לימור לבנת: להחזיר כספי התמיכה שניתנו לסוהא עארף שהגדירה את סרטה כפלסטיני

החלטת השרה התקבלה לאחר דיון בנושא שהתקיים היום במועצת הקולנוע. רוב חברי המועצה המליצו לדרוש החזר כספי מקרן הקולנוע הישראלי. מנהל קרן הקולנוע הישראלי, כתרי שחורי: "איש לא דיבר אתי... כשיחליטו שמן הראוי ליידע אותנו, נכנס את ההנהלה הציבורית של הקרן והיא תחליט כיצד לנהוג"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שרת התרבות, לימור לבנת, דורשת מקרן הקולנוע הישראלי להשיב לאלתר את הכסף שהשקיעה בסרטה של סוהא עראף "וילה תומא", בסך 1.358 מיליון שקל. זאת, בעקבות החלטת עראף לרשום את הסרט בפסטיבל ונציה, שבו יוקרן במסגרת "שבוע המבקרים", כסרט פלסטיני ולא ישראלי. החלטת השרה התקבלה לאחר דיון בנושא שהתקיים היום במועצת הקולנוע. רוב חברי המועצה המליצו לדרוש החזר כספי מהקרן, ובעקבות זאת הודיעה השרה לבנת כי היא מאשרת את המלצת המועצה.

בדיון שקיימה מועצת הקולנוע, תמכו 12 חברי מועצה בהחלטה להמליץ לשרת התרבות לדרוש לאלתר החזר כספי התמיכה בסרטה של עראף, בכפוף להליך שימוע שייערך לקרן הקולנוע הישראלי. 3 חברים התנגדו להחלטה.

עארף. סערה בפסטיבל ונציהצילום: אמיל סלמן

בדיון שקדם להצבעה הביעו רבים מחברי המועצה מורת רוח נוכח התנהלות קרן הקולנוע הישראלי והעומד בראשה. "אנחנו חברים במועצת הקולנוע הישראלית, ולא במועצת קולנוע של אף מדינה אחרת. המטרה שלנו היא לעודד ולסייע ביצירת סרטים ישראליים", אמרו כמה מהם. אחרים ציינו כי מדובר בניצול לרעה של כספי ציבור, שנועדו לעודד יצירות קולנוע ישראליות בלבד. חלק מהחברים אף קראו ליו"ר הקרן, כתריאל שחורי, להתפטר מתפקידו.

השרה לבנת החליטה כאמור לאשר את המלצת המועצה. "אפתח באופן מיידי בהליך להשבת כספי הציבור הישראלי שהושקעו בסרט", אמרה. מוקדם יותר היום פורסמה חוות דעתה של היועצת המשפטית של משרד התרבות, עו"ד הדס פרבר, שקבעה כי יש למשרד סמכות לדרוש את כספי התמיכה שניתנו להפקתו ויצירתו של סרט זה, נוכח העובדה, כי במקרה זה השקעת קרן הקולנוע הישראלי בסרט מהווה שימוש בכספי התמיכה שלא למטרה שלשמה ניתנו הכספים. עוד קבעה היועצת המשפטית כי על המשרד להודיע לקרן כי לא תוכל לכלול את הסרט הזה במסגרת בקשתה לקבלת תמיכה בשנה הבאה.

בעקבות זאת אמרה השרה לבנת כי חוות הדעת של היועצת המשפטית מאששת את החשש הראשוני לפיו עראף "פעלה באופן חמור וציני בבואה לקבל הכרה ותמיכה בסרטה כסרט ישראלי, בעוד שבחו"ל היא מציגה אותו כסרט שמדינת המקור שלו 'פלסטין'. על פניו מדובר במצג שווא של היוצרת", מסרה לבנת.

במכתב ששלח היום מנהל קרן הקולנוע הישראלי, כתרי שחורי, ליו"ר מועצת הקולנוע, דוד אלכסנדר, ציין שחורי כי "המפיקה והבמאית הגישה את הסרט למסגרת 'שבוע המבקרים' בפסטיבל ונציה כסרט פלסטיני, וזאת הפרה ברורה של ההסכם'". עוד ציין במכתב כי הוא פנה למפיקה, הודיע לה שהיא הפרה את ההסכם ודרש ממנה לשנות את אופן רישום הסרט. 

לקראת ישיבת מועצת הקולנוע היום, גיבשו בקרן הקולנוע הישראלי הצעה ולפיה סרטה של עארף יוצג בכל הפסטיבלים הבינלאומיים שבהם יוצג, תחת הסיווג "נו קאנטרי" ולא תחת הסיווג "ישראל" או "פלסטין". כך קיוו שם, ניתן יהיה להרגיע את הסערה שפרצה סביב אופן רישומו של הסרט, ולהימנע מן הנזק התדמיתי למדינת ישראל שעלול להיגרם בזירה הבינלאומית בעקבות דרישת המדינה להחזר הכסף. ואולם חברי המועצה החליטו לדחות את ההצעה הזאת ולהמליץ על החזר כספי התמיכה ב"וילה תומא".

שחורי אמר הערב בתגובה כי אף אחד לא הודיע לקרן על החלטת השרה לתבוע מהקרן החזר של הכסף שהושקע בסרט: "איש לא דיבר אתי, לא יידעו אותנו ולא מסרו לנו דבר. כשיחליטו שמן הראוי ליידע אותנו, נכנס את ההנהלה הציבורית של הקרן והיא תחליט כיצד לנהוג".

את תגובתה של סוהא עארף לא היה אפשר להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ