אלון גרבוז פורש מניהול הסינמטק

גרבוז עומד בראש המוסד זה ארבעה עשורים ויפרוש מתפקידו בספטמבר. בקרוב תמונה ועדת איתור שתופקד על מציאת מחליף

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

מנהל סינמטק תל אביב, אלון גרבוז, יפרוש מתפקידו בחודש ספטמבר הקרוב. גרבוז, העומד בראש המוסד זה ארבעה עשורים, ביקש לפרוש מתפקידו ביום הולדתו ה-67. לפני מספר חודשים הוא סיכם על פרישה במועד זה עם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, ובקרוב תמונה ועדת איתור שתופקד על מציאת מחליף.

את הסינמטק מנהל גרבוז כמעט מהקמתו (מנהלו הראשון של המוסד היה עקיבא ברקין), אז שכן בבית עובד העירייה ברחוב פומפדיתא, ועד לגלגולו המחודש ורחב הידיים הנוכחי, ברחוב הארבעה בתל אביב. לאורך השנים צבר המוסד מוניטין של חופש ביטוי והקרנת סרטים שנויים במחלוקת. קו זה תאם במדויק את נטייתו של גרבוז שלא לחשוש מניהול והצטרפות למאבקים פוליטיים. כך למשל, בהנהגתו, הצטרפו הסינמטקים ברחבי הארץ לעתירתו לבג"ץ של מוחמד בכרי נגד המועצה לביקורת סרטים, בדרישה להתיר את הקרנתו של הסרט "ג'נין ג'נין". לאחר שבג"ץ קיבל את העתירה, בחר גרבוז להקרינו בסינמטק, למרות ביקורת שנמתחה עליו, והפגנות שהתקיימו מול המוסד. לאחרונה הוא התעמת שוב עם שרת התרבות לשעבר, לימור לבנת, סביב הסכמתו לקיים באולמות הסינמטק את פסטיבל סרטי הנכבה של עמותת "זוכרות". בתגובה, המליצה השרה למשוך את תמיכת המדינה מהמוסד.

בתקופתו של גרבוז הפך הסינמטק למזוהה גם עם שורה של פסטיבלי קולנוע, למשל "דוקאביב" לקולנוע תיעודי, הפסטיבל לסרטי סטודנטים ופסטיבל הקולנוע ההומו־לסבי המתקיימים באולמותיו, ובכלל ביסס לו מעמד כמוסד חשוב ושוקק בתרבות הישראלית.

"הגיע גילי לפרוש, אבל גם אילו הייתי צעיר עכשיו בעשור זה היה מועד מוצלח לפרישה", אמר גרבוז בתגובה. "הסינמטק מאוזן פחות או יותר, תקציבית, והוא במצב טכני מעולה. מכאן, מחליף שלי יוכל רק להתעלות ולהצליח. בישרתי לראש העיר על רצוני לפרוש לפני כמעט חצי שנה, ואפרוש בחודש ספטמבר הקרוב". בסינמטק אישרו את הפרטים.

צילום: אסף עברון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ