התביעה בפולין קיימה שימוע לרומן פולנסקי בעקבות בקשת הסגרה מארה"ב

הבמאי זוכה האוסקר מבוקש על ידי רשויות החוק בארצות הברית בעקבות הרשעתו ב–1977 באונס קטינה בת 13

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

התביעה בפולין קיימה אתמול שימוע לבמאי רומן פולנסקי בעיר קרקוב, בעקבות בקשת הסגרה שהעבירה אליה באחרונה התביעה הכללית בארצות הברית. כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. הבמאי זוכה האוסקר מבוקש על ידי רשויות החוק בארצות הברית בעקבות הרשעתו ב–1977 באונס קטינה בת 13.

לפי הדיווח, דוברת מטעם התביעה הפולנית אמרה כי פולנסקי שוהה בקרקוב במסגרת הכנות לקראת צילומי סרטו הבא. סרט זה אמור להתבסס על פרשת דרייפוס, וצילומיו אמורים להתקיים בחודשים הקרובים בפולין. "בכוונתנו להעביר בעתיד הקרוב את בקשת ההסגרה לבית המשפט", מסרה הדוברת לרויטרס.

בשבוע שעבר נודע כי ארצות הברית העבירה לפולין בקשת הסגרה שנייה בנוגע לבמאי. בקשת ההסגרה הראשונה הועברה לפולין באוקטובר האחרון, בעת שפולנסקי ביקר במדינה כדי להשתתף בחנוכת המוזיאון היהודי בוורשה ולהתחיל בהכנות לצילום סרטו הבא. התביעה הפולנית הסתפקה אז בעריכת שימוע לבמאי, בן 81, וסירבה להסגירו לרשויות החוק האמריקאיות.

רומן פולנסקיצילום: אי־פי

לפני כמה שבועות דחה שופט בית המשפט העליון בלוס אנג'לס בקשה שהגישו עורכי דינו של פולנסקי לסגור את התיק נגדו. לפי החוק הפולני, אם בית המשפט בפולין יחליט להמשיך בהליכים המשפטים בעקבות בקשת ההסגרה, יהיה זה שר המשפטים הפולני שיצטרך לקבל החלטה אם להסגיר את פולנסקי.

ב–1977 הודה פולנסקי כי קיים יחסי מין אסורים עם סמנתה גיימר, כשהיתה בת 13, בעת שצילם סרט בלוס אנג'לס, וריצה 42 ימי מאסר בכלא מתוך 90 שנגזרו עליו במסגרת עסקת טיעון. אבל ב–1978 החליט לעזוב את ארצות הברית כי חשש שהשופט שטיפל בתיק שלו עלול לבטל את העסקה ולשלוח אותו לרצות עונש מאסר ממושך בכלא.

ב–2009 ביקשה ארצות הברית משווייץ להסגיר לידיה את פולנסקי, שהגיע למדינה כדי להשתתף בפסטיבל סרטים. הוא נשלח למעצר בבית באחוזה בבעלותו בשווייץ, אבל לבסוף שוחרר מן המעצר לאחר שהממשלה בשווייץ החליטה לדחות את בקשת ההסגרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ