נשות קולנוע יוצאות נגד מנהל קרן שסיפר שהלך לזונה

גדעון גנני, מנהל קרן מקור, כתב כי הלך למועדון סקס רק כדי לדבר עם אחת הנשים על חייה. הוא טען כי למוחים נגדו אין חוש הומור

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

בענף הקולנוע יש הזועמים על פוסט שפירסם לפני ימים אחדים מנהל קרן מקור, גדעון גנני, בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו, ובו תיאר את חוויותיו מביקור אצל זונה בברלין. יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אסנת טרבלסי, שיגרה בעקבות זאת מכתב לגנני שבו קראה לו להפסיק לאלתר לפרסם פוסטים המכילים אמירות פוגעניות וסקסיסטיות, וגם בפורום הקולנועניות מיהרו לגנות את הפוסט האמור. גנני אומר בתגובה כי הלך למועדון סקס כדי לשוחח עם אחת הנשים על חייה ועל עולמה.

בפוסט מעורר המחלוקת, שגנני בינתיים מחק מדף הפייסבוק שלו בגלל התגובות שקיבל, סיפר מנהל קרן מקור כי נסע באחרונה לבקר את בנו בברלין ושם החליט ללכת לזונה. הוא מתאר כיצד הגיע למקום שבו היא עובדת, החל לשוחח אתה, ואט אט התגלגלה השיחה ביניהם לדיון על ספרות וקולנוע. היא סיפרה לו כי היא סטודנטית ובשלב מסוים הזהירה אותו כי זמנו עומד להסתיים ושאלה אם ירצה להאריך את שהותם המשותפת. גנני ענה בשלילה, ציין לפניה כי הוא שמח על השיחה שניהלו והבהיר בפוסט שלו כי בכוונתו לחזור על החוויה גם בביקורו הבא בברלין.

"בימים האחרונים התפרסמו פוסטים שלך בפייסבוק ובהם אמירות פוגעניות וסקסיסטיות אותן אנו רואים בחומרה רבה", צוין במכתב ששלחה לגנני יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אסנת טרבלסי, בעקבות פרסום הפוסט. "אמירות אלו מצטרפות לאמירות קודמות שלך בנושאים פוליטיים, וכל זאת בכהונתך בתפקיד ציבורי שאמור לשרת את כלל אזרחי ואזרחיות המדינה. להבנתנו, התבטאויותיך מונעות ממך את האפשרות לקיים דיון ענייני וחסר פניות בהצעות שונות של יוצרים ויוצרות, והן מהוות פגיעה חמורה בעקרון השוויון והאתיקה הציבורית הבסיסית המחויבת, הנדרשת מתפקידך. עליך לקחת בחשבון שדברים ציבוריים שאתה מפרסם מייצרים אווירה ותחושה קשה בבואנו להציג בפניך סרטים שלנו".

בעקבות המכתב הזה מחק גנני את הפוסט האמור ופירסם אחד חדש תחתיו. "מה בדיוק פגע ברגשותיו של הגורם הצדקן והמתחסד הזה, לא ברור לי, אבל מאחר והוא טוען שהדבר פגע בו הסרתי את הסטטוס, אף כי יש כאן גילוי מדאיג ביותר של חוסר הבנה ובעיקר העדר מוחלט של חוש הומור", כתב גנני.

לא מקובל עלי שראש קרן מספר על חוויותיו בבית בושת, גם אם מבחינתו זה רק הומור", אומרת טרבלסי. "כל אחד רשאי לעשות מה שהוא רוצה בחייו הפרטיים, אבל אם הוא נושא בתפקיד ציבורי עליו לקחת אחריות על מעשיו. נשים שעברו הטרדה מינית, למשל, קראו את הפוסט שלו וצריכות מחר בבוקר להגיע לפגישה אתו – מה הן יעשו בפגישה הזאת, ידברו אתו על קפקא?" ליאור אלפנט מפורום הקולנועניות מדגישה כי חלק מהחסמים של נשים בתעשיית הקולנוע הם חסמים רגשיים ולאו דווקא טכניים. "ראש קרן לקולנוע, שאמור לתמוך ביצירה גם של יוצרות, מייצר בפוסט המעודד זנות אווירה שעצם קיומה אינו מעודד נשים להתקרב לקרן שהוא עומד בראשה", היא אומרת.

אסנת טרבלסיצילום: דודו בכר

פוסט קודם של גנני שעורר מחלוקת רחבה פורסם באוגוסט השנה, לאחר שנודע כי הבמאית סוהא עראף רשמה את סרטה "וילה תומא" לפסטיבל ונציה כסרט פלסטיני, אף שהמימון שלו הגיע מגופי ציבור ישראליים. אז קרא גנני לעראף להחזיר את הכסף שקיבלה והציע שאם אין ביכולתה להשיב את הכסף, עליה "לדרוש את הכסף מפלסטין תמורת נכונותה לשמש כמחבלת מתאבדת".

גדעון גנני מסר בתגובה: "הלכתי למועדון סקס במטרה אחת - לשוחח עם אחת הבנות על חייה על עולמה ולהתייחס אליה לא כאל אובייקט מיני אלא כאדם. כותבים טובים ממני ובהם צ'רלס בוקובסקי כתבו על חוויותיהם בעולם הזה. תגובת פורום הקולנועניות היא ילדותית כמו רוב תגובותיו ופעילויותיו ומעידה בעיקר על מנעד נפשי ורוחני מוגבל. אינני עובד ציבור ומדינה שהוראות התקשי"ר חלות עליו אלא מנכ"ל של עמותה. אין בחוק העמותות שום איסור על שום עובד של עמותה בכל דרג שהוא להביע את דעותיו בנושאים פוליטיים וחברתיים, הגם שאני עושה זאת כאדם פרטי במסגרת אתר הפייסבוק הפרטי שלי ולא באתר הקרן. לדעתי כל יוצר בארץ יודע שאני איש מקצוע בעל יושרה. יתרה מזאת, הלקטורים המבצעים את עיקר תהליך הבחירה הם בדרך כלל בעלי דעות השונות משלי תכלית שינוי. מעולם לא עירבתי את דעותי הפוליטיות עם דעותי המקצועיות. אילו הייתי עושה זאת מחצית מסרטי הקרן לא היו נעשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ