמטק הירושלמי והקריאו הצהרה לתקשורת שניסחו יחד ביממה האחרונה (עליה חתומים גם שני הבמאים הנוספים בתחרות, רונית אלקבץ ובזי גטה).

צילום: אמיל סלמן

"אנחנו, כל במאי ובמאיות הקולנוע הישראלים שסרטיהם משתתפים בתחרות הישראלית בפסטיבל ירושלים, מרגישים שאי אפשר בימים כאלה לדבר רק על סרטים, כאילו ההרג והזוועה שמסביב לא מתרחשים", נכתב בהצהרה שפורסמה בעברית, באנגלית ובערבית. "גם אנו, חלקנו הורים לילדים ולתינוקות, מפחדים. ילדינו מגיבים בחרדה גדולה לאזעקות, לקולות המלחמה הרועמים. איננו מחפשים נקמה ואיננו מאמינים בפתרון צבאי שכבר הוכח שאינו עובד. לילדי עזה אין כיפת ברזל, אין ממ"דים ואין אזעקות. הילדים שחיים בעזה היום הם הפרטנרים של מחר. ההרג והאימה שאנחנו מטילים רק מרחיקים אותנו מפתרון מדיני.

"המצלמות פה, בישראל, מצלמות ומספרות מדי יום את כאבם וסבלם הקשה של תושבי ישראל תחת הטילים. חשוב לנו לומר שכולנו כאן, לבנו עם תושבי הדרום שמצאו את עצמם בחזית המערכה הזו. אזרחים וילדים חפים מפשע שעוברים כבר שנים סיוט לא אנושי. הם זכאים להגנה מלאה ושלמה אבל יש דרך אחרת! דרך של דיאלוג והכרה גם בסבל של האחר.

"אנחנו רוצים להפנות היום את המצלמות גם אל התושבים העזתיים, נשים מבוגרים וילדים שנהרגו בימים האחרונים. אלה שמצלמים את כאבם של ישראלים בימים האלה צריכים להיות מספיק אמיצים וישרים כדי לצלם גם את ההרג וההרס הנורא בעזה, ולספר גם אותם. הכאב של אלה ושל אלה, של ישראלים ושל פלסטינים, כרוך זה בזה וקשור זה בזה, והאחד לא יכול להיפסק כל עוד השני קיים.

"התפיסה לפיה לא ניתן למאורעות שמסביב להשבית את החגיגה, נמשיך לחיות למרות הכל ולעשות את שלנו, היא בלתי אפשרית מוסרית. בימים נוראיים אלו, אנחנו, כיוצרים, מצפים מעצמנו, מהנהלת הפסטיבל, מהקהל ומהתקשורת להפוך את המפגש בירושלים לקול צעקה חד וברור.

"אנו קוראים לממשלת ישראל להפסיק את האש, לא לשלוח את חיילינו להיהרג שוב במבצע צבאי אכזרי וחסר תוחלת, ולדאוג לקיים שיח משמעותי עם העם הפלשתיני ומנהיגיו למען שלום האזרחים משני הצדדים".

בפתיחת מסיבת העיתונאים אמרה קרן ידעיה, במאית הסרט "הרחק מהיעדרו", כי בימים האחרונים היא מסתובבת עם מועקה גדולה עקב המצב, ונטייתה הראשונית היתה למשוך את סרטה "הרחק מהיעדרו" מן הפסטיבל ו"להפסיק את החגיגה", אבל אחרי התייעצות עם הבמאים האחרים, הם החליטו להשמיע את קולם יחד, ולנצל את הבמה שפסטיבל הקולנוע מעניק להם. "אנחנו רוצים לנצל את הפסטיבל כדי לדבר על הזוועות שמתחוללות מסביב", אמרה.

ידעיה יצאה גם נגד הנטייה של התקשורת הישראלית לא לציין את שמות ההרוגים בצד הפלסטיני. "אני מאמינה שרגשות הציבור מותנים גם במה שמראים בטלוויזיה. אם לאנשים שנפגעים גם בעזה היו פנים ושמות – לעשרות הרוגים והמוני הפצועים שם – אני בטוחה שדעת הקהל היתה משתנה", אמרה, ומיד לאחר מכן הקריאה יחד עם שירה גפן את שמותיהם של 30 ילדים פלסטינים שנהרגו בימים האחרונים.

"אנו מנסים להשתמש בבמה הזאת ובקול שניתן לנו בזכות היותנו אמנים ויוצרים", אמר שלומי אלקבץ, שביים יחד עם אחותו רונית את הסרט "גט". "חשוב לנו להציף אל פני השטח את מה שאנו מרגישים, ואנו מקווים שדברינו יפלו על אזניים לא ערלות. אם הדברים שלנו יגרמו לאנשים ברחוב לדבר על מה שקורה, ולא להתעלם מהמצב, זו התחלה".

שירה גפן, שביימה את הסרט "בורג", התייחסה לסיקור הלחימה בערוצי הטלוויזיה הישראליים. "בטלוויזיה שומעים התלהמות, קהות נפש ועצבים, כתבים צמאי דם. הצורך שלנו הוא לבוא ולומר פה משהו אחר. זה תפקידנו כאנשים שעושים אמנות. אני מקווה שבעקבותינו יבואו גלים נוספים של מחאה", אמרה. "קוראים לנו לחזור לשגרה, אבל לא, אנחנו לא נחזור ולא נשקוט, אנו נמצאים עכשיו במתכונת חירום, ואני אעשה ככל יכולתי על כל במה בארץ ובעולם, כדי לדבר על המצב ולהפיץ את הדברים".

אפרת כורם, שסרטה "בן זקן" יוקרן הערב בפסטיבל, אמרה: "אני גרה באשקלון. אתמול הגעתי משם תוך אזעקות, ובאשקלון ובעזה יש עכשיו ילדים שנפצעו ונלחמים על חייהם. אנחנו לא יכולים לעבור על כך לסדר היום".

נדב לפיד, במאי "הגננת", הביע תקווה שההצהרה המשותפת הזאת תהיה צעד ראשון שיגרום לבמאים ישראליים להיות יותר פעילים ולהפגין יותר מעורבות בחיים הפוליטיים. "אני בטוח שהקולנוע הישראלי ינחל הצלחה גדולה אם יצליח לתרום לשינוי המצב הזה, ומאמין שזה תפקידנו כיוצרי סרטים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ