נדחה ערעורו של פולנסקי על תיק האונס מ–1977

השופט קבע כי טענות עורכי הדין לעיוות דין במקרה המדובר אינן קבילות משום שפולנסקי נמלט מהמדינה לפני שהושמע גזר הדין כנגדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט בלוס אנג'לס דחה את העתירה שהגישו עורכי דינו של רומן פולנסקי בדרישה לסגור תיק אונס של ילדה בת 13 שעמד כנגד הבמאי מ–1977. השופט קבע כי טענות עורכי הדין לעיוות דין במקרה המדובר אינן קבילות משום שפולנסקי נמלט מהמדינה לפני שהושמע גזר הדין כנגדו. ב—1977 הסכים פולנסקי לעסקת טיעון שבה הודה באונס ילדה בת 13 באתר הצילומים בלוס אנג'לס, לאחר ששידל אותה באמצעות אלכוהול וסמים. בית המשפט קבע כי פולנסקי יעבור הערכה פסיכיאטרית בכלא בקליפורניה, והבמאי שהה שם 42 ימים. עורכי דינו סברו כי זהו סך כל העונש, אלא שפולנסקי נדרש לחזור לכלא לאחר מכן, ובעקבות זאת ברח לצרפת ולא שב מאז לארצות הברית.

באוקטובר עוכב פולנסקי ("תינוקה של רוזמרי", "צ'יינה טאון", "הפסנתרן") לתשאול בפולין, שבה השתתף בחנוכת המוזיאון היהודי בוורשה, על עבירות המין שבהן הוא מואשם בעקבות בקשה שהתקבלה מרשויות החוק האמריקאיות, אך מיד לאחר מכן שוחרר.

פולנסקי. עוד הפסד משפטיצילום: רויטרס

"רומן פולנסקי אמר כי ישתף פעולה עם המשטרה בעניין זה ויספק לחוקרים את כתובתו", אמר אז דוברו של שר המשפטים הפולני לסוכנות הידיעות אי־אף־פי. "בעקבות כך הוחלט במשטרה שלא לאסור אותו בגלל בקשת הסגרה אמריקאית אפשרית".

עוד ציין הדובר כי עדיין לא נפסלה אפשרות הסגרתו של פולנסקי, אבל כל עוד הרשויות האמריקאיות לא העבירו בקשת הסגרה רשמית, פולנסקי הוא "אזרח חופשי ורשאי לנוע ברחבי המדינה".

לפני חמש שנים נעצר פולנסקי בשווייץ בעקבות בקשת הסגרה של רשויות בחוק בארצות הברית. הבמאי הגיע אז למדינה כדי להשתתף בפסטיבל קולנוע שבו אמור היה לקבל פרס על פועלו הקולנועי. ואולם בסופו של דבר בקשת ההסגרה נדחתה והוא הורשה לשוב לביתו בצרפת. אולי מתוך תחושה שגם לו נעשה עוול ועיוות דין, עומד הבמאי לצלם בפולין סרט על אלפרד דרייפוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ