פולין על הבקשה להסגיר את פולנסקי בוורשה: "בורות מוחלטת"

בעקבות בקשת ההסגרה של ארה"ב האשים אותה היועץ לנשיא פולין ב"בורות מוחלטת". פולנסקי, ניצול שואה בעצמו, מבוקש על ידי רשויות החוק בארה"ב מאז 1977, אז עזב את גבולות המדינה לאחר שהורשע בקיום יחסי מין עם בת 13

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ לנשיא פולין, תומאש נאוונץ', האשים את ארצות הברית ב"בורות מוחלטת" בעקבות בקשתה לעצור את במאי הקולנוע רומן פולנסקי בשבוע שעבר, באירוע הפתיחה של מוזיאון ההיסטוריה היהודית בוורשה. כך דיווח אתמול הבי־בי־סי. לפי הדיווח אמר נאנוונץ' שזה לא הולם לבקש את מאסרו של "ילד השואה" בפולין, בעת אירוע הפתיחה של המוזיאון. הרשויות האמריקאיות, כך נמסר, לא הגיבו לדברים.

הבמאי שזכה באוסקר ב–2003 על סרטו "הפסנתרן" (שהתבסס על סיפורו של פסנתרן יהודי מחונן ששרד את תקופת השואה בוורשה) מבוקש על ידי רשויות החוק בארצות הברית מאז 1977, אז עזב את גבולות המדינה לאחר שהורשע בקיום יחסי מין אסורים עם בת 13. אמו של פולנסקי נספתה באושוויץ במלחמת העולם השנייה, ואילו פולנסקי עצמו, יליד 1933, שרד את המלחמה בזכות זהות לא יהודית שאימץ לעצמו.

בשבוע שעבר פנו רשויות החוק האמריקאיות לרשויות בפולין וביקשו מהן לעצור את פולנסקי ("תינוקה של רוזמרי", "צ'יינטאון") שהגיע למדינה כדי להשתתף בחנוכת המוזיאון היהודי בוורשה. בעקבות זאת המשטרה הפולנית אכן עיכבה את הבמאי לתשאול בקרקוב, בגלל עבירות המין שבהן הוא מואשם בארצות הברית, אך מיד לאחר מכן שחררה אותו.

לפני חמש שנים נעצר פולנסקי בשווייץ בעקבות בקשת הסגרה של רשויות החוק בארצות הברית. הבמאי הגיע אז למדינה כדי להשתתף בפסטיבל קולנוע שבו אמור היה לקבל פרס על פועלו הקולנועי. ואולם בסופו של דבר בקשת ההסגרה נדחתה והוא הורשה לשוב לביתו בצרפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ