אהרן קשלס ונבות פפושדו: "לא רוצים שהממשלה תנצל את הסרט למטרותיה"

בשיחה שנערכה עם במאי "מי מפחד מהזאב הרע" בחודש שעבר בפסטיבל הקולנוע Fantastic Fest בטקסס אמרו שיידחו את צילומי סרטם "היו זמנים בפלשתינה" מחשש למחלוקות פוליטיות

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

יוצרי הסרט הישראלי המצליח "מי מפחד מהזאב הרע", אהרן קשלס ונבות פפושדו, החליטו לדחות את יציאת סרטם הבא "היו זמנים בפלשתינה", מערבון שאמור להתרחש בימי המנדט הבריטי, מחשש שהוא עלול לשמש כלי ניגוח למטרות פוליטיות. כך פורסם בבלוג הקולנוע Movies With Butter בעקבות שיחה עם שני הבמאים שנערכה בחודש שעבר בפסטיבל הקולנוע Fantastic Fest בטקסס. "אנחנו לא רוצים שהממשלה שלנו תנצל אותנו או את הסרט הזה למטרותיה", צוטט שם פפושדו אומר.

צמד הבמאים הגיע לטקסס כדי להציג שם את סרטם הקצר המשולב באנתולוגיית סרטי האימה הבינלאומית " The ABCs of Death 2". לפני כמה חודשים הודיעו קשלס ופפושדו, לאחר ההצלחה הבינלאומית הגדולה של סרטם האחרון, "מי מפחד מהזאב הרע", כי סרטם הבא ייקרא "היו זמנים בפלשתינה" והוא יהיה מעין מערבון ספגטי המתרחש בימי שלטונו של המנדט הבריטי במזרח התיכון.

"אנו עושים סרט על המנדט ולכן זה סרט היסטורי, אבל הוא עומד לקבל טיפול של מערבון ספגטי", אמר קשלס בטקסס, לפי Movies With Butter. "איש לא עשה עדיין דבר כזה בישראל, אז אנו רוצים להבטיח שנוכל ליהנות מהתקופה ההיסטורית הזאת, כי בואו נודה בכך, היא היתה מלאה בטרור: טרור יהודי, טרור ערבי ובריטים שנהרגו ונטבחו. אז החלטנו שאם אנחנו עומדים להתמודד עם הרעיון הזה ולומר את הדברים האלה על הרגעים הללו בהיסטוריה, אנו רוצים להבטיח שאנשים לא ישתמשו בזה לרעה. אנחנו רוצים שזה יהיה סרט שמבינים אותו ולא סרט ששופטים אותו על פי התקופה שבה אנו חיים עכשיו".

פפושדו הוסיף כי ההחלטה על דחיית הסרט התקבלה מכיוון ששניהם לא רוצים להפוך – או שסרטם יהפוך — לכלי במשחק הפוליטי. "כמובן שכאשר עושים סרט כזה רוצים למשוך תשומת לב, רוצים שאנשים ידברו על זה, כי יש לנו משהו לומר על החיים בישראל ועל האופן שבו משווים את החיים בישראל עכשיו לימים ההם, ואולי ההבדל אינו כה גדול", אמר. "אבל נכון לעכשיו, אנחנו מרגישים שכל אחד יוכל לקחת את הסרט הזה ולהשתמש בו ככלי במלחמות פוליטיות שלא קשורות אלינו בשום צורה. אנחנו לא רוצים שהממשלה שלנו תנצל אותנו או את הסרט הזה למטרותיה".

לדברי פפושדו, התקופה שבה מתרחשת עלילת הסרט וההקשר הפוליטי שלה עלולים להשפיע על האופן שבו אנשים יתייחסו אליו. "זה לא שאנו חוששים מה תהיה התגובה לסרט", אמר פפושדו. "אלא ש(אנו חוששים) שהוא לא יקבל את תשומת הלב הנכונה, ולא מהסיבות הנכונות. אנשים ינסו לנכס אותו לעצמם ולהשתמש בו לטובת האג'נדה שלהם". קשלס הוסיף: "הוא יהפוך לתעמולה במקום להיות סרט".

אהרן קשלס אמר בתגובה: "עיקר הראיון עסק בסגמנט הפוליטי שלנו לא״ב של המוות ודווקא את הערת השוליים שלנו לגבי 'היו זמנים בפלשתינה' הוא בחר לנפח. 'היו זמנים בפלשתינה' הוא פרויקט חלומות של נבות ושלי והוא יצטלם. הוא כנראה לא יהיה הפרויקט הבא שלנו בעיקר בגלל אילוצי לוחות הזמנים שלנו שעליהם נוכל להרחיב רק בעוד מספר שבועות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ