נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

השחקנים שעובדים בהוליווד ואשר מתחו ביקורת על ישראל בזמן המלחמה בעזה — ובראשם פנלופה קרוז ובעלה חוויאר בארדם — עלולים לשלם מחיר על התבטאויותיהם. כך עולה מתגובות של מפיקים בכירים בהוליווד, לפי כתבה שפורסמה בשבוע שעבר ב"הוליווד ריפורטר". לפי הכתבה, רבים מבכירי תעשיית הסרטים בלוס אנג'לס הם יהודים ותומכי ישראל, ואף שרובם מסרבים להתבטא בנושא בפומבי, יש מביניהם כאלה שמודים כי יסרבו לשתף פעולה עם קרוז ובארדם בעתיד.

ריאן קאוואנה, המנכ"ל של חברת ההפקות Relativity Media, היה היחיד שהסכים להתראיין ולהופיע בשמו. "כנכד של ניצולי שואה, אני יודע שכל מי שמכנה את מה שמתרחש בישראל 'רצח עם' במקום הגנה עצמית, הוא בור וראוי שלא יביע עמדה בעניין או שהוא אנטישמי", אמר קאוואנה להוליווד ריפורטר. הוא ציין כי המכתב הפומבי שעליו חתמו עשרות אנשי קולנוע ספרדיים, וביניהם קרוז, בארדם והבמאי פדרו אלמודובר, "מרתיח את דמו". לדברי קאוואנה, ב–24 שעות שחלפו מאז פירסם את תגובתו בעניין, הוא קיבל כ–500 שיחות טלפון, אימיילים והודעות טקסט — כולל ממנהלים בכירים בתעשייה, שחלקו גם הם תחושה זהה לשלו.

פנלופה קרוז וחוויאר בארדםצילום: AP

אף שסירבו שיצטטו אותם בשמם, רבים מבכירי התעשייה שה"הוליווד ריפורטר" פנה אליהם בבקשה להגיב בעניין הביעו רגשות דומים לגבי המתחולל בעזה ובישראל, צוין בכתבה. נכתב כי אחד מהם אמר כי הוא "זועם על פנלופה וחאוויר", ואילו אחרים אמרו כי אינם בטוחים שישובו לעבוד עם שני השחקנים הספרדים בעתיד.

ואולם, גם דמויות מרכזיות בהוליווד הידועות כתומכי ישראל, ושהשתתפו לאורך השנים בגיוס כספים למטרות פרו־ישראליות — כמו סטיבן ספילברג, ברברה סטרייסנד וג'פרי כצנברג — נמנעו מלהתבטא באופן פומבי על הלחימה בעזה. "אני לא יודע למה בכירים בהוליווד לא מתבטאים בנוגע למה שקורה שם", אמר שדרן הרדיו הפרובוקטיבי האוורד סטרן ב–28 ביולי, כשהביע פומבית את תמיכתו בצד הישראלי בלחימה. "הם כולם פוחדים", אמר.

אחד התומכים ההוליוודים הגדולים ביותר בישראל, חיים סבן הישראלי לשעבר, הודה אף הוא כי אינו מבין את השתיקה הזאת, בראיון שהתפרסם בתחילת החודש ב"ג'ואיז ג'ורנל". "אבל החל מהיום, אני אשב על הטלפון כדי לגייס תמיכה פומבית של אנשים שיביעו בקולם תמיכה בבעלת הברית שלנו במזרח התיכון — שהיא במקרה גם הדמוקרטיה היחידה באזור", הבטיח סבן.

צילום: Charles Sykes/Invision/AP

עם זאת, רבים בהוליווד אומרים כי אינם מאמינים שהצהרה פוליטית כזו או אחרת של שחקנים עלולה לחסל את הקריירה שלהם. לדבריהם, השיקול בהעסקה העתידית של קרוז ובארדם יהיה בעיקר עסקי. אם מפיקי סרטים יעריכו שהשתתפותם של השחקנים הללו בסרט אינה מסכנת את הרווחים ממנו, לא תהיה מניעה שהם יוזמנו לככב בו.

המכתב הפומבי שפירסמו בסוף יולי אנשי הקולנוע הספרדים תקף את ישראל בבוטות. בין היתר קראו חותמי המכתב ל"צבא הכיבוש הישראלי" לצאת מעזה, להפסיק את "רצח העם" המתחולל בה, ולשים קץ למצור הממושך המוטל על הרצועה. כן קראו החותמים לאיחוד האירופי לגנות את ישראל על המתקפה שלה נגד הפלסטינים בעזה. בהמשך חזרה בה פנלופה קרוז מהגינוי והבהירה "אינני רוצה שיבינו אותי לא נכון בנושא החשוב הזה", אמרה לפי פרסום באתר "דדליין הוליווד". "אינני מומחית בנושא ואני מודעת למורכבות שלו. תקוותי היחידה, והכוונה שלי בחתימה על המכתב הקבוצתי, היתה ששלום ישרור בישראל ובעזה גם יחד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ