אושר בכנסת התיקון לחוק הקולנוע ולפיו במאים ותסריטאים יוכלו להתאגד

ההצעה נועדה לאפשר ליוצרים להקים תאגיד, ארגון המייצג יוצרים של סרטים ובעלי זכויות בסרטים, לניהול משותף של זכויותיהם וגבייה משותפת של התמלוגים מיצירותיהם

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק הקולנוע ולפיו במאים ותסריטאים יוכלו להתאגד לשם גביית תמלוגים מגופי שידור. זאת כמעט שנה לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים הגיש חוות דעת שאיימה להשבית את פעילותה של תל"י, חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע בישראל. החוק אושר ברוב של 24 ח"כים.

את הצעת החוק, המוכרת בענף הקולנוע בכינוי "חוק תל"י", הגיש יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט עמרם מצנע, יחד עם חברי הכנסת גילה גמליאל, מרב מיכאלי, יריב לוין, ניצן הורוביץ, נחמן שי ואיתן כבל. ההצעה נועדה לאפשר ליוצרים להקים תאגיד, ארגון המייצג יוצרים של סרטים ובעלי זכויות בסרטים, לניהול משותף של זכויותיהם וגבייה משותפת של התמלוגים מיצירותיהם. לפי ההצעה, במקרים בהם תתגלה מחלוקת בין התאגיד למשתמשים ביצירות, יעברו הצדדים תהליך גישור, ובמידת הצורך בוררות, וזאת לפני השימוש בהליך משפטי. 

אישורו הסופי של החוק מהווה אבן דרך במאבק שמנהלת תל"י מאז הקמתה, לפני 12 שנה, על זכותה לייצג במאים ותסריטאים במשא ומתן על התמלוגים המגיעים להם. לפני כשנה פירסם הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דויד גילה חוות דעת מחמירה, שאיימה להשבית כמעט לחלוטין את פעילותה של תל"י. בין היתר, ביקש הממונה לאסור על תל"י לקיים משא ומתן בשם חבריה מול גופי השידור השונים. בעקבות זאת יצאו תל"י ואיגודי התסריטאים והבמאים למאבק במטרה לאפשר את קיומה של חברת התמלוגים.

עמרם מצנעצילום: אורן נחשון

"זה יום חשוב ליוצרים בכלל ולחברי תל"י בפרט", מסרה בתגובה מנכ"לית תל"י אופירה לובניצקי: "הממשלה והכנסת אמרו את דברם בקול רם ובאופן ברור — היוצרים בישראל רשאים לנהל במשותף את זכויותיהם כמקובל בעולם וכפי שנהוג גם בישראל. אני רוצה להודות מקרב לב לחברי הכנסת מכל רחבי וקצווי בית הנבחרים שתמכו ודחפו אתנו את החוק ולהודות גם לשרת התרבות לימור לבנת על התייצבותה החד משמעית לצדנו. תל"י תמשיך לשמור ולייצג את היוצרים, כך שהם יהיו פנויים ליצור את יצירתם".

ח"כ מצנע מסר: "נוכח הצורך בתיקון האפליה הקיימת בין תמלוגי יוצרים שונים, יאפשר החוק הסדרה של זכויותיהם ומעמדם. בעוד מוזיקאים, תמלילנים, שחקנים וחברות תקליטים קיבלו תמלוגים, זכויותיהם של יוצרים כמו במאים ותסריטאים עורערו. אי לכך יזמתי יחד עם עמיתי חקיקה שתתקן את העוול ותאפשר ניהול משותף של זכויות יוצרים ומבצעים. כיו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט, אני רואה חשיבות רבה בחיזוק מעמדם של יוצרי הקולנוע בפרט ובחיזוק התרבות בישראל בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ