ארגוני זכויות אזרח בפנייה לשר האוצר: "אל תשלול את התמיכה בסינמטק"

עדאלה (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי) והאגודה לזכויות האזרח שלחו מכתב לשר לפיד ובו טענו ששלילת התמיכה בסינמטק בעקבות פסטיבל סרטי הנכבה הינה פגיעה בחופש הביטוי ובזכות לשוויון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עדאלה (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי) והאגודה לזכויות האזרח קוראים לשר האוצר יאיר לפיד שלא להיענות לבקשת משרד התרבות והספורט ולסרב לשלול את התמיכה הציבורית בסינמטק תל אביב בעקבות קיומו של פסטיבל "48 מ"מ: הפסטיבל הבינלאומי השני לסרטי נכבה ושיבה" בסוף השבוע האחרון. במכתב ששלחו לשר האוצר ביום חמישי כותבים נציגי הארגונים כי בקשת משרד התרבות לשלול את התמיכה בסינמטק משדרת מסר לאמנים ולפיו עיסוק בנושאים רגישים ושנויים במחלוקת עלול לסכן את התמיכה הממשלתית בהם.

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, יזמה בשבוע שעבר מהלך לשלילת התמיכה הממשלתית מהסינמטק התל אביבי, בגלל קיום הפסטיבל "48 מ"מ". "זהו מצב בלתי סביר בעיני שגוף הנתמך על ידי מדינת ישראל יאפשר לקיים בין כתליו פסטיבל שלם המוקדש כל כולו להטפה כאילו יום הקמת מדינת ישראל הוא יום אבל", ציינה לבנת בהודעה שפירסם משרדה. היא פנתה לשר האוצר בבקשה שיפעיל את זכותו, מתוקף חוק יסודות התקציב (תיקון לחוק הנכבה), לשלול את התמיכה הציבורית מהסינמטק.

מתוך הסרט "נייר מעופף" שהשתתף בפסטיבלצילום: ללא קרדיט

"שמענו בדאגה רבה על פנייתו של משרד התרבות והספורט למשרד האוצר בבקשה לפתוח בהליך לשלילת תמיכה מסינמטק תל אביב", כתבו לשר האוצר נציגי עדאלה והאגודה לזכויות האזרח. לדבריהם, לא רק שהתיקון לחוק הנכבה אינו חוקתי "בשל פגיעתו הקשה בחופש הביטוי ובזכות לשוויון", אלא גם הטענה "כאילו קיום פסטיבל סרטים ויום עיון על הנכבה יש בהם כדי לציין את יום העצמאות כיום אבל — מופרכת על פניה. זו פרשנות מרחיבה ביותר של לשון החוק, שבהיותו פוגע בזכויות אדם בסיסיות טעון פרשנות מצמצמת דווקא".

כמו כן, צוין במכתב, "עצם הפנייה של משרד התרבות, אף אם בעקבותיה לא יינקט הליך כלשהו, משדרת מסר מרתיע ומאיים כלפי קהילת האמנים ומוסדות התרבות כולה: הישמרו לכם מפני עיסוק בנושאים רגישים ושנויים במחלוקת שמא תסכנו את התמיכה הממשלתית. לפיכך נבקשך להודיע בהקדם האפשרי, כי אתה דוחה בשתי ידיים את פניית משרד התרבות ואין בכוונת משרד האוצר לפתוח בהליך של בדיקת האפשרות לשלול תמיכה מסינמטק תל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ