מכרם ח'ורי וסלים דאו בין החותמים על עצומת תמיכה פלסטינית בסוהא עראף

41 יוצרי ויוצרות קולנוע פלסטינים חתמו על העצומה לאחר שנודע כי משרד התרבות דורש מקרן הקולנוע הישראלי להחזיר את כספי התמיכה בסרטה "וילא תומא"

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

41 יוצרי ויוצרות קולנוע פלסטינים, בהם במאים, שחקנים, מפיקים ומעצבים, חתמו על עצומת תמיכה בבמאית הקולנוע סוהא עראף. אתמול נודע כי משרד התרבות דורש מקרן הקולנוע הישראלי להחזיר את כספי התמיכה בסרטה של עראף, "וילה תומא", לאחר שהסרט הוצג בפסטיבל ונציה כסרט פלסטיני. בנוסף, גם משרד הכלכלה הודיע כי הוא בודק אם יהיה על עראף להחזיר כסף שקיבלה מהמשרד לצורך מימון אותו סרט. בעצומה שפורסמה היום מטעמם של היוצרים הפלסטינים נכתב כי "אנו מגנים ומביעים שאט נפש מהקמפיין הימני המתוזמן נגד היוצרת והבמאית סוהא עראף... זהותו של סרט לא נשאבת מזהותם של מדינות וגופים אשר תומכים בו ומממנים את הפקתו , אלא היא נגזרת מזהותו והשתייכותו הלאומית ועולמו הרוחני, התרבותי והערכי של היוצר. אם כן, זו זכותנו כמיעוט לאומי ערבי־פלסטיני בישראל להחליט ולהגדיר את זהות יצירתנו האמנותית".

היוצרים כותבים כי הקרנות הישראליות אמורות לגלות הבנה לגבי ייחודיות הזהות הפלסטינית, למרות המדיניות המפלה לרעה של מוסדות המדינה במרבית תחומי החיים, ותוקפים את תגובתה של שרת התרבות לימור לבנת לפרשה: "אנו רואים בהתערבותה האישית, הבוטה והמוזרה של שרת התרבות לימור לבנת חלק מהתחרות ההולכת וגוברת בין פוליטיקאים אשר עולים על גל ההתקרנפות ושנאת ערבים ההולך ומתפשט כמו אש בשדה קוצים בחברה הישראלית ורוצים לרשום לעצמם נקודות ואהדה על גבם של האזרחים הערבים.

כאזרחים משלמים מסים המהווים 20% מהאוכלוסייה בישראל, זכותנו הלגיטימית לקבל תמיכה מהקרנות בישראל... אנו רואים בעצמנו כמיעוט לאומי פלסטיני בישראל ועל כן היצירה האמנותית- קולנועית שלנו אמורה ואף חובתה לשקף את רחשי ליבנו, השתייכותנו הלאומית וההיסטורית, לרבות הצגתה ככזו בארץ ובעולם", טוענים היוצרים בעצומה.

סוהא עראףצילום: דודו בכר

על העצומה חתומים בין היתר השחקנים קלרה ח'ורי, חליפה נאטור, סמאר קובטי, סלאח בכרי, יוסף אבו ורדה, מכרם ח'ורי וסלים דאו, הבמאים אסקנדר קובטי, תאופיק אבו ואאל, עלי נאסר, האני אבו אסעאד וג'ונה סליאמן, המוזיקאי סמיר מח'ול והתסריטאי והסופר עלא חליחל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ