פסטיבל סרטים בבריסטול דחה סיוע כספי משגרירות ישראל בגלל המצב בעזה

השגרירות היתה אמורה לממן את עלות הטסתם של יוצרי קולנוע ישראלים לפסטיבל Encounters הבינלאומי לסרטים קצרים וסרטי אנימציה, אך דובר מטעמו הבהיר כי הוא מעדיף לשמור על "סטטוס פוליטי נייטרלי"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

לאחר השערוריה שפרצה בחודש שעבר סביב החלטת התיאטרון הלונדוני טרייסקל שלא לארח את פסטיבל הסרטים היהודי הבריטי, בשל מימון שהוא מקבל משגרירות ישראל, הודיע כעת פסטיבל סרטים בבריסטול שבבריטניה כי הוא מסרב לקבל סיוע כספי משגרירות ישראל בגלל המצב בעזה. השגרירות היתה אמורה לממן את עלויות הטסתם של יוצרי קולנוע ישראלים לבריסטול, כדי שיהיו אורחי הפסטיבל, אך דובר מטעם הפסטיבל אמר כי ההחלטה התקבלה כדי לשמור על "סטטוס פוליטי נייטרלי". כך דיווחו היום אתרי חדשות בבריטניה.

המדובר בפסטיבל Encounters הבינלאומי לסרטים קצרים וסרטי אנימציה המתקיים מדי שנה בבריסטול ואמור להיפתח ב-16 בספטמבר. הפסטיבל הקרוב מתעתד להציג סרטים של יוצרים מישראל ומפלסטין, ובהם "ואלס עם בשיר" ו"כנס העתידנים" של ארי פולמן, שני סרטים קצרים של ניב שפיגל ויואב הומונג ותוכנית של סרטים פלסטיניים קצרים.

"ואלס עם באשיר". משתתף בפסטיבל

"בשיקולים של מימון הטסת היוצרים לפסטיבל השנה החליטה הנהלת הפסטיבל שלא להיענות להצעתה של שגרירות ישראל לממן את הבאתם של היוצרים הישראלים. זאת במטרה לשמור על הסטטוס הפוליטי הנייטרלי של הפסטיבל", נכתב בהצהרה שפורסמה באתר הפסטיבל.

בבי־בי־סי דווח כי דוברת מטעם הפסטיבל ציינה כי היוצרים הישראלים יכולים להתארח בפסטיבל, אבל בתנאי שהטסתם תמומן על ידי גורמים אחרים. כן צוין, כי חברים בקהילה היהודית של בריסטול מתחו ביקורת על ההחלטה. אלכס שלזינגר, נשיא הקהילה בבריסטול (Bristol Hebrew Congregation) אמר כי ההחלטה הזאת היא "אכזבה גדולה".

"עולים ממנה הדים למה שקרה בלונדון ובאדינבורו (שתי ערים שבהן סירבו מוסדות תרבות לקבל באחרונה מימון משגרירויות ישראל, בעקבות המלחמה בעזה, נ"א). זה מראה לנו כי האספסוף ברחובות שולט במתרחש בפסטיבלי סרטים ואמנות. זה בעיקר מאכזב שמנהל הפסטיבל ציין כי היוצרים יוכלו להגיע לפסטיבל באופן אישי, אך לא כנציגי המדינה היהודית", הוא אמר.

במקרה הקודם, לאחר שמנהלי תיאטרון הטרייסקל בלונדון הודיעו בתחילת אוגוסט כי הם מסרבים לארח השנה את פסטיבל הסרטים היהודי הבריטי, קמה סערה תקשורתית. בעקבותיה הם חזרו בהם והודיעו כי החל בשנה הבאה יחזרו לארח את הפסטיבל, ללא תלות במקורות המימון שלו.

עוד קודם לכן, באמצע יולי, דרשו עשרות אמנים ויוצרים סקוטים שלא לאפשר לקבוצת התיאטרון הישראלית "האינקובטור" להשתתף בפסטיבל הפרינג' הבינלאומי של אדינבורו, במחאה על המלחמה בעזה. התיאטרון שהזמין את ההצגה הישראלית אמנם היה נחוש לקיימה כמתוכנן, אך בסופו של דבר היא בוטלה משיקולים ביטחוניים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ