ארכיון חומריו של הבמאי והמפיק מיכה שגריר יועלה בקרוב לאינטרנט

הארכיון, שיתבסס על חומרים שתיעד וצילם במשך 50 שנות עבודתו בקולנוע, יועלה לרשת בעברית ובאנגלית ויהיה פתוח לציבור

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בימים אלה מוקם ארכיון אינטרנטי לאיש הקולנוע, הבמאי והמפיק הוותיק מיכה שגריר. הארכיון, המבוסס על חומרים שצילם ותיעד שגריר ב-50 שנות עבודתו בקולנוע, יועלה לרשת בעברית ובאנגלית ויהיה פתוח לציבור. חומרי הארכיון יאוחסנו בארכיון סינמטק ירושלים.

שגריר, בן 77, עוסק בתקשורת, עיתונות וקולנוע מאז שנות ה-50. הוא היה כתב ב"על המשמר" ו"קול ישראל" ואף נשלח ללימודים באנגליה כחבר צוות ההקמה של הטלוויזיה הישראלית. מאז ועד היום היה מעורב ביצירת עשרות רבות של סרטים כבמאי וכמפיק. הוא הקים שלוש חברות, "סרטי קסטל", שנסגרה, ו"שבא תקשורת" ו"תפוז תקשורת" הפעילות גם בעשורים האחרונים. בין המפורסמים שבסרטיו כבמאי אפשר לציין למשל את "המלחמה שאחרי המלחמה", "יומנו של חייל מצרי" ו"הבריחה" שנעשה בשנה שעברה. בין עבודותיו כמפיק נמנים למשל סרטי הקולנוע המוערכים "אוונטי פופולו", "המנגליסטים" ו"סיפור גדול" וסדרות טלוויזיה כ"בת ים ניו יורק" ו"הסודות של כינרת".

בשנים האחרונות נאבק שגריר במחלה קשה, ולפני כמה חודשים פנה למפיצת הסרטים, רות דיסקין, כדי להוציא לפועל את מיזם האוסף האישי שלו. "למיכה אוסף של מאות סרטים וכתבות, חומרי גלם בפורמטים שונים, ומזה זמן מה אנחנו עסוקים בקטלוג ובמיון", מסבירה דיסקין. "מצאנו חומרי גלם נדירים שצולמו בשנות ה-60 וה-70 באפריקה, אריתריאה, ניגריה ובעיקר אתיופיה, לשם מיכה נסע גם בתקופה בה לישראל לא היו קשרים דיפלומטיים עם המדינות. מצאנו חומרים שלו, כשהוא ליווה את מבצע משה ומבצע שלמה, תיעד את הקהילה היהודית באתיופיה ועקב אחרי מבצע לא ידוע בשנות ה-50, במסגרתו הובאו ארצה צעירים אתיופיים לעבור הכשרה בארץ, לקראת חזרתם כשליחים ציוניים". דיסקין מספרת על חומרים רבים המתעדים את ירושלים, עירו של שגריר, למשל סדרת כתבות מגזין שהופקה לטלוויזיה הציבורית האמריקאית וחומרים תיעודיים משואת הארמנים. קיטלוג הארכיון מתבצע בשלב זה הודות לתמיכת מפעל הפיס ותרומה פרטית ובסיוע סינמטק וארכיון הסרטים בירושלים, אבל לדברי דיסקין, נדרשת תמיכה כספית נוספת של מאות אלפי שקלים כדי להפוך את האתר שיבנה "אוסף לאומי".

מיכה שגרירצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ