מעתה: הזוכים בפרס בפסטיבל הקולנוע בירושלים יוכלו להתמודד על האוסקר

האקדמיה האמריקאית לקולנוע החליטה להכניס את הפסטיבל בירושלים לרשימה של הפסטיבלים שזכייה בהם מאפשרת התמודדות על פרס הסרט הקצר של האוסקר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

האקדמיה האמריקאית לקולנוע החליטה להכיר בפסטיבל הקולנוע ירושלים כאחד הגופים שיכולים להסמיך סרטים להשתתף בתחרות על פרס האוסקר לסרט הקצר הטוב ביותר. כך הודיעה היום הנהלת הפסטיבל בירושלים. עקב כך, החל בפסטיבל הקרוב, יוצרי הסרטים שיזכו בפרס ון ליר לסרט הסטודנטים הטוב ביותר יוכלו להגיש לאחר מכן את סרטיהם לתחרות האמריקאית ולהתמודד על פרס האוסקר לסרט הקצר הטוב ביותר.

על פי תקנון האקדמיה האמריקאית, הזכות להשתתף בתחרות הסרט הקצר ניתנת אך ורק לסרטים שהוצגו בבית קולנוע בלוס אנג'לס פעמיים ביום (בתשלום) במשך שלושה ימים לפחות, או לסרטים שזכו באחד משלושת המקומות הראשונים בתחרות סרטי הסטודנטים של האקדמיה האמריקאית, או לסרטים שזכו בפרס מוכר באחד הפסטיבלים התחרותיים המופיעים ברשימה שהאקדמיה מעדכנת מדי שנה. ברשימה זאת כלולים כיום 78 פסטיבלים ברחבי העולם, ובשנה הבאה יתוסף לה גם הפסטיבל הירושלמי.

ברשימת הפסטיבלים שבהם מכירה האקדמיה מופיעים פסטיבלים יוקרתיים כמו אלה של קאן, ברלין, ונציה וסאנדנס, לצד פסטיבלים רבים אחרים המקיימים תחרות של סרטים קצרים. מנכ"לית הסינמטק והפסטיבל בירושלים, נועה רגב, פנתה בקיץ האחרון לנציג של האקדמיה האמריקאית וביקשה שהאקדמיה תוסיף גם את הפסטיבל הירושלמי לרשימה. היא העבירה לידי האקדמיה את המסמכים הנדרשים, ובהם מכתבי המלצה ומידע על היקף הפעילות של הפסטיבל והוותק שלו, ולפני כמה שבועות, לדבריה, התבשרה על ההחלטה לצרף את הפסטיבל הירושלמי לרשימת הפסטיבלים שבהם מכירה האקדמיה.

זו הפעם הראשונה שבה האקדמיה האמריקאית לקולנוע מכירה באופן רשמי בפסטיבל ישראלי. הכרה זאת עשויה לסלול מעתה את דרכם של סרטים ישראליים לתחרות היוקרתית ביתר קלות. ביום חמישי הקרוב, כשתפורסם רשימת המועמדים הסופית לפרסי האוסקר 2015, ייוודע אם יהיה נציג ישראלי בתחרות על הפרס לסרט הקצר הטוב ביותר. הסיכויים לכך לא רעים בהתחשב בכך שלרשימה המקוצרת של עשרת הסרטים שהצליחו להעפיל לשלב הבא בתחרות, שפורסמה בנובמבר, הצליחו להתברג לא פחות משני סרטים ישראליים: "איה" של מיכל ברזיס ועודד בן נון ו"חופש גדול" של טל גרניט ושרון מימון ("מיתה טובה").

"הקולנוע הישראלי עומד מבחינתנו במרכזו של פסטיבל ירושלים, ואנו עושים כל מה שביכולתנו כדי לקדם אותו", אמרה רגב. "אנו מודים להנהלת האקדמיה על הכרתה בפסטיבל הקולנוע ירושלים ומאוד שמחים על שיתוף הפעולה, שייחנך באופן רשמי ביולי 2015. ההחלטה מחדדת את חשיבותו ומעמדו הבינלאומי של פסטיבל ירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ