שני ליטמן
דפנה ארד

רבים מהעוסקים בקולנוע בישראל הגיעו היום בצהרים לחלוק כבוד אחרון למפיק והבמאי מנחם גולן שמת ביום שישי, בגיל 85. ארונו של גולן הוצב על במת סינמטק תל אביב, ומאחוריו הוקרנו תמונות מתוך מאות הסרטים שגולן ביים והפיק במהלך הקריירה הארוכה שלו.

בין הבאים היה השחקן יהורם גאון, שכיכב באחד מסרטיו המצליחים של גולן כבמאי, "קזבלן", וגילם את יוני נתניהו בסרט "מבצע יונתן", אותו הפיק גולן ושהיה מועמד לאוסקר לסרט הזר. שחקנים נוספים שבאו לכבד את זכרו של גולן היו גילה אלמגור, חני נחמיאס, מוטי גלעדי, צחי נוי, חלי גולדנברג, ששי קשת, שלמה וישינסקי, מירי אלוני ורבים אחרים. גם מפיקים רבים נראו באירוע, בהם משה אדרי, מיכה שרפשטיין, דורון ערן, מרק רוזנבאום ואסף אמיר.

בן דודו של גולן הצעיר ממנו, ושותפו במשך שנים ארוכות בחברה ההפקות "קנון", יורם גלובוס, ספד לגולן על הבמה במילים נרגשות, וסיפר על תחילת דרכם המשותפת: " לבר המצווה שלי הבאת לי ספר על תיאטרון, וכתבת בהקדשה, שאתה מחכה לי כמתחרה. הצטרפתי אליך להפצת הסרט 'סלאח שבתי' שהפך להצלחה אדירה ובהמשך הפכנו לשותפים. אני זוכר את נסיעתי הראשונה לארה"ב במטרה למכור את הסרט 'פורטונה', בסוף שנות ה–60. גרתי במלון מלא פשפשים. לא היה לנו כסף לחדר נוסף אז ישנו שנינו יחד במיטה צרה והתקיימנו מנקניקיה ליום. אמרת לי, שנות השבעים יהיו שנות ההצלחה שלנו. וכך היה". גלובוס התייחס גם לפרידה המפורסמת מגולן, פירוק השותפות והיריבות רבת השנים. "באמת היינו כמו בעל ואישה. אהבתנו לא הותירה הרבה מקום לחיים פרטיים ושנינו השלמנו אחד את השני. הפרידה שלנו הכתה את הוליווד בתדהמה וגם את שנינו. אהבנו מאוד אחד את השני ולמרות המרחק האהבה נשארה. כשהשנים חלפו והשלמנו הבנתי יותר כמה היית מיוחד עבורי. הנתק בינינו היה פצע כואב עבור שנינו. קשה לי מאוד לעמוד כאן ולהגיד שהיית. שאתה איננו. מנחם תחסר לי. כל שיחה בינינו רק רצית שנחזור להפיק סרטים ביחד. רצית להחזיר את ימי הוליווד הסוערים. רצית את האקשן האמיתי ואני הייתי במקום אחר עם מבט אחר על החיים ואני מצטער שלא יכולתי להחזיר אותך לימים ההם. אין לי ספק שבגן עדן אתה תפיק ותנהל את העניינים".

צילום: תומר אפלבאום

הבמאית הילה מדליה, שביימה את הסרט התיעודי על גולן וגלובוס, "נערי הגו־גו", שהוקרן השנה בפסטיבל קאן, אמרה על העבודה על הסרט, "אלה המקומות שאתה מסתכל אחורה וחושב איזה מזל היה לי בשלוש וחצי השנים האחרונות להקשיב ולשמוע את כל הסיפורים ולבלות את כל הזמן הזה אתו. מנחם הוא השראה, לי ולכל הקולנוע הישראלי. בסרט ראיינתי את הבמאי האמריקאי אילי רות' והוא דיבר על זה שהוא וטרנטינו הושפעו מהסרטים של קנון, והוא אמר שזה מדהים שמנחם ויורם הם אלה שהביאו את 'ברייקדאנס' ו'נינג'ה', דברים מהותיים לתרבות האמריקאית היום, אבל בעצם הגיעו מישראל. כששאלתי אותו איזה סרט הוא הכי אוהב, הוא אמר, תמיד את הסרט הבא. הוא מת שמח. ראיתי אותו לאחרונה לפני שלושה שבועות בפסטיבל ירושלים והרגשתי שהוא קצת מתעייף אבל עדיין כל הזמן דיבר על הסרט שנעשה יחד. הוא כבר תכנן הלאה".

השחקן ששי קשת, שעבד עם גולן במחזות זמר, בהם "צלילי המוסיקה" ו"היפה והחיה" אמר, "היה מרתק לראות אותו עובד, כי זה היה שונה לגמרי מכל האנשים שעבדתי איתם בחיי. הוא היה כנגד כל החוקים. לא עניין אותי דפוסים של משחק כזה או אחר. הוא היה עם הרגש שלו והאהבה הגדולה לסרטים, להצגות ולשחקנים ששיחקו איתו. הוא היה כובש והלכת אחריו כמו שחקנים אחרי המאמן שלהם בעיניים עצומות. למרות שלא הבנת לאן הוא לוקח איתך, אבל אי אפשר היה שלא להיסחף".

טקס אשכבה מנחם גולןצילום: תומר אפלבאום

שרת התרבות לימור לבנת סיפרה שכילדה השתתפה בתיאטרון הילדים שהקים מנחם גולן. "הייתי בת עשר בתיאטרון טילון שמנחם גולן הקים. היתה לי הזכות להיות שם ולחוש אותו מביים בכל נשימתו בכל גופו, צועק בלהט כאילו היה מדובר בסרט 'מחץ הדלתא', אבל בסך הכל היה מדובר בתיאטרון ילדים נודד. אבל כל העולם היה במה עבור גולן. הוא חי והגשים בגדול, בענק, את כל חלומותיו. הגשים את חלומותיהם של אינספור שחקנים ועשה פריצת דרך ישראלית מדהימה יחד עם גלובוס להצלחה הוליוודית חסרת תקדים. למנחם היתה תשוקה חסרת פשרות לקולנוע. כך נזכור אותו. לעד הוא ישאר גיבור התרבות הקולנועי שלנו". 

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, אמר: "כל אנשי הקולנוע הם בעלי חלומות. התסריט הוא חלום המבקש להפוך למציאות. מנחם גולן היה חולם על, כי הוא חלם את החלום הגדול של הקולנוע עצמו, של תעשיית קולנוע ישראלי גדולה ופורחת שקמה בזכותו. מנחם גולן נשאר חולם עד יומו האחרון. לא מזמן הוא סיפר שהוא מתכנן סרט חדש על פי סיפורו של אפלפלד, 'גרנד פסטיבל'. זה יכול היה גם להיות שם הסרט על חייו. בין פסטיבל לפסטיבל היה תמיד איזה סקנדל שתמיד נסלח לו כי תמיד הוא התכוון לטובה".

צילום: תומר אפלבאום

ואילו גילה אלמגור, שכיכבה בסרטו הראשון של גולן כבמאי, "אלדורדו", ואחר כך בסרטיו "פורטונה" ו"מרגו" וברבים מהסרטים שהפיק, בהם "סלאח שבתי", אמרה: "לפני מנחם גולן לא ידענו מה זה קולנוע כמעט. לא ידענו מה עושים מאחורי המצלמה ומה עושים לפני המצלמה. והוא הקים דור שלם של אנשים שלמדו לעשות קולנוע. הוא היה מסוגל למשכן ולמכור ולהזיז, העיקר שיהיה כסף לעשות עוד סרט ועוד סרט. עוד יסופר על האיש הזה שחי בסרט שהוא ראה בדמיונו והגשים פריים אחרי פריים. הוא אמר שמי שרוצה לעשות קולנוע צריך לאהוב את הקולנוע עד טירוף. מנחם, אני בטוחה שעוד תהיה גאה בכולנו. אנחנו נפרדים ממך באהבה גדולה. קאט".


מנחם גולן נטמן הערב בבית העלמין "מנוחה נכונה" בכפר סבא על רקע נעימת קזבלן. בטקס דיברו בני משפחתו ושרה מירי אלוני. "הכרתי את מנחם לפני שנה בדיוק", אמר לירון חי ביטון. "כשהוא נפל ביום הבחירות נעמי התקשרה ואמרה שמני מבקש להמשיך את ההצגה ולעשות לאלדורדו פרמיירה באולם מלא. בכל ההכנות למרות שלא היה איתנו הרגשנו שהוא מלווה אותנו. ובערב הבכורה הגענו לתיאטרון מוצקין האולם היה מלא ואז מנחם הגיע באמבולנס המשאלות אומר: 'ככה חלמתי את זה'. בתו רותי הוסיפה: "אמרת תמיד שהמוות משעמם כי אין שם קולנוע".

נכדתו מאיה ספדה לו ואמרה: "הפכת את המשפחה המיוחדת שלנו לעוד יותר מיוחדת. אני לא יכולה לסבול את המחשבה שלא תשב איתנו יותר בארוחות משפחתיות". השחקן שלמה וישינסקי אמר: "אני חבר של מנחם מאז גיל 12. הוא היה המורה הראשון שלי והמקצוען הראשון בקולנוע. הוא יחסר לי מאוד". בתו נעמי דיברה בגנות אנשי התעשיה שנטשו את גולן ברגעים הפחות זוהרים, ומהללים אותו כעת כשהמצלמות פועלות". לערוץ 2 אמרה: "לא יאהבו את זה מה שאני הולכת להגיד ובטח אבא שלי מאוד יכעס עלי. כולם חארות. אבא שלי בשנים האחרונות היה מאוד בודד. אף אחד לא הגיע מהאנשים האלה שבאו היום לסינמטק. איפה הם היו כשהוא היה כל כך לבד כל השנים? כשהוא היה גדול הוא היה מוקף באנשים. בשנים האחרונות כשהוא דעך כולם נעלמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ