פרס מפעל חיים לבמאי והמפיק מיכה שגריר

הפרס יוענק לו בטקס חלוקת פרסי הקולנוע הדוקומנטרי שיתקיים בעוד שבועיים בתל אביב

נירית אנדרמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נירית אנדרמן

הבמאי והמפיק מיכה שגריר יקבל פרס מפעל חיים בטקס חלוקת פרסי הקולנוע הדוקומנטרי שיתקיים בעוד שבועיים (16.12) בתל אביב. את הטקס, שמתקיים זו השנה התשיעית ברציפות, מפיק פורום היוצרים הדוקומנטריים ויחולקו בו פרסים בסך כולל של 450 אלף שקל.

על פרס לסרט תיעודי באורך מלא יתמודדו השנה "הנסיך הירוק" בבימויו של נדב שירמן, "משפטי חיים" שביימו נורית קידר וירון שני, "קרב אחד יותר מדי" של הבמאי יואל שרון, "36 מבטים על פוקושימה" שביימו מיכל קפרא ודווה עוז מלמן, ו"תקופת מבחן" של אביגיל שפרבר. על הפרס לסרט התיעודי יתמודדו "אלבום 61" בבימוי חליל אפרת, "כופר נפש" בבימויה של קרן שעיו, "כישרון לארץ ישראל" בבימוי יעל קיפר ורונן זרצקי, "מלך היהודים" שביים יאיר קדר ו"קולות מהבודקה" שביימה לינה צ'פלין.

בקטגוריות פרויקט תעודה טלוויזיוני המועמדים הם "כביש 90" של ענת זלצר ומודי בראון; "לא תשקוט הארץ" שביים עמית גורן; "שותפי סוד" של רביב דרוקר, ו"תיקים מהסנגוריה" של מויש גולדברג. כן יחולקו בתחרות פרסים לסרט ביכורים, סרט סטודנטים, סרט תעודה חופשית וכתבה תיעודית, ופרסים על עריכה, צילום, תחקיר, מוסיקה מקורית ופסקול.

מיכה שגרירצילום: דודו בכר

שגריר, בן 77, החל את דרכו המקצועית כעיתונאי ב"על המשמר" ובהמשך בקול ישראל ובגלי צה"ל והיה בין מקימי הטלוויזיה הישראלית. את סרטו הראשון "סיירים" ביים ב–1966, ומאז – לאורך כמעט 50 שנה – ביים, הפיק ויצר מאות סרטים תעודיים ועלילתיים, סדרות טלוויזיה וכתבות. ביצירתו הרבה לעסוק בפניה הרבים והמגוונים של החברה הישראלית, בעיקר אלה של ישראל השנייה: יהודי אתיופיה, ניצולי שואה, פגועי מלחמה ואחרים.

שגריר הפיק, בין השאר, את הסרטים "אוונטי פופולו", "המנגליסטים" ו"סיפור גדול" ואת סדרת הטלוויזיה "בת ים ניו יורק". בין סרטיו התיעודיים הרבים: "המלחמה לאחר המלחמה" שבחן את המצב בישראל אחרי מלחמת ששת הימים; "יומנו של חייל מצרי" שנוצר על בסיס יומן שנמצא על גופתו של חייל מצרי במלחמת יום הכיפורים; "סיפורו של שליח" על קבוצת צעירים יהודים שהובאו לארץ בסתר מאתיופיה בשנות ה־50; "דרך הטשטוש" על התשוקה להגיע לפטרה; ו"כמו מלכת אנגליה" על הפסל דוד ברגמן, שחזר לפריז כדי לשחזר את סיפור הישרדותו במלחמת העולם השנייה כילד יהודי שהוריו נלקחו למחנות ההשמדה. בשנים האחרונות נאבק שגריר במחלה קשה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ