פרס קרן בראשית: מיליון דולר למייקל דאגלס על עצם היותו יהודי מצליח

הפרס, שניתן בשותפות עם משרד ראש הממשלה ויו"ר הסוכנות היהודית, נועד להכיר "במחויבות לערכים יהודיים ולמדינת ישראל". נתן שרנסקי: "הוא אמנם לא הבליט את יהדותו אך לא שלל אותה"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

השחקן ההוליוודי מייקל דאגלס הוא הזוכה בפרס בראשית לשנת 2015. כך הודיעה היום קרן בראשית, המעניקה מדי שנה את הפרס, בסך מיליון דולר, במטרה לציין את העושר והמגוון של התרבות היהודית העכשווית ולחזק את הקהילה היהודית הגלובלית. הפרס יוענק לדאגלס ב-18 ביוני בירושלים.

דאגלס מסר בתגובה בהצהרה מטעמו: "אני חולק כבוד זה עם משפחתי, אשר עודדה אותי לחקור את מעמקי האמונה היהודית. אני מקווה כי הלקחים והערכים האלה יהיו חלק מהמורשת בעולם שאותו אני משאיר לילדי".

נוסף על פעילותו בתחום הקולנוע, פעל דאגלס כ"שגריר שלום" מטעם ארגון האומות המאוחדות, המתרכז במאבק לקידום זכויות אדם, מניעת אלימות בנשק ופעילות למען אי־הפצת נשק גרעיני.

דגלאס, יליד 1944, בנו של השחקן קירק דגלאס, הוא ממוצא יהודי. ביוני 2014 הוא אף הגיע עם אשתו לישראל כדי לחגוג את בר המצווה של בנם בכותל המערבי. הקריירה שלו נמשכת כבר כ–50 שנה, ובמהלכה זכה בשני פרסי אוסקר. בראשון זכה בשנת 1976 כמפיק, על הסרט "קן הקוקיה", ואילו בשני בשנת 1988 על משחקו בסרט "וול סטריט". עוד הופיע בין היתר בסרטים "חיזור גורלי" (1987), "אינסטינקט בסיסי" (1992), "בדרך למטה" (1993), "המשחק" (1997), "טראפיק" (2000), "חיי עם ליברצ'ה" (2013).

קרן פרס בראשית מעניקה את הפרס בשותפות עם משרד ראש הממשלה ומשרד יו"ר הסוכנות היהודית. הפרס נועד להכיר ביחידים מצטיינים ובעלי מוניטין עולמי בתחומם, אשר פעולותיהם מגלמות מחויבות לערכים יהודיים, לקהילה היהודית ולמדינת ישראל. הפרס הוענק לראשונה בשנה שעברה לראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג. הזוכים יכולים להשתמש בכספי הפרס לתמיכה ביוזמה לבחירתם, אשר מקדמת את המטרה להעניק השראה לדור הבא של יהודים בעולם, להתחבר לערכים ולמורשת של עמם ולהיות גאים בזהותם היהודית.

"קרן פרס בראשית גאה לכבד את מייקל דאגלס, בזכות הישגיו המקצועיים ובזכות תשוקתו למורשתו היהודית ולמדינת ישראל", מסר סטן פולובץ, מייסד שותף ויו"ר קרן פרס בראשית. "ניסיון חייה של משפחת דאגלס והחיבור למורשתה בדרך עצמאית, מסמל את הגישה המגלה פתיחות ליהודים מרקע מגוון. גישה זו חשובה במיוחד דווקא היום, כאשר שאלת המשמעות של 'להיות יהודי' הופכת להיות חשובה מתמיד".

בתשובה לשאלה כיצד זה שדווקא דגלאס, הכוכב ההוליוודי, נמצא מתאים לקבל את הפרס, אף שהוא אינו ידוע כמי שפעולותיו "מגלמות את מחויבותו לערכים יהודיים, לקהילה היהודית ולמדינת ישראל", אמר היום נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, ל"הארץ" כי פרס בראשית אינו מוענק על הישגים מקצועיים, וגם לא על תרומה לקהילה היהודית. "פרס זה מטרתו חינוכית", אומר שרנסקי. "אנו רוצים שצעירים יהודים בעולם יידעו שחשוב להצליח במקצוע שלך, אבל שמה שחשוב לא פחות לחיים משמעותיים זה הקשר שלך לעם שלך ולמדינת ישראל".

לדבריו, אחרי הבחירה במועמד לקבלת הפרס, מדברים ראשיהן של שתי ועדות הפרס עם המועמד ומקבלים את הסכמתו לכך שבמשך שנה שלמה הוא יפעל למען מטרות הפרס, יקיים שיחות עם צעירים וישתתף באירועים, וכן שכספי הפרס יופנו לארגונים שמקדמים מטרות אלה.

"גם על ההחלטה להעניק את הפרס בשנה שעברה למייקל בלומברג נשמעו טענות, אבל אז, במשך השנה שלאחר מכן, הוא נפגש עם צעירי 'מסע', שוחח עמם, והיה בשבילם כמעט כמו אל כשדיבר אתם על שורשיו היהודים, חשיבות הערכים היהודיים והנאמנות למדינת ישראל. כאשר הוא קם וגינה את הפעילות האנטי-ישראלית בקמפוסים בארצות הברית קולו נשמע, וכשהוא הגיע לכאן בזמן המלחמה (צוק איתן, נ"א) בטיסת אל על, למרות הקריאות שהיו אז שלא להגיע לנמל התעופה בן גוריון (רשויות התעופה האמריקאיות הודיעו אז על איסור טיסה לישראל בעקבות פגיעת טיל ביהוד, נ"א) – היתה לכך השפעה גדולה", מציין שרנסקי.

דאגלס, לדבריו, "במשך שנים רבות לא דיבר אמנם על החשיבות של יהדותו, אבל מעולם לא שלל אותה. בשנים האחרונות לעומת זאת הוא מתקרב אל היהדות, ואין זה מקרה שהוא בחר להביא את בנו לישראל כדי לחגוג כאן את בר המצווה שלו ושהוא הולך אתו לבית הכנסת בקהילה שלו ומדבר על חשיבות התמיכה בישראל בימים שבהם ישראל סובלת מדה-לגיטימציה. הוא מזכיר לכולנו שהעם היהודי אינו מורכב היום רק מיהודים שומרי מצוות, אלא גם מיהודים שהתרחקו מן הדת ושבשלב מסוים יכולים לחזור אל השורשים ולהשתמש בהישגיהם המקצועיים כדי לחזק את הקשר שלהם ושל משפחתם לעם היהודי. דאגלס הסכים לפעול יחד אתנו בשנה הקרובה לטובת הערכים הללו ולתרום את כספי הפרס לפרויקטים שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ