קרן הקולנוע דורשת מסוהא עראף להציג את סרטה כישראלי

הקרן מתריעה בפני במאית "וילה תומא" שאם לא תעשה כן, תידרש להחזיר את כספי התמיכה בסרט

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

עורכי הדין המייצגים את קרן הקולנוע הישראלי שיגרו היום מכתב לבמאית סוהא עראף, ובו הם נותנים לה ארכה של 24 שעות לרישום "ישראל" כמדינת המקור של סרטה "וילה תומא", בטופסי הרישום לפסטיבל ונציה, באתר הסרטים הבינלאומי "ובכל מקום ואתר אחר". אם הפקת הסרט לא תדאג לתיקון הנדרש, מודיעים נציגי הקרן כי "תיאלץ הקרן לפעול בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה לאכיפת התחייבויותיכם על פי חוזה ההשקעה והחוק ובין היתר כי תשיבו לקרן את מלוא סכום ההשקעה שהעבירה לכם הקרן, בצירוף ריבית והצמדה וכן פיצויים, ככל שייגרמו לקרן נזקים".

כזכור, קרן הקולנוע הישראלי תמכה בסרטה של עראף בסכום של 1.3 מיליון שקל. לאחר שהתברר שעראף מציגה את הסרט בפסטיבל ונציה, שנפתח היום, כסרט פלסטיני, הודיע משרד התרבות כי ידרוש מקרן הקולנוע הישראלי להחזיר את כספי התמיכה שניתנו לסרט.

הבמאית סוהא עראףצילום: דודו בכר

מנכ"ל קרן הקולנוע, כתרי שחורי, טען בתחילה כי עראף עמדה בכל תנאי החוזה שלה עם הקרן. "היא עומדת בכל תנאי ההסכם ככתבו ולשונו, כולל אזכור כל הגופים התומכים בתחילת הסרט ובסופו, וכן בכל האזכורים של הסרט. היא אינה מנסה להצניע זאת ולא להתכחש לכך", אמר שחורי. אך בהמשך שיגר שחורי מכתב ליו"ר מועצת הקולנוע, דוד אלכסנדר, שבו ציין כי "המפיקה והבמאית הגישה את הסרט למסגרת 'שבוע המבקרים' בפסטיבל ונציה כסרט פלסטיני, וזאת הפרה ברורה של ההסכם'".

עו"ד סאוסן זהר, באת כוחה של עראף, השיבה היום במכתב לקרן הקולנוע ובו היא דוחה על הסף את האשמות הקרן בהפרה של תנאי התמיכה שקיבל הסרט מקרן הקולנוע וכן טוענת כי לא תהיה כל עילה לדרישה מצד הקרן להשבת הכסף. "באשר לטענתכם בדבר הצגת הסרט כפלסטיני, נציין כי לא רק שאין תנאי מתנאי ההסכם המטיל חובה על מרשתי להציג את הסרט עם זהות פרטיקולרית, הרי אם מרשתי תבחר בהצגת הסרט כ'פלסטיני', אין הדבר מעיד שהוא מופק על ידי הרשות הפלסטינית או 'מדינת פלסטין' ואינו סותר את העובדה כי המפיקה של הסרט הינה אזרחית ישראל. גב' עראף היא ערבייה, פלסטינית ואזרחית מדינת ישראל ולכן אם תבחר להבליט את שיוכה הלאומי על ידי הצגת הסרט כפלסטיני, כאשר היא המפיקה, הבמאית והתסריטאית של הסרט הזה, הרי בחירה זו הינה לגיטימית ואין חוק במדינת ישראל האוסר עליה לעשות כן", נכתב בתגובה.

נציגתה של עראף מציינת כי הסרט מוצג בפסטיבל ונציה ללא שיוך מדינתי כלשהו, אלא רק כ"סרטה של סוהא עראף, ללא שיוך פרטיקולרי, לא לאומי ולא מדינתי. לכן אם דאגתכם העיקרית היא שיוכו הלאומי של הסרט, הרי הדבר הזה אינו רלוונטי עוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ